Tyle się działo w tym roku! Napisz, co było najważniejsze!
29 grudnia 2014
W telegraficznym wręcz skrócie: czym żył powiat legionowski w 2014 roku?
Przejazd do likwidacji, kładka do budowy
Wiadomo, że prędzej czy później przejazdu nie będzie, ale co z pieszymi? Władze Legionowa planują w tym miejscu kładkę, zawarto już porozumienie z PKP (po akcji zbierania podpisów poparcia dla inwestycji) - w listopadzie zapadła decyzja, że przejazd zostanie do czasu wybudowania przejścia dla pieszych nad torami. Przejazd zamykają 15 grudnia (według kolei) albo wiosną (według miasta) - a po zamknięciu zaczną się prace budowlane.
Warszawa+? Tak, ale nie wszędzie...
Po podwyżce cen biletów na komunikację miejską korzystający z linii podmiejskich dostali mocno po kieszeni. Dopiero pod koniec roku Legionowo zdecydowało się na wejście do strefy "Warszawa+" (ale w styczniu do niej nie wejdzie...) - przed nim zrobiły to pilotażowo Marki i Jabłonna.
Fatum nad Centrum
Od początku roku piszemy o budowanym Centrum Komunikacyjnym i o planach organizacji ruchu w okolicy, po oddaniu go do użytku. Nie bez przyczyny - miało być gotowe w tym roku. Potem miało powstać rondo pod wiaduktem, dodatkowe rozjazdy przed przeprawą i drugi parking park&ride przy dworcu. Samo centrum powstaje jednak w bólach - na przełomie września i października z placu budowy zszedł wykonawca robót, zarzucając miastu zaległości z zapłatą. Miasto odbiło piłeczkę - za zwłokę w pracach naliczyło karę, zgodną z umową. I co dalej? Nic. Budowa stoi.
Wójt Muniak przeszła do historii
Nie powiodła się próba odwołania wójt Muniak w Jabłonnie - sprawa referendum została oddalona ostatecznie przez sąd administracyjny, który podtrzymał wyrok niższej instancji wskazujący na błędy przy zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum. Co się nie udało w lutym, wyszło w listopadzie: Olga Muniak po wyborach samorządowych przestała być wójtem.
Ma być bezpieczniej na obwodnicy
Po ubiegłorocznym wypadku na obwodnicy Jabłonny, w którym zginęła ciężarna kobieta, czarna passa trwa: w marcu pijany kierowca spowodował tam poważny wypadek, w lipcu - zginęły trzy osoby, a stłuczki i kolizje zdarzają się nadal i regularnie. Mieszkańcy domagają się działań, by zwiększyć bezpieczeństwo. I są efekty: nowe znaki, nowe bariery, nowe ograniczenia prędkości. I nieoznakowany radiowóz, który krąży po drodze. Większość zmian ma zostać wprowadzona w przyszłym roku.
PAN w Jabłonnie? A jakże!
Na początku przyszłego roku nastąpi oddanie do użytku jednego z najnowocześniejszych w Europie kompleksów laboratoriów badawczych zajmujących się wykorzystaniem energii odnawialnej. Ten supernowoczesny kompleks o wartości 91 mln zł jest innowacyjnym projektem Polskiej Akademii Nauk i powstaje przy obwodnicy Jabłonny. Bez opóźnień. Od strony ulicy Akademijnej budowane są dwa laboratoria: "Technik słonecznych" i "Mikrosiłowni kogeneracyjnych i kotłów ekologicznych", opartych na źródłach odnawialnych. Przy obwodnicy Jabłonny powstają również dwa laboratoria: "Energetyki wiatrowej" i "Inżynierii bezpieczeństwa dla energetyki". Dwa skrzydła placówek badawczych spinać będzie przeszklone "Zintegrowane laboratorium plus-energetyczne" o wysokości dwunastu metrów, które będzie wizytówką Centrum.
Były ksiądz skazany za pedofilię
Oskarżony m.in. o gwałt na nieletniej, pedofilię, wykorzystywanie seksualne oraz namawianie do usunięcia ciąży Jacek S., były wikariusz kościoła garnizonowego w Legionowie został skazany na dziesięć lat więzienia. Do tego doszedł piętnastoletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, dożywotni zakaz jakiejkolwiek pracy z dziećmi oraz nakaz wypłacenia blisko 90 tysięcy złotych odszkodowania. Wyrok jest prawomocny. Dzięki Jackowi S. Legionowo było obecne we wszystkich mediach.
Piłsudskiego - salon Legionowa
Zaczęło się od hasła grupy mieszkańców (jeden z prowodyrów akcji jest nowym radnym): zróbmy z Piłsudskiego deptak. Rozgorzała dyskusja: czy legionowianie chcą reprezentacyjnej ulicy i miejsca do rekreacji, czy zwycięży pragmatyzm i interes handlujących tu przedsiębiorców. Także podczas tegorocznych Dni Legionowa urząd miasta przeprowadził ankietę na temat oczekiwań mieszkańców wobec ulicy Piłsudskiego. Deptakowi sprzeciwiła się część mieszkańców i większość przedsiębiorców z okolicy. Zatem co? Ludzie chcą szerszych chodników, ogródków kawiarnianych, ładniejszych latarni, ławek... Projekt leży w ratuszu, czy i kiedy będzie realizowany - nie wiadomo.
Smogorzewskiemu niegroźne afery
W Legionowie nakręciła się afera zegarkowa. Prezydent Smogorzewski nie wpisał do oświadczenia majątkowego zegarka wartego 13 tysięcy złotych - i trafił przed prokuratora. Jako urzędnik ma bowiem obowiązek informować o posiadaniu mienia wartego ponad 10 tysięcy złotych. Samego zegarka już nie ma, bo się zniszczył - a prokurator w sierpniu umorzył postępowanie. Smogorzewski na aferze nie stracił - w wyborach samorządowych wygrał w pierwszej turze.
Idzie nowe do portów
Nieporęt przejął dwa porty nad Zalewem Zegrzyńskim i szykuje się do ich przebudowy. Jeśli znajdą się pieniądze, już za dwa lata ruszą prace na budowie nowoczesnych marin, budynków i całej infrastruktury z motelem, terenami rekreacyjnymi - w tym polem do minigolfa i boiskami sportowymi. A na razie są tylko nowe pomosty.
Wojsko wraca do Legionowa
Miał być szpital, sąd, prokuratura i przedszkole - będzie obiekt wojskowy. Gdzie? Na terenie opuszczonym przez Pierwszą Warszawską Dywizję Zmechanizowaną. Miasto nie przejęło gruntów, bo nie oddało ich wojsko. I we władaniu wojska pozostanie: ma tam powstać Narodowe Centrum Kryptologii.
Kryminał i tragedia
W maju informujemy, że Wilga H., wieloletnia nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, jest podejrzewana o gwałt na uczennicy, posiadanie narkotyków i rozpijanie nieletnich. Nauczycielka trafia do aresztu. Pod koniec sierpnia popełnia w nim samobójstwo.
Szerzej na Zegrzyńskiej za dwa lata
Zapada decyzja o poszerzeniu Zegrzyńskiej. Jest już pewne, że prace ruszą w przyszłym roku i zakończą się w kolejnym. I przy okazji: wprowadzono zasadę jeżdżenia na wiadukcie "na suwak". Otwarto tunel!
A skoro już o drogach mowa - otwarto tunel w alei Róż. Po trzech latach od rozpoczęcia prac, kilkukrotnych przekładaniach i zmianach wykonawców. I po pół roku od faktycznego zakończenia prac... Ale wreszcie jest! Co ze szpitalem?
Szpital w Legionowie - urzędnicy chcą bardzo, pacjenci chcą bardzo i tylko nie wiadomo, za co i kiedy powstanie. Prawdopodobnie na terenie obok przychodni na Sowińskiego. Starosta Jan Grabiec twierdzi, że: - Szpitali wąskospecjalistycznych mamy w powiecie kilka, a nam potrzebny jest szpital rejonowy. Mieszkańcy potrzebują najbardziej interny i chirurgii. Adios, kino!
Galeria Legionowo, Legionowska Arkadia - miało być z rozmachem i ciągle "już niebawem". Niestety, kina w Legionowie nie będzie. Pierwszy raz o planach budowy centrum handlowego na Bukowcu mówiło się w 2009 roku. Wtedy zainteresowana inwestycją była Irlandzka Grupa Deweloperska. Potem projekt przejęła firma Celtic Group. Teraz galerię ma budować Baxley Investment. To ta spółka wystąpiła do starostwa powiatowego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę obiektu, który nie ma ani kina, ani basenu, a jedynie powierzchnie handlowo-usługowe. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale 2015. Szkolna (r)ewolucja w Jabłonnie
Dzieci z obecnej szkoły podstawowej rozpoczęły naukę w nowym obiekcie - Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowym (CEKS) w Chotomowie. W budynku przy skrzyżowaniu ulic: Partyzantów z Kisielewskiego uczy się 718 dzieci. A budynek wyróżnia się ekologicznością i architekturą. Centrum przy Mediq'u
Ponad 10 tys. metrów kwadratowych na dwóch poziomach, 300 miejsc parkingowych, 30 sklepów - to wszystko prawdopodobnie pod koniec 2015 roku powstanie w końcu u zbiegu Mrugacza i Piłsudskiego. Po licznych perypetiach wygląda na to, że zostaną wznowione prace przy Galerii "Legionowo". A problemy zaczęły się po tym, jak do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynęło zawiadomienie o niezgodności z projektem. Nieoficjalnie wiadomo, że poszło o kilkadziesiąt centymetrów - budynek był o tyle szerszy i wyższy niż zakładał projekt. Teraz wszyscy zainteresowani czekają na ostateczne rozstrzygnięcie sporu, a sam inwestor na wydanie decyzji zezwalającej na wznowienie prac.
Wójt wójtem pozostał
W Nieporęcie w wyborach wygrał Sławomir Mazur. Ten sam, którego skazano za jazdę po pijaku w styczniu 2014. Cóż, widać mieszkańcom to nie przeszkadza. Na wszelki wypadek jednak warto omijać Nieporęt. Bo co, jeśli wójt znajdzie naśladowców wśród elektoratu?
(wt)