REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Nowy pomnik niedaleko Sejmu. Kim był Georges Clemenceau?

  15 kwietnia 2021

alt='Nowy pomnik niedaleko Sejmu. Kim był Georges Clemenceau?'
źródło: Bundesarchiv, Bild 183-2004-1110-502

W reprezentacyjnym miejscu na rogu Al. Ujazdowskich i Matejki stanie popiersie francuskiego premiera z okresu I wojny światowej.

REKLAMA

W czwartek 15 kwietnia Rada Warszawy ma dać zielone światło dla budowy pomnika Georges'a Clemenceau (1841-1929), który stanie na skwerze jego imienia na rogu Al. Ujazdowskich i Matejki. Popiersie zostanie sfinansowane przez Stowarzyszenie Kawalerów Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi, zajmującego się promocją związków polsko-francuskich.

Georges Clemenceau a Polska

- Wybitny polityk i przyjaciel Polski - czytamy w uzasadnieniu decyzji rady miasta. - Odegrał ogromną rolę w dziejach nie tylko Francji, ale i całej Europy. Wraz z prezydentem Stanów Zjednoczonych Thomasem W. Wilsonem, brytyjskim premierem Davidem Lloydem Georgem i premierem Włoch Vittorio Orlando był sygnatariuszem traktatu wersalskiego, głównego układu pokojowego kończącego I wojnę światową. Zawsze opowiadał się za niepodległością Polski.

Nazywanie Clemenceau przyjacielem Polski jest grubą przesadą, ale francuski premier rzeczywiście odegrał pewną rolę w odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Podczas rokowań pokojowych po zakończeniu I wojny światowej Francuzi opowiadali się za budową niezależnego państwa polskiego, ponieważ słusznie zakładali, że Polacy staną się ich sojusznikami przeciwko Niemcom. Głównymi architektami nowego europejskiego ładu, który panował między wojnami światowymi, byli jednak Amerykanie.

Zapraszamy na zakupy

Kim był Georges Clemenceau?

Clemenceau był jedną z kluczowych postaci w dziejach istniejącej w latach 1870-1940 III Republiki Francuskiej. W latach 1906-1909 i 1917-1920 pełnił funkcję premiera; piastował także urzędy ministra wojny i spraw wewnętrznych oraz zasiadał w parlamencie.

Urodził się w Mouilleron-en-Pareds w departamencie Wandei, w okresie Królestwa Francji (tzw. monarchii lipcowej). Z wykształcenia był lekarzem, z zamiłowania - dziennikarzem. Zasiadał w parlamencie już w 1871 roku, ale do najważniejszych stanowisk w państwie dotarł dopiero w XX wieku. W 1917 roku powrócił na stanowisko premiera wobec grożącej Francji klęski w I wojnie światowej. Po jej zakończeniu wystartował w wyborach prezydenckich, ale niespodziewanie przegrał i ogłosił przejście na polityczną emeryturę. Zmarł w Paryżu w wieku 88 lat.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe