REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Trudny rok dla Wawra. Jakie inwestycje zaplanowano w 2021 roku?
REKLAMA

REKLAMA

Trudny rok dla Wawra. Jakie inwestycje zaplanowano w 2021 roku?

- Przyszły rok będzie rokiem zaciskania pasa - przekonują wawerscy urzędnicy.

REKLAMA

Jak czytamy w dzielnicowym dwutygodniku, o wielkości budżetowego tortu do podziału w Warszawie zadecydowały cztery podstawowe czynniki: zmiany legislacyjne dotyczące podatków, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, danina miasta na rzecz gmin o małych dochodach - tzw. "janosikowe" oraz spadek aktywności gospodarczej w czasie pandemii. "Mniej pieniędzy na wszystko"

Do kasy miasta wpłynie o 800 mln zł mniej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). "Janosikowe" uszczupli dochody miasta o kolejne 1,3 mld zł, a bonifikaty przekształceniowe zmniejszą wpływy z użytkowania wieczystego o 330 mln zł. Szacuje się też, że w latach 2020-25 dochody z działalności gospodarczej zmaleją o 2,7 mld zł, przy czym może się okazać, że przedłużająca się pandemia wywrze większy negatywny wpływ na gospodarkę.

Na wydatki rada miasta przyznała dzielnicy prawie 400 mln zł. Największą pozycją w budżecie jest jak zawsze oświata i wychowanie - 175 mln zł. Na utrzymanie przedszkoli wydamy 47 mln zł, na oddziały zerowe w szkołach ok. 4,5 mln zł, na szkoły podstawowe 71,3 mln zł, na licea 10,7 mln zł, na świetlice 8,8 mln, a na remonty bazy oświatowej 2,3 mln. Na pozostałą bieżącą działalność dzielnicową oraz na inwestycje - jak przekonują urzędnicy - fundusze są okrojone. Co ciekawe, pomimo to wśród wydatków dzielnicy wciąż są pieniądze na własną propagandę. Roczne utrzymanie dzielnicowego dwutygodnika "Kurier Wawerski" to koszt 180 tys. zł.REKLAMA

Zabraknie na wykup gruntów pod drogi

Na inwestycje w Wawrze mamy na przyszły rok raptem 25 mln zł. Nie da się ukryć, że potrzeby dzielnicy są wielokrotnie większe. Z przeprowadzonych szacunków wynika, że w kasie Wawra w 2021 r. zabraknie 65 mln zł m.in. na wykupienie działek pod drogi po uchwaleniu miejscowych planów zagospodarowania w Międzylesiu (rejon ul. Hafciarskiej), w Lesie (rejon Kadetów) i w Aleksandrowie. Przeglądając projekt uchwały budżetowej na przyszły rok, próżno szukać dużych inwestycji. Z tych drogowych to: budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Przewodowej i Strzygłowskiej (1 mln zł), budowa ulic Trzykrotki, Bylicowej i Kwiatów Polskich (łącznie 4,1 mln zł), pozyskanie nieruchomości pod przyszłe inwestycje drogowe (1 mln zł) i oświetlenie ulic za 85 tys. zł.REKLAMA

Wymiana pieców pełną parą

W rubryczce "ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami" znajdują się wydatki na: wymianę bezklasowych urządzeń grzewczych na paliwo stałe wraz z przystosowaniem pomieszczeń lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych (7 mln zł) oraz likwidacja palenisk na paliwo stałe i wykonanie nowego źródła ciepła na paliwo gazowe w budynkach przy ul. Arniki 8, Bystrzyckiej 46, Drozdowej 5, Drwali 12, Lawinowej 6, Obszarowej 1, Wilgi 51, Zapomnianej 2, Żywokostowej 11, Derkaczy 52 (540 tys. zł).

Nieco większych inwestycji można też poszukać w rubryce "gospodarka komunalna i ochrona środowiska". Największą z nich jest oczywiście dokończenie przebudowy targowiska oraz zagospodarowanie przyległego terenu zieleni przy ul. Walcowniczej 14 (4,5 mln zł), budowa odwodnienia w osiedlach na terenie dzielnicy (500 tys. zł), czy inwestycja w skwer - kącik rekreacyjny dla młodszych i starszych mieszkańców Międzylesia przy ul. Żegańskiej 1, przy WCK (140 tys. zł).REKLAMA

Kino za pół miliona

Dzielnica przeznaczy też ponad 2 mln zł na rozbudowę i modernizację przedszkola nr 110 przy ul. Bystrzyckiej. Są też pieniądze na prace przygotowawcze budowy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej pomiędzy Mrówczą a Patriotów (2 mln zł), ponadto adaptacja sali gimnastycznej w Międzylesiu na salę widowiskową dla Wawerskiego Centrum Kultury (479 tys. zł) oraz zakup sprzętu multimedialnego, żeby mogło funkcjonować tam kino (498 tys. zł).

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Wawer
  • Udostępnij

15.12.2020 08:55 #ktm
Oszczędzanie najlepiej zacząć od siebie. Proponuję, aby złodziejski prezydent (złodziejski, bo wprowadził złodziejskie opłaty za śmieci) przestał budować strefy relaksu palet za bańkę, jakieś pseudo plaże w zimie (Białołęka), można zrezygnować ze zwężania ulic w W-wie. Samochodów przybywa, a oni zwężają co się, aby przez 6 miesięcy grupka rowerzystów mogła sobie pojeździć. Chcą, aby jeździć komunikacją miejską. Ale ona w czasie pandemii jest fatalna. Z Wawra wydostać się komunikacja miejską w ludzkich warunkach czasem graniczy z cudem. Ale on tego nie zna, bo wozić 4 litery limuzyną. Można zrezygnować z dotowania fundacji wspierających LGBT - to też kilka baniek rocznie. Ale zaraz wściekła lewica będzie krzyczeć. Warto pamiętać, że w KO sporo jest lewaków. Skoro jest pandemia, to nie ma różnych imprez dotowanych przez miasto - to też kilka baniek. Zima jest łagodna, brak odśnieżania, płacą tylko za gotowość. To też duże oszczędności. Ale złodziejski prezydent będzie płakał. Czemu? Bo nie potrafi podejmować decyzji. Jest bez jaj. Za dużo maja do powiedzenia ludzie z boku. Układy, układziki, powiązania biznesowo-towarzyskie. To wszystko sprawia, że budżet zawsze będzie za mały. Zawsze można zwolnić zbędną część pracowników ratusza. Ale to najwierniejszy elektorat. Pracownicy i ich rodziny zawsze w 100% głosują na swoich chlebodawców. Czyli tzw. BMW-bierny, mierny, ale wierny.
Nie ma się co dziwić, że w urzędach zatrudniają miernoty, które nic nie są wstanie załatwić.
Pieniądze można bardzo łatwo zaoszczędzić, jest gdzie i na czym. Pozostaje pytanie - czy zechce zrezygnować ze zbytecznych rzeczy. Zbytecznych, ale medialnych, z blaskiem reflektorów i dużą rzeszą przyjaznych dziennikarzy. Ale do tego trzeba mieć jaja twarde jak orzechy. Ale on jest Miękiszonem
15.12.2020 16:05 #obywatelWawra
Kiedy Obozowa roześle wreszcie podatki od nieruchomości za 2020 ?!!!
15.12.2020 18:20 #Marek80
KTM, tak właśnie rozpoznać pisowkiego trolla. Jad bije z tych wypocin, czuć że mściwy lub przekupny typ. Ja nie odważyłbym się nazywać kogoś złodziejem bez dowodów, a sianie nienawiści w sieci to przestępstwo które łatwo udowodnić po ustaleniu IP. To takie proste, wskazać komu zabrać, oczywiście musiało znaleźć się odniesienie do LGBT. No i jeszcze troll KTM ma jaja sam jak orzechy, ale piniowe.Miekiszonem to przypomnę Zbysio Zobro sam się mianował.
Melisę polecam i rozmowy ze znajomymi, a nie pisanie bzdur by wzbudzać sensację.
16.12.2020 01:11 #Judyta
#Marek80 napisał(a) 15.12.2020 18:20

KTM, tak właśnie rozpoznać pisowkiego trolla. Jad bije z tych wypocin, czuć że mściwy lub przekupny typ. Ja nie odważyłbym się nazywać kogoś złodziejem bez dowodów, a sianie nienawiści w sieci to przestępstwo które łatwo udowodnić po ustaleniu IP. To takie proste, wskazać komu zabrać, oczywiście musiało znaleźć się odniesienie do LGBT. No i jeszcze troll KTM ma jaja sam jak orzechy, ale piniowe.Miekiszonem to przypomnę Zbysio Zobro sam się mianował.
Melisę polecam i rozmowy ze znajomymi, a nie pisanie bzdur by wzbudzać sensację.
Pełna zgoda. Troll ziejący nienawiścią. Zabrać kasę na LGBT, dać więcej dzieciorobom i panom w kieckach, najczęściej czarnych
16.12.2020 10:01 #m .
#ktm napisał(a) 15.12.2020 08:55

Chcą, aby jeździć komunikacją miejską. Ale ona w czasie pandemii jest fatalna. Z Wawra wydostać się komunikacja miejską w ludzkich warunkach czasem graniczy z cudem.
Bzdury, komunikacja nie jest wcale zła (oczywiście zawsze może być lepiej, czyt. częstsze kursy), jechałeś/aś komunikacją miejską zapewne jeszcze linią F.
REKLAMA
17.12.2020 08:07 #wawercity
dojazd z Międzylesia w godzinach porannych jest kiepski. Pociągi przyjeżdżają załadowane (krótkie składy). Jak pociąg nawali, to jedyną alternatywa jest autobus. Ale niestety dojeżdża tylko do Grochowa. A więc przesiadka, strata czasu. Było kiedyś połączenie Falenica-Ochota, oraz Radość - Ochota. Ale włodarze wraz z tęgimi umysłami doszli do wniosku, że hołota z tej strony ma za dobrze, trzeba zlikwidować korzystne połączenie. Gmina Wawer to zaścianek Warszawy. Kiepskie drogi, kiepska służba zdrowia, słabe szkolnictwo.
Żadna rewelacja. Za to świetnie robi się tu przewałki budowlane. Burmistrz jest w posiadaniu ponad 200-stronicowego raportu odnośnie nieprawidłowości budowlanych (ogólnie). Ponad 20 spraw jest w prokuraturze. Może najwyższy czas, aby mieszkańcy mogli się zapoznać z tym dokumentem? Przecież władza jest transparentna i nie ma nic do ukrycia.

PS
moderator tej strony robi za cenzora i usunął 3 wpisy. Mysia 2 się kłania
17.12.2020 13:15 #m .
#wawercity napisał(a) 17.12.2020 08:07

Gmina Wawer to zaścianek Warszawy. Kiepskie drogi, kiepska służba zdrowia, słabe szkolnictwo.
Żadna rewelacja.
Nie męcz się chłopie i się przeprowadź.
17.12.2020 14:56 #Towarzysz Winnicki
Gdzie kanalizacja??? K**** j*****!!!
18.12.2020 15:28 #Czaskoski
Wkrótce Wam zrobię kanalizację, ale bądźcie cierpliwi i nie poganiajcie. Spokojnie, pomalutku, powolutku. Po prostu trzeba jeszcze trochę parę lat poczekać w cierpliwości.
17.01.2021 11:53 #Szczepański
Przebudowa targowiska na Walcowniczej prowadzona jest na podstawie nielegalnego pozwolenia na budowę. Za to naczelnik wydziału infrastruktury dzielnicy za rzucanie mieszkańcom kłód pod nogi przytula 11 tysięcy złotych miesięcznie i na to są pieniądze.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA