Trzeźwe dzieci, trzeźwi rodzice
11 maja 2007
Badania prowadzone w bemowskich szkołach, dotyczące spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków nie przynoszą zaskakujących wyników. Jednak, kiedy w odsetku upijających się i ćpających jest nasze dziecko, problem zaczyna robić się naprawdę palący.
Badania prowadzone wśród młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i li-cealnych Bemowa pokazują, że wiek inicjacji alkoholowej obniża się, natomiast, jak podaje ośrodek - płeć nie różnicuje odsetka uczniów pijących alkohol i upijających się. Przekonanie o szkodliwości alkoholu znacznie spada z wiekiem oraz kolejnymi alkoholowymi doświadczeniami. Eksperymenty z narkotykami zaczynają się dla większości uczniów w gimnazjum, chociaż wśród szóstoklasistów znalazł się nie-wielki odsetek palących marihuanę i sporadycznie zażywających amfetaminę. Z ko-lei do kontaktów z marihuaną przyznała się blisko połowa licealistów.
Badania przeprowadzono także wśród rodziców. Większość mająca dzieci w szkołach podstawowych uważa, że problem picia alkoholu w szkole, w której uczy się ich dziecko nie jest poważny. Natomiast dużo bardziej zaniepokojeni alkoholem i narkotykami są rodzice gimnazjalistów i licealistów. Badania pokazują, że to właśnie wiek gimnazjalny jest wiekiem większości inicjacji, zarówno alkoholowych, jak i narkotykowych (bo tych właśnie używek dotyczą badania).
Tak w dużym skrócie przedstawiają się wyniki badań. Problem jest często lekceważony przez opiekunów, tak rodziców, jak i wychowawców. Ośrodek dokonał charakterystyki zjawiska oraz opracował plan przeciwdziałania. Udziela także wsparcia uczniom uzależnionym od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz ich rodzicom. Przy ulicy Powstańców Śląskich działa punkt informacyjno-kon-sultacyjny.
My ze swojej strony tylko sygnalizujemy problem. Pod adresem redakcji prosi-my przesyłać wszelkie pytania i uwagi dotyczące poruszonych kwestii. W jednym z najbliższych numerów (w zależności od zainteresowania Czytelników) ukaże się wywiad z dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej, panią Edytą Więckowską. Zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem gazety. Najlepiej e-mailem: echo@gazetaecho.pl lub telefonicznie 022 614-58-28.
Piotr Otrębski