REKLAMA

Bielany

różne »

 

Park to las, las to Nowa Warszawa. O co chodzi na Młocinach?

  10 marca 2021

alt='Park to las, las to Nowa Warszawa. O co chodzi na Młocinach?'
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Gdyby zorganizować teleturniej poświęcony wiedzy o Warszawie, na pytaniu o lokalizację Lasu Młociny poległoby wielu uczestników.

REKLAMA

Gdyby zapytać przeciętnego warszawiaka, gdzie znajduje się Las Młociński, pewnie powiedziałby, że na północnej granicy miasta, gdzieś za hutą. Mieszkańcy dzielnicy doprecyzowaliby, że rośnie przy Pułkowej, ale... po której stronie ulicy?

Las a park Młociński

Sprawa nie jest prosta. W książce "Bielany. Przewodnik historyczny" Jarosław Zieliński pisze, że na północ i północny zachód od Lasu Bielańskiego znajduje się "zespół parkowy i leśny", nie wskazując wyraźnego rozgraniczenia między częścią parkową i leśną. Według autora przewodnika 9-hektarowa część terenu leżąca na południe od Michaliny, przylegająca do terenu huty, to "park, zwany uprzednio Nowa Warszawa". Całkowicie inne nazewnictwo stosują Lasy Miejskie.

Według klasyfikacji warszawskich leśników i urzędników na Młocinach... nie ma parku. 98-hektarową część lasu między Pułkową a Wisłą nazywają "Lasem Młociny" (nie Młocińskim).

- Rosnące tu drzewostany należą do jednych z najstarszych w granicach miasta - czytamy na stronie urzędu miasta. - Ponad połowa z nich osiąga wiek powyżej 100 lat (głównie drzewostany sosnowo-dębowe i olszowo-jesionowe). W najbardziej wilgotnych miejscach uroczyska możemy zobaczyć fragmenty drzewostanów łęgowych.

Wstąp do księgarni

Gdzie jest Nowa Warszawa?

Osoby zainteresowane historią doskonale wiedzą, że "Nową Warszawą" nazywano od XV do XVIII wieku dzisiejsze Nowe Miasto - mające swój samorząd miasteczko, leżące na północ od ówczesnej Warszawy. Mało kto jednak pamięta, że w latach 50. ubiegłego wieku tak samo nazwano 200-hektarowy kompleks leśny na północ od huty.

- Uroczysko Nowa Warszawa to w większości młode (ok. 40-, 60-letnie) drzewostany sosnowe nasadzone tutaj po II wojnie światowej - pisze warszawski ratusz. - Tworzą one nierzadko monokultury, w których sporadycznie występują jako domieszki dęby, brzozy i osiki. Przed 1939 rokiem tereny te w większości nie stanowiły lasu i były przewidziane pod zabudowę tzw. miasta-ogród Gaj. Zalesione po wojnie, stanowiły rezerwę terenu pod budowę oczyszczalni Pancerz, do której nigdy nie doszło.

Podsumowując: według oficjalnego nazewnictwa starszy las leżący nad Wisłą to Las Młociny, a młodszy, znajdujący się po drugiej stronie Pułkowej - Nowa Warszawa. Pierwsza z nazw jest często zastępowana nieformalnym określeniem "park Młociński", a druga - całkowicie sztuczna i niejasna - wyszła z użycia już chyba wszędzie poza gabinetami urzędników.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA