REKLAMA

Wawer

komunikacja »

 

Veturilo w Wawrze

  30 marca 2023

alt='Veturilo w Wawrze'
źródło: ZDM

"Od 1 marca możemy korzystać z rowerów miejskich w siedmiu lokalizacjach w naszej dzielnicy. Następne lokalizacje są w planach. W sumie chcemy ich mieć w dzielnicy dwanaście" - zapowiada samorząd warszawskiego Wawra.

REKLAMA

Pomysły na wypożyczalnie Veturilo były zgłaszane przez mieszkańców Wawra od lat. Zarząd Dróg Miejskich regularnie odpowiadał, że priorytetem jest zagęszczanie sieci w centralnych dzielnicach.

Veturilo pośród domków

Jeśli wypożyczalnie są rzadko rozmieszczone, a w pobliżu są tylko domy jednorodzinne, liczba osób wypożyczających Veturilo jest zdecydowanie za mała. Rowerzyści z Wawra chcą ścieżek rowerowych. Dostaną je? Rowerzyści z Wawra chcą ścieżek rowerowych. Dostaną je?
Jak pokazuje budżet obywatelski Wawra, mieszkańcy chcą ścieżek rowerowych. Projektów jest sporo i nie wszystkie wygrają. Na które zatem warto zwrócić uwagę? Przejrzyjmy je.
Zamiast krążyć między wypożyczalniami, rowery są ciągle przewożone z miejsca na miejsce samochodami dostawczymi, co generuje duże koszty i zabija sens ekologicznego środka transportu.

Warszawscy drogowcy wykorzystywali ten argument przeciwko Veturilo w Wawrze przez dziesięć lat. Na rok przed wyborami samorządowymi niespodziewanie zmienili zdanie. Od 1 marca dzielnica zabudowana głównie domami jednorodzinnymi ma siedem wypożyczalni.

Wstąp do księgarni

Veturilo w Wawrze

Oto lista lokalizacji: Bysławska, Centrum Zdrowia Dziecka, Korkowa, OSiR Wawer, PKP Międzylesie, PKP Wawer Walcownicza/Filmowa. Warto pamiętać, że w tym roku system Veturilo czeka mnóstwo zmian. Zamiast terminali pojawiły się słupy informacyjne, na których znajdziemy informacje o zasadach wypożyczania i zwrotu oraz opłatach.

"Bezpowrotnie zniknęły elektrozamki, do których trzeba było w poprzednich latach wprowadzać rowery. Ich miejsce zajęła blokada typu o-lock, wbudowana w tylne koło każdego roweru. Zamek posiada funkcję umożliwiającą bezpieczny postój bez kończenia wypożyczenia" - informuje wawerski ratusz.

REKLAMA

Veturilo bez stacji

Pierwsza wypożyczalnia w dzielnicy została otwarta w 2018 roku na stacji benzynowej Orlenu przy Wydawniczej, obok wiaduktu Płowieckiej i Czecha oraz planowanej do przesunięcia stacji kolejowej Wawer. W odróżnieniu od większości warszawskich wypożyczalni, nie była sfinansowana z pieniędzy samorządu. Była ona jedną ze stacji, które ustawiły wspólnie operator systemu Veturilo (firma Nextbike) i PKN Orlen. Została zlikwidowana już po jednym sezonie, bo państwowy gigant paliwowy wycofał się z finansowania.

Przewidziano także nową możliwość zwrotu roweru poza stacją, za dodatkową opłatą w wysokości 15 zł. Dodatkowymi strefami zwrotu są wybrane publiczne stojaki rowerowe. Z kolei w odwrotnej sytuacji system przewiduje bonusy. Za przyprowadzenie roweru ze strefy zwrotu do stacji otrzymamy 5 zł na konto użytkownika.

Wypożyczenie rowerów tradycyjnych - cennik:

 • 1-20 minut - 0 zł
 • 21-60 minut - 1 zł
 • Druga godzina - 3 zł
 • Trzecia godzina - 5 zł
 • Czwarta i każda następna godzina - 7 zł

  Cennik obejmuje standardowe rowery miejskie oraz tandemy, czyli rowery dwuosobowe.

  Wypożyczenie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym - cennik:

 • 1-20 minut - 0 zł
 • 21-60 minut - 6 zł
 • Druga i każda następna godzina - 14 zł

  W odróżnieniu od poprzednich edycji Veturilo teraz rowery elektryczne można zostawiać w dowolnej stacji.

  (jok)

  .
 •  

  REKLAMA

  Komentarze (4)

   swojak

  31.03.2023 09:20

  Poroniony pomysł. Przecież dzielnica Wawer to pustynia jeśli chodzi o ścieżki rowerowe. Stacja przy CZD, PKP Międzylesie - którędy mają jeździć rowery - w tych lokalizacjach nie ma ścieżek rowerowych. Będą jeździć głowną drogą? Wątpię. Zajmą wąskie chodniki dla pieszych. Co za kretyn z ratusza to wymyslił? Zbudujcie najpierw ścieżki rowerowe, a dopiero później wpuszczajcie tam rowery. Czy ktoś tam myśli? Czy może był to znowu przetarg (na stacje) z wolnej ręki ("z ręki do ręki" - jak to mówią doświadczeni działacze od Trzaskowskiego)? Teraz piesi nie będą mieli szans na bezpieczne dojście do sklepu, czy przychodni, bo grupka zwolenników dwóch pedałów będzie pędzić chodnikiem dla pieszych dzwoniąc, aby spieprzali z chodnika. Tak to będzie niestety wyglądać.

  # Venom

  31.03.2023 10:09

  Swojak nasmaruj se łańcuch i przestań biadolić

  # Marian z Wawra

  07.04.2023 11:54

  Ale redakcja ma refleks. Miesiąc po starcie Veturylo piszecie, że sezon ruszył.

  REKLAMA

  # Allegra22

  11.04.2023 14:30

  Pomysł extra, tylko jakby stacji było więcej w miejscach, gdzie dojazdy są kiepskie a dużo ludzi potrzebuje. Tyle narzekania o dojazdy i brak parkingu pod Instytut Kardiologii. Może by tutaj. Przysłużył by sie nie tylko pracownikom i pacjentom, ale również ucznią szkół na Alpejskiej. Extra byłoby móc z PKP (gdzie jest plan na baze) dodać jedną tutaj.
  więcej na forum

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  Zapraszamy na zakupy

  REKLAMA

  Najnowsze informacje na TuWawer

  REKLAMA

  REKLAMA

  Misz@masz

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  REKLAMA

  Top hotele na Lato 2024
  Top hotele na Lato 2024

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  Butelki dla dzieci Kambukka
  Kambukka Reno

  REKLAMA

  Wyjazdy sportowe
  Wyjazdy sportowe

  REKLAMA

  REKLAMA

  AMBRA - Twoje Perfumy
  AMBRA - Twoje Perfumy