W gnieździe na Pałacu Kultury wykluły się cztery sokoły. Wkrótce otrzymają obrączki
15 maja 2021
W jednym z najwyższych punktów Warszawy, na 45. piętrze Pałacu Kultury wykluły się pisklęta sokoła wędrownego.
Pierwsze jajo w gnieździe na 45. piętrze Pałacu Kultury i Nauki znaleziono 16 marca, kolejne - 19, 22 i 24 marca. Między 23 a 29 kwietnia wykluły się z nich cztery pisklęta sokoła wędrownego. Jak pisze dyrekcja, ich płeć zostanie odkryta dopiero podczas obrączkowania.
Sokoły na Pałacu Kultury
- Wszystkie młode sokoły wędrowne w Polsce, te wypuszczane przez sokolników ze stowarzyszenia Sokół, jak i dzikie, którymi stowarzyszenie się opiekuje, dostają dwie obrączki - informuje PKiN. - Jedna z nich to klasyczna obrączka ornitologiczna, która dodatkowo jest w kolorze odpowiadającym miejscu urodzenia lub wypuszczenia sokołów. Sokoły w lasach dostają obrączki zielone, w miastach żółte, a w górach czerwone.
Urodzone w ubiegłym miesiącu młode sokoły to potomstwo pary, którą nazwano Franek i Giga. Wcześniej na Pałacu Kultury mieszkały Wars i Sawa, które padły w 2015 roku w niezwykle zaawansowanym wieku 19-20 lat.
Franek i Giga
Sokół Franek został w 2008 roku wyhodowany i wypuszczony z gniazda na kominie fabryki drożdży w Józefowie. Ponownie zaobserwowano go rok później na wieżowcu mieszkalnym osiedla Ruda. Najpierw samotnie wykarmił i odchował pisklę podłożone przez sokolników, a następnie dochował się trójki własnych piskląt. Z kolei Giga wykluła się w 2013 roku w Głogowie, w gnieździe na kominie KGHM.
Gniazdujące na socrealistycznym wieżowcu sokoły mają swoich miłośników, którzy nazywają się FalcoFanami. W każdą sobotę rozstawiają oni lunetę u stóp Pałacu Kultury, przy okazji opowiadając przechodniom i turystom o życiu ptaków.
(dg)