REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Trzeźwe dzieci, trzeźwi rodzice

  11 maja 2007

Badania prowadzone w bemowskich szkołach, dotyczące spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków nie przynoszą zaskakujących wyników. Jednak, kiedy w odsetku upijających się i ćpających jest nasze dziecko, problem zaczyna robić się naprawdę palący.

REKLAMA

Podczas sesji rady dzielnicy jednogłośnie uchwalono lokalny program profilaktyki uzależnień dla dzielnicy Bemowo na rok 2007 opracowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Składa się z czterech głównych punktów. Jego zadaniem jest przede wszystkim działalność profilaktyczna i edukacyjna.

Badania prowadzone wśród młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i li-cealnych Bemowa pokazują, że wiek inicjacji alkoholowej obniża się, natomiast, jak podaje ośrodek - płeć nie różnicuje odsetka uczniów pijących alkohol i upijających się. Przekonanie o szkodliwości alkoholu znacznie spada z wiekiem oraz kolejnymi alkoholowymi doświadczeniami. Eksperymenty z narkotykami zaczynają się dla większości uczniów w gimnazjum, chociaż wśród szóstoklasistów znalazł się nie-wielki odsetek palących marihuanę i sporadycznie zażywających amfetaminę. Z ko-lei do kontaktów z marihuaną przyznała się blisko połowa licealistów.

Badania przeprowadzono także wśród rodziców. Większość mająca dzieci w szkołach podstawowych uważa, że problem picia alkoholu w szkole, w której uczy się ich dziecko nie jest poważny. Natomiast dużo bardziej zaniepokojeni alkoholem i narkotykami są rodzice gimnazjalistów i licealistów. Badania pokazują, że to właśnie wiek gimnazjalny jest wiekiem większości inicjacji, zarówno alkoholowych, jak i narkotykowych (bo tych właśnie używek dotyczą badania).

Tak w dużym skrócie przedstawiają się wyniki badań. Problem jest często lekceważony przez opiekunów, tak rodziców, jak i wychowawców. Ośrodek dokonał charakterystyki zjawiska oraz opracował plan przeciwdziałania. Udziela także wsparcia uczniom uzależnionym od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz ich rodzicom. Przy ulicy Powstańców Śląskich działa punkt informacyjno-kon-sultacyjny.

My ze swojej strony tylko sygnalizujemy problem. Pod adresem redakcji prosi-my przesyłać wszelkie pytania i uwagi dotyczące poruszonych kwestii. W jednym z najbliższych numerów (w zależności od zainteresowania Czytelników) ukaże się wywiad z dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej, panią Edytą Więckowską. Zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem gazety. Najlepiej e-mailem: echo@gazetaecho.pl lub telefonicznie 022 614-58-28.

Piotr Otrębski

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy