REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Tak może wyglądać hotel Sobieski. Stołeczny konserwator protestuje

  3 lutego 2023

Tak może wyglądać hotel Sobieski. Stołeczny konserwator protestuje
źródło: Facebook / Ochocianie Sąsiedzi

Hotel Sobieski, powszechnie uznawany za jeden z najbrzydszych budynków w Warszawie, może całkowicie zmienić kolorystykę. Stowarzyszenie Ochocianie dotarło do wizualizacji pokazujących postmodernistyczny gmach na pl. Zawiszy w bieli i odcieniach szarości.

REKLAMA

"Hotel Sobieski może wyglądać dużo lepiej. Prezentujemy wizualizacje! W styczniu 2020 roku, być może jako pierwsi, informowaliśmy, że właściciel hotelu Sobieski przy pl. Zawiszy zamierza przearanżować wystrój elewacji. Na placu Zawiszy stanie 130-metrowy wieżowiec 130-metrowy wieżowiec w kontrowersyjnej lokalizacji
Koniec dyskusji o budowie wieżowca na warszawskim pl. Zawiszy. Pomiędzy wylotami Grójeckiej i Alej Jerozolimskich powstanie budynek o wysokości 130 metrów. W czwartek 12 stycznia Rada Warszawy zgodziła się na inwestycję stosunkiem głosów 38:14.
Niedawno, po trzech latach, temat znów wrócił w mediach. Dotąd nikt jednak nie pokazał, co planuje inwestor. Teraz każdy sam może ocenić, czy na zmianach budynek i jego otoczenie zyskają, czy stracą. Prezentujemy wizualizacje, opracowane na zamówienie właściciela przez pracownię C13 Architektura Stosowana z Łodzi. Według naszej wiedzy powstały one już kilka lat temu, natomiast oficjalnie zostały dołączone do urzędowego zgłoszenia planowanych prac w lipcu 2022 roku" - poinformowało stowarzyszenie Ochocianie.

Przemalują hotel Sobieski?

Czterogwiazdkowy hotel na pl. Zawiszy jest przez wielu warszawiaków uznawany za jeden z najbrzydszych obiektów w mieście. Postmodernistyczny budynek zaprojektowany przez Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego oddano do użytku w 1992. Jego architektura to swobodna wariacja na temat XIX-wiecznych kamienic, znanych w Warszawie m.in. z Krakowskiego Przedmieścia. Ze względu na ukośne, kolorowe pasy na elewacji hotel od początku wzbudzał ogromne kontrowersje. W jednym z plebiscytów został nazwany "koszmarem sześciolecia 1989-1995".

Pierwszym właścicielem hotelu było konsorcjum państwowych banków PKO BP i Pekao, drugim - Warimpex. W 2011 roku Sobieskiego kupiła norweska Wenaasgruppen, która podjęła decyzję o zmianie operatora na Rezidor Hotels and Resorts i włączeniu hotelu do sieci Radisson Blu. Oficjalnie budynek nosi nazwę Radisson Blu Sobieski Hotel.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Konserwator broni Sobieskiego

Przez ostatnich 31 lat hotel na Ochocie był uznawany za paskudny i nawoływano do jego przemalowania, przebudowy lub nawet zburzenia. Gdy marzenie większości warszawiaków zaczyna się spełniać, uaktywniają się... miłośnicy Sobieskiego. W mediach społecznościowych pojawiły się już opinie, że hotel na pl. Zawiszy to "radosna tęcza na tle szaroburej okolicy" i "pomnik odwagi postmodernistycznych architektów".

W sprawie nowej elewacji z prywatnego konta zabrał głos także stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki: - Nie! Tak pomalowany Sobieski jest niczym. Kolejnym z setek polskich narożników placu, nie mającym nic wspólnego z ikoną (czy tego chcemy, czy nie) polskiego postmodernizmu i okresu transformacji. Chciałbym, żebyśmy w ocenie przeszłej już architektury nie kierowali się naszymi gustami, upodobaniami (podoba się, lubię, nie lubię), ale przykładali do niej kryteria właściwe krytyce architektonicznej. Każdą architekturę oceniamy podług jej czasów - uważa Krasucki.

(jok)

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# Danna

03.02.2023 15:40

Popieram konserwatora

# Czapson

03.02.2023 16:13

Te wizki biją biedą po oczach, elewacja BSO jak u podrzędnego dewelopera, konserwator powinien ich rozsmarować po chodniku

# Głos rozsądku

03.02.2023 21:19

Te wizki i tak są lepsze od szkaradnego stanu obecnego!

REKLAMA

# Asa

05.02.2023 00:53

Mogliby zrobić z tego jakąś ładną kamienicę ze zdobieniami, wpasowującą się w starą cześć Ochoty. Obecny wygląd Ssbieskiego jest koszmarny (!) wraz z tym który jest na wizualizacji (budynek jakich wiele).

 karrieyuan

09.02.2023 19:47

Niezawodne, systematycznie rozszerzające https://blikopzuid.com/ swoją ofertę kasyno oferujące graczom rozrywkę na żywo, a także sloty i gry stołowe wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Bezpieczeństwo obstawiania zakładów w tym kasynie jest zagwarantowane licznymi certyfikatami uzyskanymi przez twórców portalu.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA