Pedet sprzedany. Co czeka kultowy gmach?
12 maja 2021
Dawny Powszechny Dom Towarowy Wola został kupiony przez firmę Adgar, która właśnie ogłosiła swoje plany.
Biura, przestrzeń do pracy dla freelancerów, sale konferencyjne, przestrzeń do organizacji wydarzeń - tak będzie się prezentować po przebudowie wnętrze biurowca Wola Plaza, czyli dawnego Pedetu.
PDT Wola
Budynek na rogu Wolskiej i Młynarskiej został wzniesiony w latach 1949-1956 według projektu Michała Przerwy-Tetmajera. W epoce komunistycznej był znanym w całym mieście sklepem, gdzie często można było kupić towary niedostępne w innych miejscach.
Tak zabito polskie firmy. Zaczęli od skarg na "drożyznę"
Z rozrzewnieniem wspominany przez starszych warszawiaków "Pedet na Woli" jest nie tylko zabytkiem ubiegłego stulecia, ale też pomnikiem tragicznej historii.
Przez wiele lat na parterze mieściły się stoiska z lodówkami, telewizorami czy kosmetykami. Pierwsze piętro poświęcone było modzie męskiej i damskiej, na drugim sprzedawano m.in. zabawki i wykładziny, a trzecie zajmowały biura.
Funkcje handlowe Pedet pełnił do 2005 roku. Dwa lata później został przekształcony w biurowiec a elewacja pokryta płaskorzeźbami Kazimierza Danilewicza została wyremontowana.
Skwer obok Pedetu
W lutym opisywaliśmy plany Zarządu Zieleni, zamierzającego przebudować znajdujący się obok Pedetu skwer Gwary Warszawskiej. Zaniedbany plac przy dawnym domu handlowym i Urzędzie Pracy ma zmienić się w zielone centrum dzielnicy, gdzie mieszkańcy Woli będą mogli wypoczywać od zgiełku miasta.
- Przed wojną znajdował się tu lunapark Wenecja, a potem modernistyczny bar o tej samej nazwie, legendarne, nieistniejące już niestety kino W-Z czy dom handlowy PDT - przypominał radny Kamil Giemza. - Chyba większość mieszkańców pamięta zakupy w Pedecie, gdzie w tamtym czasie można było dostać wszystko od sprzętu gospodarstwa domowego, po ubrania i zabawki.
Skwer Gwary - kiedy remont?
Projekt urządzenia skweru Gwary Warszawskiej powstał w pracowni architektury krajobrazu Marty Tomasiak. Dwie strefy, od północno-zachodniego i południowo-wschodniego naroża potraktowano jako placyki wejściowe. Sercem skweru będzie trawnik, do którego dojdziemy ścieżkami wśród drzew, a po drodze znajdziemy zadaszoną scenę, ściankę wspinaczkową, siłownię dla seniorów, strefę wystawienniczą i kino plenerowe.
Jak zapowiada Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, będzie można wypocząć na ławkach, urządzić piknik na trawie, pograć w gry albo zajrzeć do kawiarni. W części północnej skweru znajdzie się plac zabaw dla dzieci z karuzelami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Znajdzie się również miejsce dla toalety. Start robót zaplanowany jest na przyszły rok.
(dg)
.