W skrócie
30 marca 2007
Uwaga gimnazjaliści. Więcej policjantów. Objazd. Nabór do klas sportowych. Powietrzny Klub Filmowy. Witaminek, witaminka. Odkrywcy historii. Pomocna dłoń. Galeria w szkole. Wszyscy gotowi, można zaczynać. Indianie w Nieporęcie. Złoty chór. Bezpieczniej w Serocku. Obchody rocznicy śmierci Papieża.
Powiat
- Uwaga gimnazjaliści
Siódma już edycja Powiatowej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych odbędzie się 30 marca w godzinach 11.00-16.00 w hali sportowej Liceum Ogólnokształcące-go im. Marii Konopnickiej w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 26. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentują: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legio-nowie, Salezjańkie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnaz-jalnych w Dębem, Środowiskowy Hufiec Pracy Nr 7 w Warszawie, Cech Rze-miosł Różnych.Swoją pomocą i doświadczeniem służyć będą pracownicy: Poradni Psycho-logiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Polskiego Związku Praco-dawców Budownictwa, Powiatowej Izby Gospodarczej, referatu edukacji Sta-rostwa Powiatowego.
Legionowo
- Więcej policjantów
Gmina Legionowo podpisała z miejscową komendą policji umowę w sprawie dofinansowania dodatkowych umundurowanych patroli pieszych, które będą patrolować szczególnie zagrożone rejony miasta. Gmina przeznaczyła na ten cel 15 tys. zł z dochodów własnych. Dodatkowe patrole będą funkcjonować od 1 marca do 31 lipca br. Miejsca szczególnie zagrożone oraz pory, w których powinny one być dodatkowo patrolowane, będą ustalane raz w miesiącu wspól-nie przez komendanta straży miejskiej oraz kierownika referatu patrolowo-interwencyjnego KPP w Legionowie. Gmina Legionowo wspomaga organizację służb ponadnormatywnych funkcjonariuszy KPP już drugi rok z rzędu. W przyszłym roku akcja będzie również kontynuowana. - Objazd
W kwietniu i maju prowadzone będą prace związane z budową kanalizacji sani-tarnej w ulicy Jana Pawła II i ul. J. Mireckiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Olszankową do skrzyżowania z Al. Legionów. W trakcie wykonywania prac wskazany odcinek ulic zostanie zamknięty dla ruchu drogowego. Obowiązywać będzie objazd ulicami Fabryczną, Szarych Szeregów, Suwalną i Aleją Legionów. Dojazdy do poszczególnych posesji należy uzgadniać na bieżąco z kierowni-kiem firmy prowadzącej roboty budowlane. - Nabór do klas sportowych
Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół w Legionowie rozpoczęło nabór do klas spor-towych. Młodzież może się zapisywać do klas o profilu taekwon-do, siatkówka dziewcząt i siatkówka chłopców. Więcej informacji można uzyskać w sekreta-riacie szkoły pod numerem tel. 022-774-59-50. Termin składania podań upływa 30 kwietnia. - Powietrzny Klub Filmowy
Grupa miłośników kina działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie ma już swoją nazwę - Klub Filmowy Powietrza. - Wieloznaczność nazwy jest zamierzona, jednak każda interpretacja nawiązuje do istoty potrzeb duchowych człowieka, który nie wyobraża sobie życia bez kontaktu ze sztuką - mówi Ze-non Durka, dyrektor MOK-u. - W skomercjalizowanym świecie współczesnym wiele osób szuka autentycznego przeżycia potrzebnego im niczym czyste po-wietrze.Członkowie klubu wspólnie tworzą repertuar projekcji składając propozycje tytułów dzieł godnych obejrzenia. Miesięczny karnet - w symbolicznej cenie 5 zł - uprawnia do wstępu na projekcje wraz z osobą towarzyszącą. Spotkania Klubu Filmowego Powietrza odbywają się w każdy piątek o godz. 20 w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie przy ul. Norwida 10. Program projekcji można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.moklegionowo.pl.
- Witaminek, witaminka
Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczny dla przedszkolaków pod has-łem "Witaminek, witaminka". Rozdanie nagród odbyło się w Przedszkolu im. Króla Maciusia w Legionowie. Na konkurs wpłynęło 127 prac z placówek z całej Polski, w tym z dziesięciu przedszkoli legionowskich. Konkurs plastyczny zwią-zany był z rocznym zadaniem przedszkola Króla Maciusia "Przedszkolak dba o zdrowie". Wyniki konkursu: Nagroda główna - Karol Wietrzykowski z babcią z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Legionowie, miejsce I - Maciej Stępień - Przed-szkole Miejskie nr 12 w Legionowie, miejsce II - Paulina Kubawicz, Kacper Sobiak, Dawid Kubicz - Przedszkole Samorządowe nr 2 w Myślenicach, miejsce III - Paulina Bunar - Przedszkole Miejskie nr 11 w Jaśle. Oprócz głównych nagród przyznano 21 wyróżnień.
Jabłonna
- Odkrywcy historii
22 marca w urzędzie gminy odbyło się spotkanie wójt Olgi Muniak z uczniami Szkoły Podstawowej w Jabłonnie - uczestnikami projektu "Skarby kultury i sztuki Pałacu w Jabłonnie - wczoraj i dziś", realizowanego w ramach programu edukacyjnego "Ślady przeszłości". W spotkaniu uczestniczyli - opiekunka gru-py, nauczycielka Elżbieta Dąbrowska oraz piątoklasiści: Martyna Stefaniak, Julia Rozbicka, Natalia Kaczorowska, Małgorzata Wołosiewicz, Monika Niewia-rowska, Tamara Cendrowicz, Klaudia Aust, Karolina Jaworska, Anna Pilarska, Łukasz Szlęzak i Paweł Pietruszka. Młodzi goście najpierw przedstawili swoje dotychczasowe osiągnięcia, a trzeba przyznać, że przygotowali się do prezen-tacji bardzo solidnie. Pokazowi multimedialnemu towarzyszyły krótkie wystą-pienia, w których uczniowie uzasadniali, dlaczego podjęli się realizacji tak pra-cochłonnego i poważnego projektu.Wójt Olga Muniak po zapoznaniu się z osiągnięciami, pochwaliła swoich nastoletnich gości. - Dowiedziałam się od was dużo nowych, ciekawych rzeczy. Czeka was teraz ciężka praca, ale dzięki temu co już zrobiliście, jesteście na-szymi odkrywcami historii.
Wszystkim uczestnikom spotkania wójt Jabłonny wręczyła dyplomy, nagro-dy książkowe i słodycze. Wszystkim życzyła dalszych sukcesów w poznawaniu historii swojej małej ojczyzny.
Teraz przed uczniami dużo pracy, a już za dwa miesiące, w czerwcu, obejrzymy prezentację pt. "Skarby kultury i sztuki Pałacu w Jabłonnie - wczo-raj i dziś". Prawdopodobnie w tym roku praca uczniów ze szkoły w Jabłonnie zostanie zaprezentowana również na Zamku Królewskim.
Nieporęt
- Pomocna dłoń
Na terenie gminy Nieporęt zaczęło działać stowarzyszenie Pomocna Dłoń. Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym roku z Bankiem Żywności, raz w miesią-cu organizować będzie dostawy artykułów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących. W akcję stowarzyszenia aktywnie włączyły się już gminne szkoły, sołtysi, wolontariusze i osoby prywatne. W marcowym transporcie znajdą się trzy tony żywności - płatków kukurydzianych, makaronu, mąki, mleka, cukru, ryżu i serów. Magazyn na te produkty wygospodarowany został w pomieszczeniu gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym. Uczniowie tej szkoły, którzy postanowili działać jako wolontariusze, po raz pierwszy wezmą udział w akcji na dużą skalę. To oni rozdzielą produkty i przygotują paczki, które zostaną przewiezione do szkół, skąd odbierać je będą wytypowane osoby. Osoby, które chcą pomóc w organizowaniu akcji, proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem Pomocna Dłoń, ul. Dworcowa 24a, Nieporęt, tel. (022) 774-75-30. Potrzebna jest pomoc zarówno osób prywatnych, jak i firm - sponsorów. - Galeria w szkole
W szkole podstawowej w Nieporęcie została zorganizowana w marcu prawdziwa galeria obrazów. Wystawione prace są dziełem uczniów nauczania początko-wego (klasa IIIb) i powstały w wyniku zajęć pod hasłem "W pracowni artysty". Dzieci oglądały najpierw prace znanych malarzy i odbyły wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie, a później malowały własne obrazy na płótnie. Opiekunką klasy jest nauczycielka Joanna Zarzycka. - Wszyscy gotowi, można zaczynać
Wraz z końcem zimy rozpoczynają się na terenie gminy Nieporęt prace dro-gowe. Naprawy wymagają niektóre gminne drogi nieutwardzone.Nową nawierzchnię zyskają drogi: w Aleksandrowie - Polna, w Ryni - ul. Radzymińska, w Kątach Węgierskich - Wierzbowa, Sosnowa, Kościelna, Przy-leśna, w Michałowie Grabinie - Kwiatowa i Przyleśna, w Michałowie Reginowie - Cicha, Akacjowa, Skośna, Kolejowa i Ogrodowa, w Stanisławowie Pierwszym - drogi na osiedlu Dębina, Konwaliowa, Słoneczna, w Izabelinie - Krzywa i Leśna, w Nieporęcie - Zegrzyńska, Pęczkowskiego oraz 200 metrów od Małołęckiej, w Wólce Radzymińskiej - Leśna, Wirażowa, Topolowa, w Zegrzu Płd. - Rybaki i Graniczna, a w Rembelszczyźnie - Skośna. Prace realizowane będą w trzech etapach w ciągu roku: do 6 kwietnia, od 29 czerwca do 10 lipca oraz od 28 września do 9 października przez wybraną w przetargu firmę Cem-Bud z Józe-fowa.
Wkrótce sfinalizowana zostanie umowa z firmą Roboty Ziemno-Budowlane z Legionowa na naprawę uszkodzonej nawierzchni dróg gruntowych.
Naprawiane będą także drogi gminne o największym natężeniu ruchu i z wytyczoną trasą komunikacji zbiorowej. W następnych miesiącach będą reali-zowane zlecenia (w ciągu 24 godzin) powstałe na podstawie przeglądów ulic lub zgłoszeń straży gminnej. Wykonawcą będzie Spółdzielnia Robót Budowlano-Drogowych z Tłuszcza. Oto lista dróg już wytypowanych do cząstkowego re-montu: Nieporęt - Szkolna, Małołęcka, Osiedle Las, Dworcowa, Sienkiewicza, plac Wolności, Józefów - Główna, Szkolna, Michałów Grabina - Przyrodnicza, Kwiatowa, Michałów Reginów - Główna, Długa, Rynia - Główna, Wólka Radzy-mińska - Topolowa, Zegrze Płd. - Rybaki, drogi wewnętrzne w osiedlu, Biało-brzegi - drogi wewnętrzne w osiedlu, Stanisławów Pierwszy - Słoneczna.
- Indianie w Nieporęcie
W niedzielę 11 marca, na scenie w GOK-u wystąpili Indianie z Ameryki Połud-niowej. Wprowadzeniem do spotkania z kulturą muzyczną Ameryki Południowej była wystawa fotografii i pamiątek autorstwa podróżnika Bogumiła Rzucidło. Od kilkunastu lat organizuje on wyprawy na różne kontynenty, a ich plonem są setki zdjęć i charakterystyczne przedmioty codziennego użytku mieszkańców: elementy strojów ludowych, instrumenty muzyczne, zabawki, talizmany, wyro-by tkackie itp. W styczniu br. zakończył trwającą półtora miesiąca wyprawę na Wyspę Wielkanocną, do Argentyny, Peru i Boliwii. Podróżnik oraz jego żona, ubrani w ludowe stroje z południa Peru, opowiedzieli o swojej wyprawie, o zmianach, jakie zachodzą w zwiedzanych przez nich krajach. Globalizacja kultury i odejście od tradycji to problemy występujące nawet w najmniejszych miasteczkach.Koncert w wykonaniu barwnych muzyków z Boliwii i Peru ożywił atmosferę spotkania. Rytmiczna muzyka z charakterystycznym brzmieniem samponii zachęciła najmłodszą część publiczności do spontanicznej zabawy. Wśród wy-konywanych utworów znalazła się również znana doskonale piosenka "Za górami, za lasami, za dolinami" dedykowana widzom.
Dodatkową atrakcją tego dnia była wystawa i sprzedaż biżuterii artystycz-nej z korali. Autorką biżuterii jest pani Katarzyna Skoczyńska.
Wieliszew
- Złoty chór
Z tegorocznego Konkursu Chórów a'Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy wieliszewski chór "Marzenie" przywiózł cztery nagrody - Złoty Kamerton - głów-ną nagrodę konkursu, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego, nagrodę Ministra Edukacji Naro-dowej za zdobycie najwyższej punktacji w swojej kategorii oraz nagrodę spec-jalną Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. To największy dotychczasowy sukces chóru. Biorący udział w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Chórów chór "Marznie" liczył 41 członków i był jednym z trzech zespołów reprezentujących Mazowsze.To już dziesiąta nagroda przywieziona z Bydgoszczy przez chór z ośrodka kultury w Wieliszewie. Wcześniej zdobył dwa Złote Kamertony, siedem srebr-nych i jeden brązowy.
Serock
- Bezpieczniej w Serocku
Statystyki policyjne w Serocku wyglądają coraz bardziej optymistycznie. W gminie w 2006 r. znacznie zmalała liczba zanotowanych kradzieży mienia i kradzieży z włamaniem. Najlepiej wygląda statystyka przedstawiająca rozboje i wymuszenia, a więc przestępstwa najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa, w tym przypadku spadek był ponadczterokrotny w porównaniu z rokiem 2005. Wskaźnik wykrywalności przestępstw wzrósł w roku 2006 o 12 proc. w po-równaniu z rokiem 2005.
Obchody rocznicy śmierci Papieża
- Legionowo
W niedzielę 1 kwietnia w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Le-gionowie przy ul. Piłsudskiego 47 odbędzie się uroczysty koncert w II rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. O godzinie 21:37 utwór "Stabat Mater" Anto-niego Dvoraka wykonają: orkiestra Sinfonia Nova, połączone chóry: Epifania i Warszawski Chór Międzyuczelniany oraz soliści: Małgorzata Pańko - sopran, Rafał Bartmiński - tenor, Sławomir Jurczak - bas; dyryguje Łukasz Wojakow-ski.Już po raz drugi Legionowo uczci uroczystym koncertem rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka. Rok temu, licznie zgromadzeni w kościele Naj-świętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wysłuchaliśmy monumentalnego dzieła Wolfganaga Amadeusza Mozarta - "Requiem". Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury.
"Stabat Mater" powstało pod wpływem osobistej tragedii kompozytora - śmierci jego trojga malutkich dzieci. Zostało ukończone w 1877 r. Główny temat utworu nawiązuje do słynnej, wielokrotnie wykorzystywanej sekwencji muzycznej pochodzącej ze średniowiecza, którą Dvorak przekształcił w późno-romantyczne dzieło.
- Jabłonna
1 kwietnia kościół Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie - spotkanie z poezją Karola Wojtyły "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Recytacje - Krystyna Czubów-na, śpiew - Grażyna Matkowska, muzyka - Janusz Tylman, obrazy - Jacek Schmidt. Ogranizatorem wydarzenia jest Gminna Biblioteka im. ks. Jana Twar-dowskiego w Jabłonnie oraz parafia pw. MB Królowej Polski. Patronat honorowy - wójt gminy Jabłonna. - Nieporęt
1 kwietnia 2007 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie przy ul. Dworcowej 9a odbędzie się wieczór poświęcony życiu i twórczości poetyckiej Karola Wojtyły uzupełniony cytatami ze wspomnień ludzi, którzy znali osobiście naszego papieża w latach młodości. Przedstawione zostaną fragmenty następujących utworów: Karola Wojtyły "Pieśń o Bogu ukrytym", "Sonety", "Promieniowanie ojcostwa", "Przed sklepem jubilera", "Brat naszego Boga", "Magnificat", "Profile Cyrenejczyka", "Myśl jest przestrzenią dziwną", "Tryptyk Rzymski", Cypriana Kamila Norwida "Promethidion", Juliusza Sło-wackiego "Pośród niesnasków Pan Bóg uderza". Wystąpią: Anna Lenartowicz, Paweł Nowisz, Witold Bieliński, Piotr Rzymyszkiewicz.
mz