REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

drogi

 

Most Anny Jagiellonki? To propozycja Rafała Trzaskowskiego

  18 marca 2021

Most Anny Jagiellonki? To propozycja Rafała Trzaskowskiego
źródło: Wikimedia Commons / Bartek z Polski

Podobnie jak kilka poprzednich, także najnowsza propozycja dla mostu S2 dubluje nazwę istniejącą już na planach Warszawy.

REKLAMA

Od otwarcia mostu trasy S2 mijają trzy miesiące, ale najmłodsza warszawska przeprawa wciąż nie doczekała się nazwy. Wśród propozycji patronów można było znaleźć marszałka Józefa Piłsudskiego, którego imieniem nazwano już plac w Śródmieściu i ulicę w Wesołej oraz Czesława Niemena, mającego plac na Żoliborzu Artystycznym. Prezydent Rafał Trzaskowski chciałby nazwać most imieniem Anny Jagiellonki.

REKLAMA

Kim była Anna Jagiellonka?

Anna Jagiellonka (1523-1596) zapisała się w historii jako ostatni polski monarcha z dynastii Jagiellonów, ale także przykład kobiety traktowanej przedmiotowo z powodu swojego pochodzenia i zmuszonej do nieszczęśliwego małżeństwa. Gdy zmarł jej brat Zygmunt August a kolejny król Henryk Walezy porzucił Polskę na rzecz Francji, część szlachty obwołała ją królem i dobrała za męża siedmiogrodzkiego księcia Stefana Batorego. Formalnie oboje byli równorzędnymi głowami państwa, ale z czasem Anna została zmarginalizowana a stosunki między parą były tak złe, że rozważano nawet unieważnienie małżeństwa.

Po śmierci Stefana Batorego królowa zrzekła się praw do korony i poparła kandydaturę siostrzeńca, Zygmunta III Wazy. Ostatnie lata spędziła w Warszawie. Została pochowana na Wawelu.

REKLAMA

Most Anny Jagiellonki?

Skąd pomysł, by nazwać most trasy S2 imieniem królowej z XVI wieku? Jak przypominają urzędnicy, Anna Jagiellonka częściowo sfinansowała budowę drewnianego mostu przez Wisłę, nazwanego później imieniem jej ojca. Przeprawa znajdowała się jednak nie na wysokości Wawra, ale Nowego Miasta, i prowadziła na Pragę.

- Tylko żebyśmy nie popadli w jakiś obłęd, że wszystko nazywamy teraz kobietami - skomentowała warszawska radna Monika Jaruzelska. - Most Anny Jagiellonki mi się podoba, ale pochyliłabym się jeszcze nad mostem Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA

Dublowanie nazw w Warszawie

Jak zauważył Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Anna Jagiellonka patronuje już ulicy na Młocinach. Zwolennicy propozycji prezydenta uważają, że dublowanie kolejnej nazwy to żaden problem, jako przykład podając most Skłodowskiej-Curie między Młocinami a Tarchominem oraz jej ulicę na Ochocie.

Warto dodać, że zdublowanych nazw jest w mieście więcej. Gdy w 2002 roku do Warszawy przyłączono Wesołą, wraz z nią wciągnięto na plany miasta m.in. ulice Jana Pawła II, Sikorskiego, Starzyńskiego i Piłsudskiego. Powoduje to pomyłki i stanowi potencjalne zagrożenie dla mieszkańców, bo zdarzały się już przypadki pomyłek w kierowaniu straży pożarnej. Warszawscy radni od 19 lat nie zajęli się tym problemem.

(dg)

 

Komentarze (5)

# rowerownik

19.03.2021 08:39

Możecie robić fikołki z nazwami a i tak każdy będzie mówił POŁUDNIOWY. To samo jest z PÓŁNOCNYM.
Druga sprawa, to kiedy zostaną dokończone ścieżki rowerowe na moście? Poprawnie pomalowane oraz oznaczone pasy dla pieszych i rowerów?

# swojak

19.03.2021 08:59

No, ale trzeba zaistnieć medialnie. Więc będą wysyłać głupie propozycje. Ale czego można się spodziewać po człowieku, który zmusza DJ do puszczania swoich ulubionych kawałków muzyki twierdząc, że warszawa to jego miasto. Prostak, to prostak i fakt posiadania dyplomu uczelni nic tu nie zmienia.

# marcin_f

21.03.2021 11:22

Najlepiej nadać nazwę Most Imienia Lecha K, Błogosławionego za Życia i Zamordowanego Skrytobójczo przez Putina i Tuska ze Wsparciem ze Strony Gorszego Sortu, Wykształciuchów, Wrogów Dobrej Zmiany i Zdrajców, Którzy Nie Głosowali na Partię. Do tego wydać dekret, że użycie innej nazwy w stosunku do tego mostu jest aktem zdrady wobec Wolskiej Republiki Kaczystowsko-Rydzykowskiej, właściwą nazwę należy wymawiać stojąc na baczność, a Wicepremier, Przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Państwowego i Prezes (w jednej osobie) otrzymuje nieograniczone prerogatywy w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem dekretu i karania niepokornych.

REKLAMA

# napita śmieciami

22.03.2021 15:18

A ja proponuję Most im. wodnistych śmieci Trzaskowskiego

# Czytelnik

23.03.2021 01:12

Przytoczony cytat zawiera błędy: "Gdy zmarł jej ojciec Zygmunt August, część szlachty obwołała ją królem i dobrała za męża siedmiogrodzkiego księcia Stefana Batorego". Zygmunt August był bratem Anny Jagiellonki, a nie jej ojcem. Ojcem obojga był Zygmunt Stary. Nie wspomniano także o Henryku Walezym, który rządził przed Batorym i w ramach obietnic złożonych elektorom zobowiązał się poślubić Annę.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA