Pomnik Marii Kownackiej na Białołęce? Obok siedziałby Plastuś
8 marca 2021
Grupa mieszkańców dzielnicy chciałaby upamiętnienia jednej z najpopularniejszych polskich pisarek dziecięcych.
Upamiętnienie w postaci "ławki pomnikowej" to w Warszawie nic nowego. W parku Śmigłego-Rydza można znaleźć Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na Muranowie - Jana Karskiego, na Saskiej Kępie - Agnieszkę Osiecką, na pl. Trzech Krzyży - Wandę Tazbir, a na skwerze 1 Dywizji Pancernej - Williama H. Lindleya. Pierwszy tego rodzaju pomnik na Białołęce miałby upamiętniać Marię Kownacką (1894-1982).
Pomnik z Plastusiem
- Byłaby to ławeczka z Marią Kownacką i Plastusiem, rzeźba plenerowa wykonana np. z brązu, z funkcją interaktywną, tj. możliwością odsłuchania wybranego fragmentu utworu - pisze Sylwia Bednarczyk, autorka pomysłu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. - Plastuś mógłby być zainspirowany tym, którego pisarka zaprojektowała na swój pomnik na Powązkach.
Pomnik miałby stanąć przed Szkołą Podstawową nr 112 im. Marii Kownackiej na Zaułku. Okazją do jego odsłonięcia byłaby przypadająca w przyszłym roku czterdziesta rocznica śmierci pisarki.
Kim była Maria Kownacka?
Maria Kownacka urodziła się w Słupie koło Gostynina. W młodości pracowała jako nauczycielka w mazowieckich miasteczkach. Po I wojnie światowej została współpracowniczką czasopisma dla dzieci "Płomyk". W 1931 roku zamieszkała na Żoliborzu, gdzie powstały jej najbardziej znane dzieła: "Plastusiowy pamiętnik", zbiór opowiadań "Kajtkowe przygody" i powieść "Rogaś z Doliny Roztoki".
(dg)