Tajemnicza Pustola. Skąd pochodzi nazwa ulicy?
23 marca 2021
Odmieniać czy nie odmieniać? Średniowieczna nazwa na Woli sprawia problem kolejnym pokoleniom warszawiaków.
Zaczyna się na skrzyżowaniu z Sowińskiego, kieruje nas prosto na wschód między blokami osiedli Koło-Sowińskiego i Norwida. Następnie staje się ścieżką biegnącą między cmentarzem karaimskim i XIX-wiecznymi umocnieniami ziemnymi a blokami osiedla Sowińskiego. Nazywa się Pustola.
Drna - zaginiona rzeka Warszawy
Jedni mówią, że miała źródło na Czystem, inni wskazują na Szczęśliwice. Nad jej brzegiem stały młyny i folusze.
Pustola - co to znaczy?
Choć przy ulicy od dawna stoją bloki i nazwę od niej bierze przystanek autobusowy, nazwa nieustannie sprawia warszawiakom problemy. "Mieszkam przy Pustola" czy "przy Pustoli"? Wyszukiwarka Google podpowiada, że wygrywa wersja pierwsza, ale u pojedynczych autorów, zainteresowanych historią Warszawy, znajdziemy drugą.
- W r. 1425 Janusz nadaje szpitalowi św. Ducha młyn mały, książęcy "proper Varschoviam super rivulo Drzanszna" ze sadzawką, tudzież folwark "Pustola" przy drodze do Błonia - czytamy w XIII tomie "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1893 roku.
Pustola była zatem średniowiecznym folwarkiem, leżącym w rejonie dawnej drogi do Błonia. Wspomniana w tekście "Drzanszna" to zapomniana, płynąca przez Wolę rzeka, występująca najczęściej jako Drna. W internecie można znaleźć plotkę, że Pustola była "samotniczą zagrodą w lesie". Trudno w to uwierzyć, ponieważ za panowania księcia Janusza Starszego na dzisiejszej Woli znajdowały się głównie pola i młyny, a odlesianie tych terenów trwało w najlepsze.
Pustola - odmieniać czy nie?
Ogólna zasada obowiązująca w polszczyźnie głosi, że należy odmieniać wszystkie wyrazy poza nielicznymi wyjątkami, pochodzącymi z obcych języków (kiwi, tabu, guru). Pustola jest starą, słowiańską nazwą posiadłości ziemskiej i aż prosi się o takie traktowanie, jak Stawki czy Tamka: "mieszkam na Stawkach, Tamce, Pustoli".
(dg)