REKLAMA

Wawer

drogi »

 

Rowerzyści z Wawra chcą ścieżek rowerowych. Dostaną je?

  17 marca 2023

alt='Rowerzyści z Wawra chcą ścieżek rowerowych. Dostaną je?'
Trakt Lubelski czeka na pilną modernizację. Brakuje nie tylko chodnika i ścieżki rowerowej ale też odwodnienia pobocza drogi, przejść dla pieszych z azylami oraz miejsc postojowych; źródło: bo.um.warszawa.pl

Jak pokazuje budżet obywatelski Wawra, mieszkańcy chcą ścieżek rowerowych. Projektów jest sporo i nie wszystkie wygrają. Na które zatem warto zwrócić uwagę? Przejrzyjmy je.

REKLAMA

"Wygodnie i bezpiecznie rowerem do Traktu Lubelskiego" to projekt za 300 tys. zł. Polega na wybudowaniu łącznika dla pieszych i rowerzystów od ulicy Płowieckiej do Białoborskiej. Nadchodzi remont Czecha. Jezdnia zostanie wzmocniona stalową siatką Nadchodzi remont Czecha. Jezdnia zostanie wzmocniona stalową siatką
Zbliża się remont nawierzchni jezdni Czecha w kierunku wschodniej obwodnicy Warszawy (S17) na odcinku od Płowieckiej do Kajki. Na kilometrowym odcinku drogowcy ułożą ponad 8500 m2 nowego asfaltu. Poprawią też bezpieczeństwo w rejonie skrzyżowania z Sejmikową. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu wypadków i kolizji.

Budżet obywatelski w Warszawie

- Taki przebieg pozwoli rowerzystom jadącym Traktem Lubelskim legalnie pokonać krótki fragment do istniejącej infrastruktury rowerowej. Obecnie chcąc kontynuować jazdę należy w zgodnie przepisami przedostać się kładką na drugą stronę lub prowadzić rower. Rozwiązanie to powoli również znacznie skrócić drogę mieszkańcom ul. Leśniczówka do przystanku autobusowego Edisona - czytamy.

Skoro mowa o Płowieckiej, to kolejny projekt - tym razem za ponad 600 tys. zł - zakłada wymianę nierównej nawierzchni drogi dla rowerów z kostki Bauma na asfalt na Płowieckiej na odcinku od ronda Mościckiego do kładki przy Edisona.

- Wymiana nawierzchni zwiększy komfort rowerzystów podróżujących z Wawra w stronę Pragi Południe. Jest to kluczowy szlak rowerowy dla tej dzielnicy, łączący się z trasą rowerową wzdłuż ul. Ostrobramskiej i mostem Łazienkowskim - czytamy.

Kup bilet

Zakończenie drogi na Panny Wodnej

Mateusz Deryło zaproponował kontynuację budowy ścieżki rowerowej na części ul. Panny Wodnej na odcinku od skrzyżowania ul. Mozaikowej, ul. Panny Wodnej i Mrówczej do skrzyżowania ul. Panny Wodnej, Zasadowej i Skalnicowej. Obecny projekt zakłada zakończenie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Panny Wodnej w ramach budżetu obywatelskiego. W 2022 roku zwyciężył bowiem projekt, który zakładał budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Panny Wodnej na odcinku od ronda Zegarmistrza Gałeckiego do skrzyżowania Panny Wodnej z Powojową.

- Nowa infrastruktura połączy istniejącą ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Mozaikowej ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Skalnicowej, a także ścieżkę rowerową, która powstanie na mocy zwycięskiego projektu rok temu - przekonuje autor projektu oszacowanego na 450 tys. zł.

REKLAMA

Chcą dróg rowerowych

Do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego wpłynęły dwa projekty dotyczące jednej ścieżki wraz z budową chodnika. Pierwszy projekt Mateusza Deryłki za 600 tys. zł proponuje budowę nowego chodnika i ścieżki wzdłuż ul. Patriotów na odcinku około 600-metrowym od skrzyżowania ul. Patriotów z ulicą prowadzącą przez las do ul. Mrówczej oraz skrzyżowanie ul. Patriotów z Zagajnikową.

Drugi projekt za 350 tys. zł dla ul. Patriotów to kontynuacja budowy chodnika ze ścieżką na odcinku około 350-metrowym od skrzyżowania ul. Patriotów z ulicą prowadzącą przez las do ul. Mrówczej do skrzyżowania z ulicą Odeską.

REKLAMA

Zmiany na Lucerny?

Radna Sandra Spinkiewicz zaproponowała projekt budowy brakującego chodnika i fragmentu ścieżki rowerowej po południowej stronie ul. Lucerny, od ronda na skrzyżowaniu z Traktem Lubelskim do przystanku Lucerny. Ten 60-metrowy odcinek miałby kosztować aż 300 tys. zł.

Mikołaj Kłos proponuje z kolei budowę chodnika z asfaltową ścieżką rowerową w miejscu istniejącego chodnika po wschodniej stronie ul. Mrówczej.

- Na odcinku między ul. Zwoleńską a Lucerny nie ma żadnego wygodnego połączenia rowerowego. Wiele lat temu była w tym miejscu ścieżka rowerowa wykonana z kostki. Ta jednak niestety teraz bardzo się już rozpada, a sama ścieżka jest oficjalnie chodnikiem. Oznacza to, że rowerzyści muszą jechać po jezdni lub łamać prawo - przekonuje autor.

Jego projekt za 600 tys. zł proponuje wyasfaltowanie ścieżki wraz z chodnikiem na odcinku od ul. Zwoleńskiej (od przystanku autobusowego PKP Międzylesie) do skrzyżowania z ul. Piechurów. W tym miejscu w przyszłości ścieżka rowerowa ma iść dalej w kierunku ul. Lucerny. Zostanie on zbudowany ze środków budżetu obywatelskiego z 2022 roku.

Trakt Lubelski w dwóch projektach

Bożena Kurek w ramach dwóch projektów po 600 tys. zł proponuje modernizację drogi na trasie Traktu Lubelskiego na odcinkach od ulicy Płowieckiej do Trakt Lubelski 395 i od Trakt Lubelski 395 do skrzyżowania z ulicą Rabatową.

- W ramach prac zostanie wyremontowany odcinek ulicy Trakt Lubelski w zakresie budowy odwodnienia, studzienek, chodników, miejsc postojowych i przejść dla pieszych z azylami bezpieczeństwa. W ramach projektu odcinek drogi zostanie wyposażony w kosze na śmieci i pasy zieleni - czytamy.

Powyższe projekty póki co oceniają urzędnicy. Jeśli otrzymają zielone światło, znajdą się one w czerwcowym głosowaniu budżetu obywatelskiego Wawra. Choć w praktyce różnie z tym bywa, to przynajmniej w teorii zwycięskie projekty powinny zostać zrealizowane już w przyszłym roku.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Marian

17.03.2023 13:58

300 metrów bezpiecznej ścieżki brakuje od Bysławskiej do Nowego Wału. Ale co to Czosnka i Puchalskiego obchodzi. Dla nich inwestycje rowerowe, które nie utrudniaja życia kierowcom są bez sensu.

# sackoo

03.04.2023 11:13

Lucerny - zanim nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż całej Lucerny, nie ma sensu rozmawiać o tym, że coś w temacie ścieżek się dzieje. Lata lecą a Wawer nie ma rowerowego połączenia z resztą miasta. taka jest prawda, reszta to szum.

# Wuwuer

03.04.2023 13:13

@sackoo dokładnie!
Od dawna mówi się o ścieżce przy Lucerny od południowej strony ulicy - jest na to miejsce. Mówiono, że po zakończeniu budowy kanalizacji będzie rewitalizacja całej ulicy i dołożona ścieżka rowerowa a zrobili nasadzenia wątpliwej jakości krzaczków i zasypali to najtańszą korą... Strach jechać legalnie czyli po ulicy rowerem - taki jest ruch.

REKLAMA

# Sackoo

07.04.2023 08:58

Na domiar zlego, juz wiadomo, ze stacja anin powstanie bez przejazdu rowerowego! Czy ktos w ogole nad tym panuje?

# obywatel

17.08.2023 16:06

w warszawie scieżki rowerowe pobudowane niestety wjeżdza się na wawer od strony płowiekiej i do ul. błękitnej strach jechać przez tą miejską autostradę, ale przecież co to interesuje burmistrza który rzeczywistość obserwuje jedynie zza okna limuzyny!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA