REKLAMA

Bemowo

Bemowo na starej fotografii

 

Poznajecie to miejsce? Dziś wygląda i nazywa się inaczej

  14 lutego 2024

alt='Poznajecie to miejsce? Dziś wygląda i nazywa się inaczej'
Ulica Narwik - dziś Łokuciewskiego - ćwierć wieku temu, źródło: Jarosław Dąbrowski

Drewniany płot, gruntowa jezdnia i nieużytki - tak 25 lat temu wyglądała jedna z ulic Górc. Dziś nie tylko wygląda inaczej, ale nawet ma zupełnie inną nazwę niż wtedy.

REKLAMA

Zdjęciem podzielił się w swoich mediach społecznościowych przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo Jarosław Dąbrowski.

Gdzie to było?

Takiego świata już tu nie ma. Zamiast skromnych zabudowań, kurników, gołębników, nieużytków i zarośniętych łąk - stoją bloki. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
A sama ulica jest brukowana i ma chodniki. Okolica otoczona jest teraz blokami, a jeden ze starych budynków przeszedł generalny remont i nie straszy już jak ćwierć wieku temu. Od kilku lat uliczka nosi imię pułkownika Witolda Łokuciewskiego - przedtem była to ulica Narwik.

Wstąp do księgarni

Narwik była długa

Ulica Narwik ma długą historię. Powstała jeszcze w XIX wieku, a jej kształt niewiele zmienił się przez dziesięciolecia. Najpierw była to droga wsi Groty (w PRL nazwę tę przeniesiono na nowe osiedle na końcu ulicy Kocjana), stanowiła też dojazd do letniej rezydencji bankiera Jana Bogumiła Blocha. Część dawnych zabudowań została zlikwidowana pod budowę fabryki domów oraz zakładów kolejowych. A na początku XX wieku poszło szybko... Narwik został zabudowany blokami mieszkalnymi. Zniknęły bieda-domki, ogródki, warsztaciki, po których zostały tylko dwa okruchy pod numerami 18A i 21.

REKLAMA

Autobusem po Narwik

I trudno uwierzyć, że jeszcze 60 lat temu kursowały nią... autobusy! - Linia 105 jechała Lazurową, za Górczewską skręcała w prawo w Narwik, i następnie Narwikiem dojeżdżała do Dywizjonu 303, by znów wjechać w Lazurową aż do pętli przy Radiowej. Tyle, że Narwik nosiła wówczas nazwę "Lazurowa" - przypomina Jarosław Dąbrowski.

Nazwę upamiętniającą norweskie miasto, o które walczyli polscy żołnierze, nadano dopiero w latach 60., gdy w okolicy powstawało coraz więcej domów i nie wszystkie można było przypisać do jednej ulicy Lazurowej.

A jak kursowała wtedy "105"? Jej trasa - zgodnie z ówczesnym rozkładem jazdy na rok 1958 rok wyglądała tak: EMILII PLATER (PKiN) - Złota - Marchlewskiego (dziś al. Jana Pawła II) - Grzybowska - Siedmiogrodzka - Skierniewicka - Wolska - Połczyńska - Sienkiewicza (dziś Szeligowska) - Lazurowa - BABICE (BEMOWO). Pętla "Babice Bemowo" to dzisiejsza "Stare Bemowo" u zbiegu ulic Kaliskiego z Radiową.

(pik)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# jkk

18.02.2024 15:52

A na początku XX wieku poszło szybko... 100 lat zajęło projektowanie a później ruszyło z kopyta...
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl