Wiceprezydent Soszyński odchodzi. Aktywiści triumfują
23 sierpnia 2021
Od 2018 roku miejscy aktywiści prowadzili nagonkę na Roberta Soszyńskiego, oskarżając go m.in. o sprzeciw wobec zwężania jezdni.
Informację o odejściu wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego z warszawskiego samorządu jako pierwsza podała "Gazeta Wyborcza". Według jej informacji jeden z czwórki zastępców Rafała Trzaskowskiego rezygnuje z pracy w samorządzie na własną prośbę.
Wiceprezydent Soszyński odchodzi
Kto zostanie nowym wiceprezydentem? Giełda nazwisk jeszcze nie ruszyła, ale wszyscy są zgodni, że nazwisko wskaże poseł Marcin Kierwiński, lider lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Odejście Soszyńskiego wydawało się przesądzone już w lutym, gdy stracił nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu. Mówiło się wówczas, że jednym z powodów takiej decyzji były zbyt wolne przygotowania do zwężenia Marszałkowskiej, Al. Jerozolimskich i Sokratesa. Dla miejskich aktywistów wiceprezydent Soszyński był wrogiem numer jeden.
- Wykazał się ogromnym brakiem kompetencji: zniszczył kilka projektów, blokował co mógł, popychał rozbudowę miejskich autostrad - twierdzi Miasto Jest Nasze. - Ignorował również plany prezydenta. W końcu został zdegradowany i zaczął zajmować się Warszawskim Transportem Publicznym. Komunikacja miejska przeżyła akurat największy kryzys w historii z powodu pandemii. Może to przypadek, ale nie zauważyliśmy, żeby były wiceprezydent jakoś specjalnie starał się to zmienić.
Robert Soszyński - kim jest?
Robert Soszyński pochodzi z Warszawy; jest absolwentem fizyki technicznej i matematyki stosowanej (Politechnika Warszawska) oraz doktorem nauk społecznych (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku). Przez większość życia zawodowego pełnił stanowiska w samorządzie i państwowych firmach. Przez kilkanaście lat zasiadał w radzie nadzorczej Pałacu Kultury i Nauki. Był urzędnikiem na Mokotowie; kierował Towarzystwami Budownictwa Społecznego na Mokotowie i Bemowie. W latach 2006-2008 był burmistrzem Mokotowa, a 2006-2010 - radnym sejmiku mazowieckiego.
Za rządów koalicji PO-PSL był prezesem firmy Ciech Service, a następnie PERN Przyjaźń, odpowiedzialnej za rurociągi. W 2015 przez kilka miesięcy pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego LNG, odpowiedzialnego m.in. za budowę świnoujskiego gazoportu. Wiceprezydentem Warszawy był od grudnia 2018 roku.
(dg)