REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

Trudne powroty zegrzyńskiej kolei

  7 kwietnia 2006

Aż trudno uwierzyć - w przyszłym roku mija 100 lat od uruchomienia kolejowego połączenia Legionowa z Zegrzem. Z ciekawostek kolejowych warto przypomnieć, że przedwojenne Zegrze miało również połączenie kolejką wąskotorową z Warszawą.

REKLAMA

W roku 1916 wybudowano w Strudze Warszawskiej odgałęzienie od tej linii do Radzymina. W 1936 roku wybudowano tor kolejowy z Wieliszewa do Tłuszcza tworząc słynną tajną linię "rokadową" o bardzo dużym znaczeniu militarnym.

W roku 1972 linie te zostały zelektryfikowane. Kolejowe połączenie do Zegrza służyło mieszkańcom do początku lat 90-tych. To wtedy władze PKP podjęły decyzję o zawieszeniu kursowania pociągów z Legionowa do Zegrza. Przez kilka lat kursowały autobusy, będące już wtedy zwiastunem nowoczesnych rozwiązań: wspólnego biletu, zintegrowanego transportu. Co warto podkreślić linia Wieliszew-Zegrze przez cały czas jest technicznie sprawna. Niestety nieprzemyślane i krótkowzroczne działania spowodowały, że w tej chwili bardzo trudno będzie przywrócić kolej do Zegrza. Parę lat temu kilkaset metrów przed dawną stacją PKP Zegrze wybudowano skład celny, który wykorzystuje tor kolejowy jako bocznicę, ponadto w dziwnych okolicznościach rozebrano 400 metrów toru. Dlatego pomimo starań organizacji pozarządowych - Społecznej Rady Pasażerów i Stowarzyszenia Etyka i Prawo oraz obecnych władz samorządowych powiatu i gmin, w szczególności miasta Legionowa i gminy Nieporęt, nieprędko pociąg zawita do Zegrza. Jest jednak szansa powrotu kolei nad Zalew Zegrzyński z wykorzystaniem linii Legionowo-Tłuszcz. Przewozy pasażerskie na tej linii zostały zawieszone przez PKP w czerwcu 2000 roku. Linia jest czynna i w dobrym stanie technicznym, wykorzystywana dla ruchu towarowego.

Kilkumiesięczne starania organizacji pozarządowych oraz władz samorządo-wych dały efekty. Koleje Mazowieckie planują skierowanie nowoczesnych auto-busów szynowych na tę linię. Na początek plany zakładają tylko kursy weekendowe w relacji Warszawa Gdańska-Legionowo-Nieporęt-Radzymin (to z przyczyn technicznych). Społeczna Rada Pasażerów próbuje przekonać władze Kolei Mazowieckich do przedłużenia relacji kilku pociągów obecnie rozpoczynających i kończących bieg w Legionowie do przystanku "Wieliszew". To 6-kilometrowe wydłużenie umożliwiłoby zwiększenie dostępności do kolei mieszkańcom pobliskich dzielnic Legionowa, jak również w perspektywie mogłoby włączyć się do plano-wanego systemu Park and Ride np. poprzez wybudowanie parkingu w Michałowie-Reginowie. Niestety wymaga to zmiany rozkładów jazdy tych pociągów i jest bardziej skomplikowane. Kilkuletnia przerwa w kursowaniu pociągów spowodowała konieczność ponownego przystosowania stacji i przystanków do obsługi pod-różnych. Perony i dojścia są zdewastowane, zarośnięte trawą. Biorą to na siebie władze samorządowe, w szczególności dużą aktywnością wykazuje się wójt Nieporętu. Z dużym zadowoleniem i zainteresowaniem przyglądamy się tym inicjatywom ze wszech miar je wspierając i promując.

Czy jest szansa na to, by szynobusy dłużej pozostały w naszym powiecie? Pewne jest, że mały ekonomiczny szynobus zabierający 70 pasażerów (i co ważne 5 rowerów) spalający 16 litrów ropy na 100 km nie będzie poważnie obciążał budżetu kolei, a na trasie Legionowo-Warszawa Gdańska będzie wręcz dochodowy. Uważamy, że intensywnie rozwijające się miejscowości podwarszawskie, a w szczególności gminy Legionowo, Nieporęt i Wieliszew zasługują na lepszą komunikację z Warszawą, a to rozwiązanie w jakimś stopniu komunikację może poprawić.

Janusz Kubicki, Leszek Ruta
Społeczna Rada Pasażerów

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni