Urzędy dzielnic stracą kolejne kompetencje. Ratusz przejmie wydawanie "wuzetek"
30 listopada 2021
Projekt nowej uchwały kompetencyjnej Rady Warszawy przewiduje zwiększenie centralizacji stołecznego samorządu. Burmistrzowie nie będą już odpowiedzialni za wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.
Decyzje o warunkach zabudowy ("wuzetki") dla inwestycji powyżej 15 tys. m2 powierzchni całkowitej lub wysokości powyżej 30 metrów wydaje urząd miasta, dla mniejszych - urzędy dzielnic. Taki podział kompetencji obowiązuje w Warszawie od lat.
Dzielnice Warszawy odzyskają samodzielność? Samorządowcy przygotowali projekt ustawy
Decentralizacja samorządu, przywrócenie burmistrzom realnych kompetencji, koniec z wszechwładzą urzędników, którzy nie mają demokratycznego mandatu - tak ma wyglądać nowy ustrój Warszawy.
Projekt zmian w uchwale kompetencyjnej przewiduje zwiększenie centralizacji i ograniczenie uprawnień urzędów dzielnic.
Biuro Architektury przejmie "wuzetki"
Obecne przepisy oznaczają w praktyce, że warszawski ratusz odpowiada za wydawanie "wuzetek" np. dla wieżowców, galerii handlowych czy osiedli mieszkaniowych. Sprawy dotyczące pojedynczych bloków czy domów jednorodzinnych pozostają w kompetencjach urzędów dzielnic. Projekt uchwały Rady Warszawy zakłada, że "wuzetki" zostaną przejęte przez prezydenta miasta, który będzie mógł - ale nie będzie musiał - udzielić pracownikom urzędów dzielnic upoważnień.
- Uchylenie pkt 4 i 5 w § 17 ma na celu przywrócenie prezydentowi kompetencji w zakresie wydawania wszystkich decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie Warszawy - czytamy w uzasadnieniu. - Dotychczasowa regulacja, polegająca na powierzeniu tego zadania do wykonywania przez zarządy dzielnic, uniemożliwiała powierzenie prowadzenia tych postępowań prezydentowi przy pomocy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Centralizacja samorządu
Formalne odebranie urzędom dzielnic "wuzetek" to kolejny przykład centralizacji warszawskiego samorządu, którego przejawami było np. odebranie dzielnicowym ratuszom możliwości zarządzania parkami (przejął je Zarząd Zieleni) czy ustalania podatku od nieruchomości (powstało Centrum Obsługi Podatnika, które wielu decyzji nie dostarczyło do mieszkańców od ponad roku).
- Nawet jeśli prezydent udzieli upoważnień pracownikom urzędów dzielnic, będzie to zmiana na gorsze - komentuje członek zarządu jednej z dzielnic. - W tym momencie pracownicy otrzymują pełnomocnictwa od burmistrza, którego dobrze znają i który pracuje w tym samym budynku. Formalne podporządkowanie ich bezpośrednio prezydentowi osłabi naszą kontrolę nad urzędnikami pracującymi nad "wuzetkami" np. dla inwestycji deweloperskich.
Dominik Gadomski
.