REKLAMA

Targówek

różne »

 

Nie Pratulińska, lecz Unicka. Fragment ulicy z nową nazwą

  13 maja 2021

alt='Nie Pratulińska, lecz Unicka. Fragment ulicy z nową nazwą'
źródło: Wikimedia Commons / Brunong87

W najbliższych dniach drogowcy wymienią tablice z doskonale znaną mieszkańcom Targówka nazwą.

REKLAMA

13 maja warszawscy radni jednomyślnie zmienili nazwę północnego odcinka Pratulińskiej. Odcinek na północ od Handlowej to teraz ulica Unicka.

Gdzie jest Unicka?

Przebieg ulicy Pratulińskiej to jeden z najbardziej charakterystycznych śladów dawnego Targówka, który przeszedł do historii wraz z budową pierwszych bloków. Biegnąca łukiem droga pierwotnie łączyła Radzymińską (d. szosę radzymińską) z Cmentarzem Bródnowskim.

Nazwa ulicy pochodzi od Pratulina koło Białej Podlaskiej; została nadana po I wojnie światowej. W latach trzydziestych Pratulińska była typowana na główną ulicę rozwijającego się Targówka, przy czym centrum dzielnicy miało znajdować się tam, gdzie dziś mamy park Wiecha. W epoce komunizmu plany zostały całkowicie zmienione. Na Targówku powstały wysokie bloki mieszkalne, południowy odcinek Pratulińskiej zniknął wśród ogródków działkowych a środkowy - we wspomnianym parku. Czy po tylu latach był sens porządkowania nazewnictwa? Rada Warszawy była w tej sprawie jednomyślna.

Kup bilet

Unicka - co to znaczy?

- Proponowana nazwa to ulica Unicka, nawiązująca do tragicznych wydarzeń w Pratulinie - czytamy w uzasadnieniu decyzji. - Podczas akcji przymusowego przyłączenia unitów do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 26 stycznia 1874 roku trzynastu unitów z Pratulina zostało zastrzelonych przez wojsko rosyjskie, gdy nie chcieli dopuścić nowego kapłana do parafialnej cerkwi.

Unici to wyznawcy niewielkich wschodnich Kościołów, które między XI a XX wiekiem uznawały zwierzchnictwo katolickiego papieża. W Polsce określa się tak głównie grekokatolików, sięgających korzeniami XVI wieku. W 1596 roku z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy część prawosławnych biskupów, kapłanów i wiernych żyjących na wschodzie Rzeczypospolitej przyłączyła się do Kościoła katolickiego, zachowując swoje tradycje liturgiczne. Według oficjalnych danych w Polsce żyją 33 tysiące grekokatolików, ale ich liczba jest z pewnością zdecydowanie wyższa za sprawą imigracji z Ukrainy.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# ...

13.05.2021 19:34

Niestety kościół grekokatolicki nie zdał egzaminu podczas II wojny światowej. Piszę to z wielkim żalem, wspominając nielicznych duchownych, którzy sprzeciwili się większości popierającej bestialstwo rodem z szatańskich orgii spod znaku tryzuba. Jedyne co może ocalić dusze spadkobierców tych morderców, to ukorzenie się i zadośćuczynienie. Niestety na to się nie zanosi. My i za tysiąc lat będziemy pamiętać to co dobre ale też to co złe. Bez ukorzenia i zadośćuczynienia nigdy nie przebaczymy a upowskie pomioty nie doznają szczęścia na ziemi jak i w wieczności.

# Lekarz

10.10.2021 08:34

polecam pilnie psychiatr...My ?? I za 1000 Lat ??? A to ,co Polacy robili Rosjanom i Ukraincom,to juz zapomniejliscie,co??Wy ,wspaniali inaczej katolicy,wciaz uczacy dzieci na Sienkiewiczu,ze Ukraincy to jakas starszna czern ,podludzie,dzicz dobra tylko do wyrzynania i wbijania na pale.

# Lekarz

10.10.2021 08:36

Jednomyslnie ,uczczenie nikomu nie znanego zdarzenia z dawnych lat.Tlko dlatego z eto zrobili Rosjanie.
Obledu ciag dalszy.PO co zMieniac cos,co wroslo w tkanke miasta i jest powszechnie akceptowane !? Tylko dlatego ,ze radni drza o stolki ikase !???
A KTO pyatal mieszkanocw.ktoim zaplaci za wymiane wszystkich dokumentowmi danych w e wszystkich instytucjach.
Glupota ,to bardzo slabe okreslenie tego zdarzenia

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni