REKLAMA

Puls Warszawy

drogi

 

Warszawa ma patent na drogi prąd. Zaoszczędzi miliony wymieniając latarnie

  6 lutego 2023

Warszawa ma patent na drogi prąd. Zaoszczędzi miliony wymieniając latarnie
źródło: UM Warszawa

Energooszczędne, ledowe oprawy oświetlą kolejne warszawskie ulice. Wybrany przez warszawski samorząd wykonawca wyprodukuje i dostarczy prawie 37 tysięcy opraw. Dzięki wymianie ulicznego oświetlenia w kasie samorządu pozostanie 80 mln zł w skali roku.

REKLAMA

Galopująca inflacja i rosnące ceny prądu zmuszają urzędników do działania. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął w ubiegłym roku jedną z największych w skali Europy wymianę opraw oświetleniowych. Na wszystkich podległych ZDM drogach stare lampy sodowe zastępowane są ledowymi o nazwie Sava. W Warszawie jest... za jasno? Rzecznik praw obywatelskich interweniuje W Warszawie jest... za jasno? Rzecznik praw obywatelskich interweniuje
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że w Warszawie występuje zanieczyszczenie "świetlne". Innymi słowy: jego zdaniem w mieście jest wieczorami i nocami zbyt jasno, co rzekomo szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt. Rzecznik pyta między innymi o nowe ledowe latarnie, które masowo montuje Zarząd Dróg Miejskich.

Ratusz wyrzuci stare auta ze Śródmieścia, Woli i Pragi Ratusz wyrzuci stare auta ze Śródmieścia, Woli i Pragi
Warszawski ratusz zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, po której będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Strefa obejmie nie tylko centrum miasta, ale także Muranów, Powiśle, Pragę, Saską Kępę i Kamionek oraz znaczną część Woli i Ochoty.
Do końca stycznia zawieszono ich już 25 tysięcy, a docelowo jezdnie i chodniki oświetli ponad 38 tysięcy nowych opraw.

Wymiana oświetlenia w Warszawie

"Teraz pora na wymianę oświetlenia na ulicach, którymi na co dzień zarządzają dzielnice, czyli tych mniejszych, po których nie kursują autobusy. Takich ulic w Warszawie jest jednak najwięcej" - informuje urząd miasta.

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Schreder Polska proponuje wymianę oświetlenia za 36 mln zł, Lug Light Factory - za 39 mln zł, a Signify Poland - za 51 mln zł. Zadaniem wybranego wykonawcy będzie dostarczenie 36,7 tys. ledowych opraw dopasowanych do niskich latarni stojących przy osiedlowych ulicach. Z wyglądu będą to oprawy bardzo podobne do modelu Sava montowanego od ubiegłego roku na głównych ulicach Warszawy.

Oprawy Sava mają skupione światło, które - jak zapewniają drogowcy - nie świeci w okna mieszkańcom. Są również mniej zawodne i łatwiejsza jest ich konserwacja. Poza poprawą jakości oświetlenia ulic, wymiana wiąże się przede wszystkim z mniejszym poborem energii. Jedna ledowa lampa zużywa o dwie trzecie mniej prądu, niż sodowa.

Kup bilet

Drogi prąd w Warszawie

- Już w początkach pandemii szukaliśmy rozwiązań, które pozwolą na oszczędności pod warunkiem, że będą one osiągane przez skorzystanie z nowoczesnych technologii, a nie obniżenie jakości usług dla mieszkańców. Wymiana opraw to wzorcowy przykład takiego rozwiązania. Bo nowe oprawy to skok jakościowy, jeśli chodzi o oświetlenie miasta po zmroku - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Jeszcze w 2021 roku ZDM za prąd dla oświetlenia ulicznego płacił 527 zł brutto za MWh (łącznie z dystrybucją). W ubiegłym roku stawka wynosiła już 873 zł, a obecnie... 1265,55 zł. W ostatnich latach za prąd do latarni warszawski samorząd płacił około 50 mln zł rocznie. Choć ceny prądu poszły radykalnie do góry, po wymianie opraw ZDM wyda około 40 mln zł rocznie (według dzisiejszych cen). Bez modernizacji oświetlenia za prąd do starych, sodowych latarni urząd miasta płaciłby 120 mln zł rocznie.

Szacowany czas wymiany wszystkich opraw na dzielnicowych drogach to 15 miesięcy. LED-y powinny więc rozświetlać cała Warszawę już na przełomie 2024 i 2025 roku.

(jok)

.
 

Komentarze (2)

# Tubylec

06.02.2023 09:07

Proponuję wprowadzić kredyt społeczny. Światło będzie jak mieszkańcy przestaną jeździć samochodami, przestaną jeść miesą i obniżą temperaturę w mieszkaniach o 5 stopnii.

# pZz

06.02.2023 13:08

Tam gdzie sa ledy mam wrazenie, ze ulica jest nieoswietlona. Niby swieci, a na chodnikach mrok. Poza tym w artykule zabraklo informacji jaki jest koszt wraz z instalacja. Same nie wskocza. Jaki byl koszt starych lamp i zarowek, a takze co z ich utylizacja. Moze zostana odsprzedane do innych miast? Prosze o aktualizacje danych.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA