Ty też możesz zostać strażakiem
19 sierpnia 2014
Wkrótce na Białołęce może powstać nowa jednostka strażacka. I nie będzie to kolejny oddział Państwowej Straży Pożarnej.
Państwowa Straż Pożarna ma na Białołęce dwie remizy: Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 na Żeraniu i nr 10 w Henrykowie. To więcej niż w sąsiednich dzielnicach, bo Targówek i Bielany mają po jednej jednostce. A jednak to właśnie w naszej dzielnicy pojawiła się koncepcja powołania ochotniczej straży pożarnej.
Większości Polaków strażacy-ochotnicy kojarzą się zapewne nadal z byłym premierem Waldemarem Pawlakiem, będącym prezesem Związku OSP, i... może jeszcze z gaszeniem pożarów we wsiach, w których nie ma strażaków "państwowych". Tymczasem ochotnicza straż pożarna ma się dobrze - w samym województwie mazowieckim funkcjonuje aż 1875 jednostek. W naszej aglomeracji ochotnicy działają m.in. w Józefowie, Piastowie, Babicach oraz (już w granicach Warszawy) w Ursusie, Wesołej i Starej Miłosnej. Najbliższa OSP znajduje się w Jabłonnie, ale jej zasięg nie obejmuje Białołęki.
Do zadań strażaków-ochotników należy nie tylko gaszenie pożarów, ale także m.in. ratownictwo na drogach, prowadzenie ewakuacji i usuwanie skutków burz i podtopień. Na razie białołęcka OSP nie ma jednak ani siedziby, ani sprzętu, ani... strażaków, ale to powoli się zmienia, bo właśnie trwa nabór. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia ani przebytych kursów - po zebraniu grupy odbędzie się szkolenie.
- W czerwcu otrzymaliśmy zgodę Komendanta Operacyjnego Warszawy na założenie naszej jednostki - mówią założyciele OSP Białołęka. - Już teraz możemy zacząć szkolenia strażaków, ale do prowadzenia normalnej działalności będziemy potrzebować bazy i wozu gaśniczego.
Skąd wziąć na to pieniądze? Ochotnicy twierdzę, że z urzędu dzielnicy, który powinien zająć się finansowaniem ochotniczej straży pożarnej. Na razie nie ma jednak jasnych deklaracji w tej sprawie. Nieoficjalnie wiadomo, że strażacy nie powinni liczyć na bazę i wóz bojowy przed 2016 rokiem. Póki co lwią część budżetu dzielnicy stanowią wydatki na budowę nowych szkół.
Osoby zainteresowane wstąpieniem do ochotniczej straży pożarnej otrzymają więcej informacji pod numerem telefonu 508-548-897 lub profilu facebookowym OSP Białołęka.
DG