REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Wciąż mnóstwo eternitu na dachach. Białołęka w czołówce

  5 października 2022

alt='Wciąż mnóstwo eternitu na dachach. Białołęka w czołówce'
DB

W Warszawie nadal jest niemal 5 ha powierzchni dachów pokrytych azbestem. Miasto od kilku lat wspiera mieszkańców w pozbywaniu się tego szkodliwego materiału z budynków. Jak duży problem mamy na Białołęce?

REKLAMA

Wymiana pokryć dachowych z materiałów cementowo-azbestowych to jedno z ważniejszych wyzwań środowiskowych najbliższej dekady. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą usunąć je do końca 2032 roku.

Jak przebiega ten proces w stolicy?

Odpowiedź dały zaawansowane algorytmy i sztuczna sieć neuronowa. Więcej kamer i ledowych lamp na Białołęce. "Ma być bezpieczniej" Więcej kamer i ledowych lamp na Białołęce. "Ma być bezpieczniej"
Kilka białołęckich parków już w przyszłym roku zyska dodatkowe kamery monitoringu i ledowe oświetlenie. Nowe lampy uliczne pojawią się też na wielu przejściach dla pieszych.
Pomogły one sporządzić dokładną listę budynków zadaszonych azbestem i oszacować powierzchnię tych dachów. Uzyskane dane zostaną wprowadzone do bazy zarządzanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać materiały cementowo-azbestowe na warszawskim fotoplanie lotniczym. W obrębie stolicy algorytmy zidentyfikowały w sumie 4020 budynków, których dachy zawierają azbest. Ich łączna powierzchnia to aż 490 tys. m2. - To dziesięć razy tyle, ile mierzy cały dach Stadionu Narodowego. Aż jedną trzecią tej powierzchni stanowią dachy budynków mieszkalnych - czytamy na stronie warszawskiego ratusza.

Wstąp do księgarni

Jak wypada Białołęka?

Najwięcej powierzchni azbestowo-cementowych znajduje się na Ursynowie (16,5 proc.) i w Wawrze (16 proc., ale Białołęka jest czołówce (13,2 proc.).

W nieco innym zestawieniu Białołęka też nie ma się czym chwalić. Wprawdzie najwięcej budynków krytych eternitem znajduje się w Wawrze (21,5 proc.), jednak Białołęka zajmuje drugie miejsce (15,3 proc.), a trzecie Wilanów (10,4 proc.). Azbestowy problem niemal nie istnieje w Śródmieściu, na Ochocie, Żoliborzu i Pradze Północ (udział poniżej 1 proc. powierzchni pokrytych azbestem oraz w liczbie azbstowych dachów).

REKLAMA

Gdzie dostać dotację na usunięcie azbestu?

W przeszłości azbest stanowił bardzo popularny materiał budowlany. Badania naukowe dowiodły jednak, że ma silne właściwości rakotwórcze. Dlatego w Polsce od 1997 roku obowiązuje zakaz stosowania zawierających go wyrobów, a do końca 2032 roku trzeba usunąć te zainstalowane wcześniej. Z uwagi na szkodliwość tych produktów, właściciele nie mogą tego zrobić na własną rękę, lecz jedynie z pomocą wyspecjalizowanych firm. Mieszkańcy Warszawy mogą otrzymać zwrot kosztów związanych z demontażem, pakowaniem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów azbestowo-cementowych. Poziom dofinansowania takich wydatków wynosi nawet 100 proc. Miasto nie zwraca kosztów nowego dachu. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie urzędu miasta (https://eko.um.warszawa.pl/-/usuwanie-azbestu) oraz w Biurze Ochrony Środowiska.

Tylko w 2021 r. łączna wysokość miejskich dotacji przyznanych na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest wyniosła blisko 3 mln zł. Pozwoliło to usunąć prawie 400 ton odpadów zawierających azbest.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (19)

# Dodhsoc

06.10.2022 21:10

Najgorsze miejsce do mieszkania nie polecam tej patodzielnicy

# B.Zubrzycka

07.10.2022 08:43

Białołęka to zaplecze i odbyt miasta. Tutaj wylądowało wszystko co wstydliwe, brzydkie, nieciekawe i śmierdzące.

# Białołęka

07.10.2022 21:03

A ja uwielbiam naszą dzielnicę. Mieszkałam w kiku dzielnicach i tylko tutaj chcę mieszać! Cisza, spokój i przede wszystkich nie ma takiego smrodu spalin, jak w Centrum i Śródmieściu. Dużo zieleni, lasy, parki...a komu tutaj zamieszkiwanie nie pasuje, to niech się stąd wyprowadzi, bo takich mieszkańców nie chcemy: obrażających i piszących beznadziejne komentarze. Trochę ogłady i kultury co niektórym by się przydało.

REKLAMA

# Teood

08.10.2022 18:30

Skoro mieszkałaś w różnych dzielnicach to i w tej długo nie pomieszkasz.
Bombelki, bombelki i przede wszystkich bombelki. Smrodu co nie miarą tylko w tej dzielnicy jest darmowy smród z Czajki, polecam! Dużo bloków starych i nowych, wciskanych gdzie się tylko da. Jak za dużo muchomorków zjesz to może widzisz parki i lasy tutaj. Polecam najpierw wytrzeźwieć i szeroko otworzyć oczy, a później pisać i najlepiej prawdę a nie glupoty.

# Czas na moderowanie stron

08.10.2022 19:10

Czas najwyższy, aby moderator zaczął usuwać beznadziejne komentarze osób po muchomorkach :)

# Elka

09.10.2022 11:16

Trzeba pisać prawdę, a nie kłamać jaka to cudowna dzielnica! Beznadziejna dzielnica, nie polecam!

REKLAMA

# Aneczka

09.10.2022 11:18

Nie ma smrodu spalin, jak w Centrum i Śródmieściu-No tak bo tu nie ma aut wcale! Nikt tutaj nie jeździ samochodami! Tutaj tylko dziki same biegają i ganiają dzieci!!!! A Czajka to pachnie najdrozszymi perfumami

# lokals

09.10.2022 16:42

W żadnej innej dzielnicy nie poczujesz orzeźwiającej bryzy z Czajki! Smrodu z Polfy, smrodu z elektrowni, smrodu z kompostowni śmieci i licznych zlewni szamba! Do tego te noclegownie dla bezdomnych!
PATODZIELNICA, gdzie nawet chodnik przy ulicy wydaje się luksusem.

# Lubię Białołękę

09.10.2022 19:42

Jak to taka beznadziejna dzielnica, to dlaczego tutaj mieszkacie???

REKLAMA

# Nie dla patodzielnicy

10.10.2022 17:54

Przede wszystkim dzielnicę tworzą ludzie, mieszkańcy,. Po tych komentarzach, to może rzeczywiście czas się wyprowadzić, bo patodzielnica się robi, dzięki Wam i takiemu podejściu. Zacznijcie zmieniać siebie, a wszystkim będzie żyło się tutaj lepiej. Więcej życzliwości i kultury osobistej, chociażby w pisaniu komentarzy.

# Bialomeka

11.10.2022 10:35

Nie polecam!

# Mary22

12.10.2022 13:46

Co za beznadziejna dzielnica. Również nie polecam

REKLAMA

# Potek

12.10.2022 13:48

Najwięcej eternitu na dachach, Białołęka w czołówce - rzeczywiście idealna dzielnica....

# Ble ble ble

12.10.2022 14:50

Jak komuś nie pasuje to wynocha stąd.

# niktaki

13.10.2022 12:32

Genialne, zdjęcie z Legionowa o Białołęce.

REKLAMA

# Nie polecam

14.10.2022 20:35

Nie polecam!

# Rzetelność dzienikarska

18.10.2022 09:36

Artykuł o Białołęce, zdjęcie z Legionowa... Pozdrawiam redaktora

# nnn

24.10.2022 16:36

#niktaki napisał(a) 13.10.2022 12:32
Genialne, zdjęcie z Legionowa o Białołęce.
Pomylił wsie.

REKLAMA

# EvilD

29.10.2022 22:53

Każda dzielnia ma swoje plusy i minusy. Pewnie drugi raz nie wybudowałbym się na Białołęce, ale też nie żałuję. Mieszkałem na Ursynowie, Pradze i w Wawrze. Teraz Białołęka. Owszem, dziadostwa jest sporo, ale myliłby się ten co myśli że gdzieś indziej nie ma. Warszawa to Warszawa. Z pozytywów to serio mieszkają tu fajni ludzie, jest sporo lasów, blisko do Nieporętu. Z minusów na pewno infrastruktura. Czajka - fakt, ale na szczęście mam do niej daleko, czasem tylko rowerem się zbliżam i faktycznie współczuję ludziom tam mieszkającym. Reszty minusów nie dostrzegam i pozdrawiam.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy