REKLAMA

Bielany

migawka z okolicy

 

Kiedyś była jedną z ważniejszych ulic. Co po niej zostało?

  1 września 2023

Kiedyś była jedną z ważniejszych ulic. Co po niej zostało?
Słupy i linia napowietrzna wyznaczają dawny bieg ulicy Libawskiej

Libawska była kiedyś jedną z ważniejszych ulic tej części pogranicza Żoliborza i Bielan. Łączyła rozrzucone wokół kolonie - Izabelin, Czarny Dwór, Powązki, Piaski. Umierała długo, aż nie pozostał po niej prawie żaden ślad.

REKLAMA

Prawie - bo przecież non omnis moriar! Na terenie zielonym między ulicami Maczka a starą Powązkowską zachowało się kilka słupów z napowietrzną trakcję. To one wyznaczają przebieg ulicy, która kiedyś łączyła Włościańską z Powązkowską. Jeżeli wierzyć przedwojennym mapom, po drodze przecinała ona zapomniane już uliczki. Były to: Iłowska, Włodzimierza Tetmajera, Czerwińska, Chotomska, Tuszyńska, Ciechanowska, Pieńkowska, Osmolińska, Opalińska, Głogowska, Połąska...

Libawska 14/29. Gdzie to?

Dzięki zachowanej przedwojennej księdze adresowej wiemy, że mieszkali przy Libawskiej: Anna Król, Kazimierz Elbe, M. Zaniewska, Wiktoria Skiba, Antoni Grabowski, Aleksander Schmalz, Bronisława Bienias... Jeszcze długo po wojnie była to ważna ulica, która na znaczeniu zaczęła tracić w latach 70., gdy powstawały nowe osiedla i bloki. Libawska była coraz krótsza i krótsza. Cios zadała jej budowa ulicy gen. Stanisława Maczka.

W roku 2000 zlikwidowano przystanek autobusowy "Libawska" przy Powązkowskiej, a ostatni adres - Libawska 14/29 (cóż za oryginalny numer!) kilka lat temu stał się "Rudnickiego 2". I tak oto po dużej ulicy zostało tylko kilka słupów.

HK

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA