Tak może wyglądać hotel Sobieski. Stołeczny konserwator protestuje
3 lutego 2023
Hotel Sobieski, powszechnie uznawany za jeden z najbrzydszych budynków w Warszawie, może całkowicie zmienić kolorystykę. Stowarzyszenie Ochocianie dotarło do wizualizacji pokazujących postmodernistyczny gmach na pl. Zawiszy w bieli i odcieniach szarości.
"Hotel Sobieski może wyglądać dużo lepiej. Prezentujemy wizualizacje! W styczniu 2020 roku, być może jako pierwsi, informowaliśmy, że właściciel hotelu Sobieski przy pl. Zawiszy zamierza przearanżować wystrój elewacji.
130-metrowy wieżowiec w kontrowersyjnej lokalizacji
Koniec dyskusji o budowie wieżowca na warszawskim pl. Zawiszy. Pomiędzy wylotami Grójeckiej i Alej Jerozolimskich powstanie budynek o wysokości 130 metrów. W czwartek 12 stycznia Rada Warszawy zgodziła się na inwestycję stosunkiem głosów 38:14.
Niedawno, po trzech latach, temat znów wrócił w mediach. Dotąd nikt jednak nie pokazał, co planuje inwestor. Teraz każdy sam może ocenić, czy na zmianach budynek i jego otoczenie zyskają, czy stracą. Prezentujemy wizualizacje, opracowane na zamówienie właściciela przez pracownię C13 Architektura Stosowana z Łodzi. Według naszej wiedzy powstały one już kilka lat temu, natomiast oficjalnie zostały dołączone do urzędowego zgłoszenia planowanych prac w lipcu 2022 roku" - poinformowało stowarzyszenie Ochocianie.
Przemalują hotel Sobieski?
Czterogwiazdkowy hotel na pl. Zawiszy jest przez wielu warszawiaków uznawany za jeden z najbrzydszych obiektów w mieście. Postmodernistyczny budynek zaprojektowany przez Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego oddano do użytku w 1992. Jego architektura to swobodna wariacja na temat XIX-wiecznych kamienic, znanych w Warszawie m.in. z Krakowskiego Przedmieścia. Ze względu na ukośne, kolorowe pasy na elewacji hotel od początku wzbudzał ogromne kontrowersje. W jednym z plebiscytów został nazwany "koszmarem sześciolecia 1989-1995".
Pierwszym właścicielem hotelu było konsorcjum państwowych banków PKO BP i Pekao, drugim - Warimpex. W 2011 roku Sobieskiego kupiła norweska Wenaasgruppen, która podjęła decyzję o zmianie operatora na Rezidor Hotels and Resorts i włączeniu hotelu do sieci Radisson Blu. Oficjalnie budynek nosi nazwę Radisson Blu Sobieski Hotel.
Konserwator broni Sobieskiego
Przez ostatnich 31 lat hotel na Ochocie był uznawany za paskudny i nawoływano do jego przemalowania, przebudowy lub nawet zburzenia. Gdy marzenie większości warszawiaków zaczyna się spełniać, uaktywniają się... miłośnicy Sobieskiego. W mediach społecznościowych pojawiły się już opinie, że hotel na pl. Zawiszy to "radosna tęcza na tle szaroburej okolicy" i "pomnik odwagi postmodernistycznych architektów".
W sprawie nowej elewacji z prywatnego konta zabrał głos także stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki: - Nie! Tak pomalowany Sobieski jest niczym. Kolejnym z setek polskich narożników placu, nie mającym nic wspólnego z ikoną (czy tego chcemy, czy nie) polskiego postmodernizmu i okresu transformacji. Chciałbym, żebyśmy w ocenie przeszłej już architektury nie kierowali się naszymi gustami, upodobaniami (podoba się, lubię, nie lubię), ale przykładali do niej kryteria właściwe krytyce architektonicznej. Każdą architekturę oceniamy podług jej czasów - uważa Krasucki.
(jok)
.