Zagrożenie wścieklizną w Wawrze. Uważajcie na psy i koty
20 stycznia 2021
Wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał komunikat w sprawie ogniska groźnej choroby, które stwierdzono w niewielkiej odległości od Warszawy.
Rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zostało wydane 20 stycznia dla Wawra, Wesołej oraz powiatów otwockiego i mińskiego.
Wścieklizna na Mazowszu
- Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. - Wścieklizna została potwierdzona u lisa w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna w powiecie otwockim.
W Wawrze specjalne przepisy obowiązują w części dzielnicy ograniczonej od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu Kwitnącej Akacji a od południa Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni. Na terenie tym obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych (z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki).
Wścieklizna - czy jest groźna?
Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, według danych Światowej Organizacji Zdrowia zabijającą ok. 60 tys. osób rocznie, głównie w Azji i Afryce. Dotyka centralnego układu nerwowego a okres inkubacji wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale bardzo odporny na zimno.
- Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę? Ważne jest, aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem - informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny. - Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia.
(dg)