REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Kim była Elżbieta Zahorska? Tragiczna historia z Fortu Bema

  13 maja 2021

alt='Kim była Elżbieta Zahorska? Tragiczna historia z Fortu Bema'
Elżbieta Zahorska około 1935 roku.
źródło: domena publiczna

Na mapie Bemowa pojawiła się nowa nazwa, upamiętniająca zamordowaną studentkę.

REKLAMA

Znajdujące się obok Fortu Bema rondo na Waldorffa nosi od dziś imię Elżbiety Zahorskiej (1915-1939). Zamordowana podczas niemieckiej okupacji studentka została upamiętniona w pobliżu miejsca, w którym zginęła.

Kim była Elżbieta Zahorska?

Elżbieta urodziła się podczas I wojny światowej jako córka działaczy socjalistycznych: Eugeniusza Zahorskiego, znanego później szachisty, oraz Anny - pisarki i poetki. Budynki przy Forcie Bema to już zabytki. Hurtowa decyzja konserwatora Budynki przy Forcie Bema to już zabytki. Hurtowa decyzja konserwatora
Samorząd będzie zobowiązany do zachowania stojących przy Waldorffa przedwojennych obiektów. Wciąż nie ma jednak pomysłu na ich nową funkcję.
Rodzina zamieszkała w Warszawie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Po zdaniu matury Elżbieta Zahorska ukończyła kurs w Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu, a następnie rozpoczęła studia polonistyczne na - kolejno - Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytecie Warszawskim. Podczas obrony Warszawy w 1939 roku służyła jako telegrafistka i obsługiwała stanowisko obrony przeciwlotniczej.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Śmierć Elżbiety Zahorskiej

Po przegranej wojnie Zahorska dwukrotnie dostawała się do niemieckiej niewoli i dwukrotnie z niej uciekała, za co ścigano ją listem gończym. Jeszcze w 1939 roku została schwytana, gdy zrywała plakaty propagandowe rozwieszone na pl. Napoleona (dzisiejszym pl. Powstańców Warszawy). Sąd polowy skazał 24-latkę na rozstrzelanie i odrzucił złożoną przez rodziców prośbę o ułaskawienie. Zahorska została rozstrzelana na terenie Fortu Bema w pierwszej publicznej egzekucji, dokonanej przez Niemców w okupowanej Warszawie.

- Już w czasie przejazdu samochodem ciężarowym Elżbieta, ubrana w wojskową bluzę, by nie dać Niemcom sygnału, że się boi zwróciła się do nich, że zaśpiewa im polską pieśń pogrzebową - pisał Maksymilian Dura w artykule dla Defense24. - I zaśpiewała głośno: "Umarł Maciek, umarł, i leży na desce, żeby mu zagrali, podskoczyłby jeszcze. Bo w Mazurze taka dusza, że choć umrze, to się rusza. Oj danaż moja dana, dana, dana, da!".

(dg)

REKLAMA

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Jelonkowy

13.05.2021 15:17

Oby tylko Trzaskowskiemu nie przyszło do głowy, aby stawiać pomnika przyjaźni Polsko-Niemieckiej, gdzieś w okolicach Szucha, albo Zamku Królewskiego.

# YeLo

14.05.2021 13:29

Albo opasać pomnik P. Elżbiety tęczową flagą, bo i do tego jest zdolny.

# YeLo

14.05.2021 13:30

#Jelonkowy napisał(a) 13.05.2021 15:17
Oby tylko Trzaskowskiemu nie przyszło do głowy, aby stawiać pomnika przyjaźni Polsko-Niemieckiej, gdzieś w okolicach Szucha, albo Zamku Królewskiego.
Albo opasać pomnika P. Elżbiety tęczową flagą, bo i do tego jest zdolny...

REKLAMA

# ***** ***

16.05.2021 20:23

Albo żeby Jarek Kacza Pięta nie postawił pomnika Bratu Kaczej Stopie w nagrodę, ze obaj przespali w ciepłym łóżku stan wojenny :).

# DzikiKotAlik

16.05.2021 20:26

Czytał ktoś z Was o "Incydencie Gruzińskim"- nad tym powinien pochylić się "Antonie do Broni". Polecam, jest o tym na Wikipedii :).

# ***** 8*

17.05.2021 10:22

Niemcy nigdy nie zapłacili za swoje zbrodnie, a Trzaskowski zgodnie ze swoimi przekonaniami. Po co stolica w Warszawie, jak jest już w Berlinie.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl