Zerówka w szkole czy w przedszkolu - co wybrać?
26 lutego 2021
Zastanawiasz się, jaką zerówkę wybrać dla swojego dziecka i jak zaplanować dla niego cykl edukacyjny? Zapraszamy do przeczytania artykułu przygotowanego przez dyrektor Annę Strubińską i wicedyrektor Agnieszkę Piskorską ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy STO przy ul. Dziatwy 6.
Jakie zalety ma zerówka w szkole? Na tę opcję najczęściej decydują się rodzice, których dzieci już były w zerówce przedszkolnej, ale jeszcze potrzebują czasu, aby rozpocząć naukę szkolną. Rodzice chcą też dać im możliwość rozwoju, żeby nie powtarzały roku w tym samym miejscu. Zerówka szkolna daje możliwość kontaktu ze starszymi kolegami i koleżankami. Wchodzi się też powoli w życie szkoły, a społeczność szkolna powoduje, że aspiracje dziecka stają się trochę wyższe.
U nas w szkole zerówka odgrywa ważną rolę z dwóch powodów. Po pierwsze, wiemy o tym, że z jednej strony to jest grupa nadal przedszkolna, a z drugiej już przygotowujemy dzieci do pierwszej klasy. Pomagamy im rozwinąć się emocjonalne i społecznie. Między innymi dlatego grupa 0 idzie w całości razem do pierwszej klasy. Dzięki temu moment budowania relacji i pozycji w grupie czy zaznajamiania się ze zwyczajami szkolnymi następuje wcześniej i wrzesień w pierwszej klasie nie jest już tak straszny. Dzieci znają już budynek szkolny, widują na korytarzach innych nauczycieli, poznają swoją przyszłą wychowawczynię, która współpracuje z panią Justyną, opiekunką zerówki. Dzięki temu przejście do klasy pierwszej dzieje się w płynny sposób.
Ścisła współpraca grona pedagogicznego
Druga rzecz, którą realizujemy w naszej zerówce, to ścisła współpraca całego grona specjalistów, którzy obserwują dzieci. Psycholog, drugi nauczyciel i nauczyciel opieki pedagogicznej chodzą do nich i mają współudział w procesie edukacyjnym. Dając rodzicom informację zwrotną, staramy się, żeby była obiektywna: w którym obszarze dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki, a w którym należy je jeszcze wesprzeć. Współpracujemy przy tym ze specjalistą, który przygotowuje wstępną diagnozę gotowości szkolnej. Niektórym opiniom z przedszkola brakuje takiego obiektywnego zestawienia. Co innego widzimy, a co innego czytamy.
Mamy porównanie, że w tych klasach, które zaczynają już po naszej zerówce, dzieci mają lżejszy start w szkole. Adaptacja do edukacji wczesnoszkolnej przebiega szybciej, gdy dzieci mają już rok za sobą, chociaż oczywiście dzieje się też w nowych pierwszych klasach. Niezależnie od tego, do której klasy przychodzi dziecko, bardzo stawiamy na to, aby mu pomóc w adaptacji.
Należy patrzeć na potrzeby dziecka
Jakie zalety ma zerówka w przedszkolu? Domowa atmosfera, domowe obiady, bardziej ciocia niż pani. Oprócz tego to też ważne, aby dziecko, które uczęszczało do przedszkola, miało poczucie zamknięcia cyklu - i to właśnie spełnia zerówka.
Wszystko zależy z jednej strony od potrzeb, możliwości i oczekiwań rodziców, a z drugiej też przemyślenia i planowania. Jeżeli faktycznie planuje się, żeby dziecko poszło do danej szkoły, to warto rozważyć zerówkę właśnie tam. Należy też patrzeć na potrzeby dziecka. Jeśli zdaje się ono być gotowe do podjęcia edukacji, można zastanowić się już nad zerówką w szkole. Jeśli jednak czujemy, że to jeszcze nie ten moment, pozwólmy dziecku dojrzeć w przedszkolnej zerówce.
Zapraszamy rodziców zainteresowanych rekrutacją do klasy 0, 1 i rekrutacją uzupełniającą na Dzień Otwarty online już 6 marca w godzinach 10:00-12:00. Należy zapisać się na SPOTKANIE.
Więcej informacji na stronie www.sto2.pl.