REKLAMA

Legionowo

różne »

 

W skrócie

  30 marca 2007

Uwaga gimnazjaliści. Więcej policjantów. Objazd. Nabór do klas sportowych. Powietrzny Klub Filmowy. Witaminek, witaminka. Odkrywcy historii. Pomocna dłoń. Galeria w szkole. Wszyscy gotowi, można zaczynać. Indianie w Nieporęcie. Złoty chór. Bezpieczniej w Serocku. Obchody rocznicy śmierci Papieża.

REKLAMA

Powiat

  • Uwaga gimnazjaliści
    Siódma już edycja Powiatowej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych odbędzie się 30 marca w godzinach 11.00-16.00 w hali sportowej Liceum Ogólnokształcące-go im. Marii Konopnickiej w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 26. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentują: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legio-nowie, Salezjańkie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnaz-jalnych w Dębem, Środowiskowy Hufiec Pracy Nr 7 w Warszawie, Cech Rze-miosł Różnych.

    Swoją pomocą i doświadczeniem służyć będą pracownicy: Poradni Psycho-logiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Polskiego Związku Praco-dawców Budownictwa, Powiatowej Izby Gospodarczej, referatu edukacji Sta-rostwa Powiatowego.

Legionowo

  • Więcej policjantów
    Gmina Legionowo podpisała z miejscową komendą policji umowę w sprawie dofinansowania dodatkowych umundurowanych patroli pieszych, które będą patrolować szczególnie zagrożone rejony miasta. Gmina przeznaczyła na ten cel 15 tys. zł z dochodów własnych. Dodatkowe patrole będą funkcjonować od 1 marca do 31 lipca br. Miejsca szczególnie zagrożone oraz pory, w których powinny one być dodatkowo patrolowane, będą ustalane raz w miesiącu wspól-nie przez komendanta straży miejskiej oraz kierownika referatu patrolowo-interwencyjnego KPP w Legionowie. Gmina Legionowo wspomaga organizację służb ponadnormatywnych funkcjonariuszy KPP już drugi rok z rzędu. W przyszłym roku akcja będzie również kontynuowana.

  • Objazd
    W kwietniu i maju prowadzone będą prace związane z budową kanalizacji sani-tarnej w ulicy Jana Pawła II i ul. J. Mireckiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Olszankową do skrzyżowania z Al. Legionów. W trakcie wykonywania prac wskazany odcinek ulic zostanie zamknięty dla ruchu drogowego. Obowiązywać będzie objazd ulicami Fabryczną, Szarych Szeregów, Suwalną i Aleją Legionów. Dojazdy do poszczególnych posesji należy uzgadniać na bieżąco z kierowni-kiem firmy prowadzącej roboty budowlane.

  • Nabór do klas sportowych
    Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół w Legionowie rozpoczęło nabór do klas spor-towych. Młodzież może się zapisywać do klas o profilu taekwon-do, siatkówka dziewcząt i siatkówka chłopców. Więcej informacji można uzyskać w sekreta-riacie szkoły pod numerem tel. 022-774-59-50. Termin składania podań upływa 30 kwietnia.

  • Powietrzny Klub Filmowy
    Grupa miłośników kina działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie ma już swoją nazwę - Klub Filmowy Powietrza. - Wieloznaczność nazwy jest zamierzona, jednak każda interpretacja nawiązuje do istoty potrzeb duchowych człowieka, który nie wyobraża sobie życia bez kontaktu ze sztuką - mówi Ze-non Durka, dyrektor MOK-u. - W skomercjalizowanym świecie współczesnym wiele osób szuka autentycznego przeżycia potrzebnego im niczym czyste po-wietrze.

    Członkowie klubu wspólnie tworzą repertuar projekcji składając propozycje tytułów dzieł godnych obejrzenia. Miesięczny karnet - w symbolicznej cenie 5 zł - uprawnia do wstępu na projekcje wraz z osobą towarzyszącą. Spotkania Klubu Filmowego Powietrza odbywają się w każdy piątek o godz. 20 w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie przy ul. Norwida 10. Program projekcji można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.moklegionowo.pl.

  • Witaminek, witaminka
    Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczny dla przedszkolaków pod has-łem "Witaminek, witaminka". Rozdanie nagród odbyło się w Przedszkolu im. Króla Maciusia w Legionowie. Na konkurs wpłynęło 127 prac z placówek z całej Polski, w tym z dziesięciu przedszkoli legionowskich. Konkurs plastyczny zwią-zany był z rocznym zadaniem przedszkola Króla Maciusia "Przedszkolak dba o zdrowie". Wyniki konkursu: Nagroda główna - Karol Wietrzykowski z babcią z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Legionowie, miejsce I - Maciej Stępień - Przed-szkole Miejskie nr 12 w Legionowie, miejsce II - Paulina Kubawicz, Kacper Sobiak, Dawid Kubicz - Przedszkole Samorządowe nr 2 w Myślenicach, miejsce III - Paulina Bunar - Przedszkole Miejskie nr 11 w Jaśle. Oprócz głównych nagród przyznano 21 wyróżnień.

Kup bilet

Jabłonna

  • Odkrywcy historii
    22 marca w urzędzie gminy odbyło się spotkanie wójt Olgi Muniak z uczniami Szkoły Podstawowej w Jabłonnie - uczestnikami projektu "Skarby kultury i sztuki Pałacu w Jabłonnie - wczoraj i dziś", realizowanego w ramach programu edukacyjnego "Ślady przeszłości". W spotkaniu uczestniczyli - opiekunka gru-py, nauczycielka Elżbieta Dąbrowska oraz piątoklasiści: Martyna Stefaniak, Julia Rozbicka, Natalia Kaczorowska, Małgorzata Wołosiewicz, Monika Niewia-rowska, Tamara Cendrowicz, Klaudia Aust, Karolina Jaworska, Anna Pilarska, Łukasz Szlęzak i Paweł Pietruszka. Młodzi goście najpierw przedstawili swoje dotychczasowe osiągnięcia, a trzeba przyznać, że przygotowali się do prezen-tacji bardzo solidnie. Pokazowi multimedialnemu towarzyszyły krótkie wystą-pienia, w których uczniowie uzasadniali, dlaczego podjęli się realizacji tak pra-cochłonnego i poważnego projektu.

    Wójt Olga Muniak po zapoznaniu się z osiągnięciami, pochwaliła swoich nastoletnich gości. - Dowiedziałam się od was dużo nowych, ciekawych rzeczy. Czeka was teraz ciężka praca, ale dzięki temu co już zrobiliście, jesteście na-szymi odkrywcami historii.

    Wszystkim uczestnikom spotkania wójt Jabłonny wręczyła dyplomy, nagro-dy książkowe i słodycze. Wszystkim życzyła dalszych sukcesów w poznawaniu historii swojej małej ojczyzny.

    Teraz przed uczniami dużo pracy, a już za dwa miesiące, w czerwcu, obejrzymy prezentację pt. "Skarby kultury i sztuki Pałacu w Jabłonnie - wczo-raj i dziś". Prawdopodobnie w tym roku praca uczniów ze szkoły w Jabłonnie zostanie zaprezentowana również na Zamku Królewskim.

REKLAMA

Nieporęt

  • Pomocna dłoń
    Na terenie gminy Nieporęt zaczęło działać stowarzyszenie Pomocna Dłoń. Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym roku z Bankiem Żywności, raz w miesią-cu organizować będzie dostawy artykułów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących. W akcję stowarzyszenia aktywnie włączyły się już gminne szkoły, sołtysi, wolontariusze i osoby prywatne. W marcowym transporcie znajdą się trzy tony żywności - płatków kukurydzianych, makaronu, mąki, mleka, cukru, ryżu i serów. Magazyn na te produkty wygospodarowany został w pomieszczeniu gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym. Uczniowie tej szkoły, którzy postanowili działać jako wolontariusze, po raz pierwszy wezmą udział w akcji na dużą skalę. To oni rozdzielą produkty i przygotują paczki, które zostaną przewiezione do szkół, skąd odbierać je będą wytypowane osoby. Osoby, które chcą pomóc w organizowaniu akcji, proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem Pomocna Dłoń, ul. Dworcowa 24a, Nieporęt, tel. (022) 774-75-30. Potrzebna jest pomoc zarówno osób prywatnych, jak i firm - sponsorów.

  • Galeria w szkole
    W szkole podstawowej w Nieporęcie została zorganizowana w marcu prawdziwa galeria obrazów. Wystawione prace są dziełem uczniów nauczania początko-wego (klasa IIIb) i powstały w wyniku zajęć pod hasłem "W pracowni artysty". Dzieci oglądały najpierw prace znanych malarzy i odbyły wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie, a później malowały własne obrazy na płótnie. Opiekunką klasy jest nauczycielka Joanna Zarzycka.

  • Wszyscy gotowi, można zaczynać
    Wraz z końcem zimy rozpoczynają się na terenie gminy Nieporęt prace dro-gowe. Naprawy wymagają niektóre gminne drogi nieutwardzone.

    Nową nawierzchnię zyskają drogi: w Aleksandrowie - Polna, w Ryni - ul. Radzymińska, w Kątach Węgierskich - Wierzbowa, Sosnowa, Kościelna, Przy-leśna, w Michałowie Grabinie - Kwiatowa i Przyleśna, w Michałowie Reginowie - Cicha, Akacjowa, Skośna, Kolejowa i Ogrodowa, w Stanisławowie Pierwszym - drogi na osiedlu Dębina, Konwaliowa, Słoneczna, w Izabelinie - Krzywa i Leśna, w Nieporęcie - Zegrzyńska, Pęczkowskiego oraz 200 metrów od Małołęckiej, w Wólce Radzymińskiej - Leśna, Wirażowa, Topolowa, w Zegrzu Płd. - Rybaki i Graniczna, a w Rembelszczyźnie - Skośna. Prace realizowane będą w trzech etapach w ciągu roku: do 6 kwietnia, od 29 czerwca do 10 lipca oraz od 28 września do 9 października przez wybraną w przetargu firmę Cem-Bud z Józe-fowa.

    Wkrótce sfinalizowana zostanie umowa z firmą Roboty Ziemno-Budowlane z Legionowa na naprawę uszkodzonej nawierzchni dróg gruntowych.

    Naprawiane będą także drogi gminne o największym natężeniu ruchu i z wytyczoną trasą komunikacji zbiorowej. W następnych miesiącach będą reali-zowane zlecenia (w ciągu 24 godzin) powstałe na podstawie przeglądów ulic lub zgłoszeń straży gminnej. Wykonawcą będzie Spółdzielnia Robót Budowlano-Drogowych z Tłuszcza. Oto lista dróg już wytypowanych do cząstkowego re-montu: Nieporęt - Szkolna, Małołęcka, Osiedle Las, Dworcowa, Sienkiewicza, plac Wolności, Józefów - Główna, Szkolna, Michałów Grabina - Przyrodnicza, Kwiatowa, Michałów Reginów - Główna, Długa, Rynia - Główna, Wólka Radzy-mińska - Topolowa, Zegrze Płd. - Rybaki, drogi wewnętrzne w osiedlu, Biało-brzegi - drogi wewnętrzne w osiedlu, Stanisławów Pierwszy - Słoneczna.

  • Indianie w Nieporęcie
    W niedzielę 11 marca, na scenie w GOK-u wystąpili Indianie z Ameryki Połud-niowej. Wprowadzeniem do spotkania z kulturą muzyczną Ameryki Południowej była wystawa fotografii i pamiątek autorstwa podróżnika Bogumiła Rzucidło. Od kilkunastu lat organizuje on wyprawy na różne kontynenty, a ich plonem są setki zdjęć i charakterystyczne przedmioty codziennego użytku mieszkańców: elementy strojów ludowych, instrumenty muzyczne, zabawki, talizmany, wyro-by tkackie itp. W styczniu br. zakończył trwającą półtora miesiąca wyprawę na Wyspę Wielkanocną, do Argentyny, Peru i Boliwii. Podróżnik oraz jego żona, ubrani w ludowe stroje z południa Peru, opowiedzieli o swojej wyprawie, o zmianach, jakie zachodzą w zwiedzanych przez nich krajach. Globalizacja kultury i odejście od tradycji to problemy występujące nawet w najmniejszych miasteczkach.

    Koncert w wykonaniu barwnych muzyków z Boliwii i Peru ożywił atmosferę spotkania. Rytmiczna muzyka z charakterystycznym brzmieniem samponii zachęciła najmłodszą część publiczności do spontanicznej zabawy. Wśród wy-konywanych utworów znalazła się również znana doskonale piosenka "Za górami, za lasami, za dolinami" dedykowana widzom.

    Dodatkową atrakcją tego dnia była wystawa i sprzedaż biżuterii artystycz-nej z korali. Autorką biżuterii jest pani Katarzyna Skoczyńska.

REKLAMA

Wieliszew

  • Złoty chór
    Z tegorocznego Konkursu Chórów a'Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy wieliszewski chór "Marzenie" przywiózł cztery nagrody - Złoty Kamerton - głów-ną nagrodę konkursu, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego, nagrodę Ministra Edukacji Naro-dowej za zdobycie najwyższej punktacji w swojej kategorii oraz nagrodę spec-jalną Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. To największy dotychczasowy sukces chóru. Biorący udział w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Chórów chór "Marznie" liczył 41 członków i był jednym z trzech zespołów reprezentujących Mazowsze.

    To już dziesiąta nagroda przywieziona z Bydgoszczy przez chór z ośrodka kultury w Wieliszewie. Wcześniej zdobył dwa Złote Kamertony, siedem srebr-nych i jeden brązowy.

Serock

  • Bezpieczniej w Serocku
    Statystyki policyjne w Serocku wyglądają coraz bardziej optymistycznie. W gminie w 2006 r. znacznie zmalała liczba zanotowanych kradzieży mienia i kradzieży z włamaniem. Najlepiej wygląda statystyka przedstawiająca rozboje i wymuszenia, a więc przestępstwa najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa, w tym przypadku spadek był ponadczterokrotny w porównaniu z rokiem 2005. Wskaźnik wykrywalności przestępstw wzrósł w roku 2006 o 12 proc. w po-równaniu z rokiem 2005.

Obchody rocznicy śmierci Papieża

  • Legionowo
    W niedzielę 1 kwietnia w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Le-gionowie przy ul. Piłsudskiego 47 odbędzie się uroczysty koncert w II rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. O godzinie 21:37 utwór "Stabat Mater" Anto-niego Dvoraka wykonają: orkiestra Sinfonia Nova, połączone chóry: Epifania i Warszawski Chór Międzyuczelniany oraz soliści: Małgorzata Pańko - sopran, Rafał Bartmiński - tenor, Sławomir Jurczak - bas; dyryguje Łukasz Wojakow-ski.

    Już po raz drugi Legionowo uczci uroczystym koncertem rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka. Rok temu, licznie zgromadzeni w kościele Naj-świętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wysłuchaliśmy monumentalnego dzieła Wolfganaga Amadeusza Mozarta - "Requiem". Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury.

    "Stabat Mater" powstało pod wpływem osobistej tragedii kompozytora - śmierci jego trojga malutkich dzieci. Zostało ukończone w 1877 r. Główny temat utworu nawiązuje do słynnej, wielokrotnie wykorzystywanej sekwencji muzycznej pochodzącej ze średniowiecza, którą Dvorak przekształcił w późno-romantyczne dzieło.

  • Jabłonna
    1 kwietnia kościół Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie - spotkanie z poezją Karola Wojtyły "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Recytacje - Krystyna Czubów-na, śpiew - Grażyna Matkowska, muzyka - Janusz Tylman, obrazy - Jacek Schmidt. Ogranizatorem wydarzenia jest Gminna Biblioteka im. ks. Jana Twar-dowskiego w Jabłonnie oraz parafia pw. MB Królowej Polski. Patronat honorowy - wójt gminy Jabłonna.

  • Nieporęt
    1 kwietnia 2007 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie przy ul. Dworcowej 9a odbędzie się wieczór poświęcony życiu i twórczości poetyckiej Karola Wojtyły uzupełniony cytatami ze wspomnień ludzi, którzy znali osobiście naszego papieża w latach młodości. Przedstawione zostaną fragmenty następujących utworów: Karola Wojtyły "Pieśń o Bogu ukrytym", "Sonety", "Promieniowanie ojcostwa", "Przed sklepem jubilera", "Brat naszego Boga", "Magnificat", "Profile Cyrenejczyka", "Myśl jest przestrzenią dziwną", "Tryptyk Rzymski", Cypriana Kamila Norwida "Promethidion", Juliusza Sło-wackiego "Pośród niesnasków Pan Bóg uderza". Wystąpią: Anna Lenartowicz, Paweł Nowisz, Witold Bieliński, Piotr Rzymyszkiewicz.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy