Konie, kury, bloki na końcu świata. Bródno pół wieku temu
2 marca 2021
Patrząc na zdjęcia wykonane w latach 70. ubiegłego wieku nie sposób uwierzyć, że widać na nich miejsca, gdzie dziś powstają stacje metra.
Skąd wzięło się Bródno? Wielu miłośników historii lubi wywodzić korzenie osiedla od grodu, którego pozostałości można oglądać w lesie niedaleko Kondratowicza. W rzeczywistości jego dzieje rozpoczynają się pod koniec średniowiecza, gdy istniała wieś o nazwie Bródno, a bardziej uchwytne strzępy historii pozostały nam dopiero z XIX wieku, z czasów Imperium Rosyjskiego.
Mroki historii
W XIX wieku Bródno było kojarzone głównie z kolejowymi zabudowaniami, sąsiadującymi z nową linią "nadwiślańską", a później - także z cmentarzem.
Rolnicy z Księżyca. Bródno zaledwie wczoraj
Jeszcze niedawno stałymi elementami krajobrazu Bródna były traktory, krowy i kury a księżycowa gospodarka komunistycznej Polski doskonale udawała, że kwitnie.
Podczas I wojny światowej fragment wsi formalnie przyłączono do Warszawy. W latach 20. i 30. wydawało się, że Bródno wkrótce stanie się jedną z wielu nowych dzielnic stolicy, z Białołęcką w roli głównej ulicy i linią tramwajową jako podstawowym środkiem transportu miejskiego.
Bródno lat 70.
W epoce Gierka dawne łąki i nieużytki zaczęły zapełniać się blokami mieszkalnymi projektu Janiny Szuleckiej i Jerzego Stanisławskiego, które na zawsze zmieniły charakter okolicy. W 1973 rozpoczęto widoczną na zdjęciu budowę Szpitala Bródnowskiego, podczas której odnaleziono... armatę przeciwpancerną z II wojny światowej. Nowa zabudowa sąsiadowała z państwowym gospodarstwem rolnym, założonym w odebranym właścicielom folwarku. Dziś w jego miejscu stoją bloki i podstawówka, a tam, gdzie kiedyś z perspektywy warszawiaka kończył się świat, trwa budowa metra.
(dg)