Targówek chciał więcej
8 lutego 2008
Jedenaście szkół doczeka się nowoczesnych boisk, a kilka czeka modernizacja sal gimnastycznych. Inwestycje w placówki oświatowe to priorytet w 2008 roku. Rada dzielnicy Targówek uchwaliła już drugi budżet. Jakże odmienny od poprzedniego...
Autorka jest radną Targówka |
Zastana sytuacja spowodowała, że rada dzielni-cy dziewięciokrotnie podejmowała uchwały dotyczą-ce zmiany załącznika dzielnicowego do budżetu m.st. Warszawy.
Wspominam o tym, ponieważ radni wyrazili po-zytywną opinię do projektu załącznika dzielnicowego na 2008 rok. Pozwolę sobie stwierdzić, że ten budżet może napawać optymizmem. Prawie 60 milionów złotych przeznaczonych zostanie na inwestycje w naszej dzielnicy. Oczywiście na kwoty należy patrzeć w oparciu o wieloletni plan inwestycyjny, w którym na 2009 rok poziom wydatków wynosi 75 mln zł, a w sumie do 2012 roku to 265 mln zł.
Tegoroczny wzrost dotacji dla instytucji kultury wyniesie około 42% i jest zwią-zany z zakupem wyposażenia i remontami domów kultury i bibliotek. Dominującym programem jest rozwój bazy edukacyjnej. Aż w 11 placówkach oświatowych odbę-dzie się budowa boisk szkolnych, a w kolejnych kilku modernizacja sal gimnastycz-nych.
Zgodnie z wolą mieszkańców znaczne kwoty przeznacza się także na poprawę stanu drogownictwa (w latach 2008-2012 łącznie ponad 61 mln zł).
Oczywiście potrzeby są ogromne i radni chcieli jeszcze więcej pieniędzy i in-westycji. Na przykład rozbudowy kolejnych przedszkoli, budowy boisk czy ulic.
Przekonywałam więc radnych Warszawy, że mieszkańcy na prawym brzegu Wisły potrzebują wsparcia, by zmieniać wizerunek swoich dzielnic, a w konsek-wencji całej stolicy. Z dumą mówiłam o supernowoczesnym kompleksie basenów "Muszelka". Jednocześnie jednak powtarzałam, że mieszkańcy Targówka zasługują na więcej takich miejsc. W rezultacie pozytywnie przyjęto propozycję zwiększenia funduszy na dodatkowe inwestycje. Szczególnie cieszy forsowany i podjęty przeze mnie temat nowoczesnego, bezpiecznego i monitorowanego placu zabaw w parku Bródnowskim, ale także dodatkowe pieniądze dla dwóch domów kultury, m.in. na likwidację barier architektonicznych.
Teraz ważnym zadaniem jest sprawna koordynacja działań przez burmistrzów i szybkie zorganizowanie przetargów, tak by pieniędzy nie trzeba było przesuwać na następny rok lub, co gorsza, by ich nie stracić.
Joanna Mroczek
Joanna.Mroczek@targowek.waw.pl