Kiedyś była jedną z ważniejszych ulic. Co po niej zostało?
1 września 2023
Libawska była kiedyś jedną z ważniejszych ulic tej części pogranicza Żoliborza i Bielan. Łączyła rozrzucone wokół kolonie - Izabelin, Czarny Dwór, Powązki, Piaski. Umierała długo, aż nie pozostał po niej prawie żaden ślad.
Prawie - bo przecież non omnis moriar! Na terenie zielonym między ulicami Maczka a starą Powązkowską zachowało się kilka słupów z napowietrzną trakcję. To one wyznaczają przebieg ulicy, która kiedyś łączyła Włościańską z Powązkowską. Jeżeli wierzyć przedwojennym mapom, po drodze przecinała ona zapomniane już uliczki. Były to: Iłowska, Włodzimierza Tetmajera, Czerwińska, Chotomska, Tuszyńska, Ciechanowska, Pieńkowska, Osmolińska, Opalińska, Głogowska, Połąska...
Libawska 14/29. Gdzie to?
Dzięki zachowanej przedwojennej księdze adresowej wiemy, że mieszkali przy Libawskiej: Anna Król, Kazimierz Elbe, M. Zaniewska, Wiktoria Skiba, Antoni Grabowski, Aleksander Schmalz, Bronisława Bienias... Jeszcze długo po wojnie była to ważna ulica, która na znaczeniu zaczęła tracić w latach 70., gdy powstawały nowe osiedla i bloki. Libawska była coraz krótsza i krótsza. Cios zadała jej budowa ulicy gen. Stanisława Maczka.
W roku 2000 zlikwidowano przystanek autobusowy "Libawska" przy Powązkowskiej, a ostatni adres - Libawska 14/29 (cóż za oryginalny numer!) kilka lat temu stał się "Rudnickiego 2". I tak oto po dużej ulicy zostało tylko kilka słupów.
HK