REKLAMA

REKLAMA

Wawer

różne

 

Tak świętowano Urodziny Buddy w Falenicy

  28 maja 2014

Tak świętowano Urodziny Buddy w Falenicy

W ośrodku zen w Falenicy 17 maja świętowano Wesak - Urodziny Buddy. To jedno z najważniejszych świąt w buddyjskim kalendarzu.

REKLAMA

Obchodzony w okolicach pełni Księżyca na przełomie maja i czerwca Wesak jest najbardziej radosnym buddyjskim świętem, upamiętniającym narodziny Buddy Śakjamuniego. Urodził się on prawdopodobnie w 563 r. p. Zen w Falenicy. Prawie 20 lat Zen w Falenicy. Prawie 20 lat
Spokój, cisza i poszukiwanie oświecenia 20 kilometrów od centrum Warszawy: działający w Falenicy ośrodek medytacyjny japońskiego buddyzmu zen, należący do Związku Buddystów Zen "Bodhidharma", skończył 19 lat.
n.e. jako Siddhartha Gautama, syn króla. Przyszedł na świat w Lumbini w dzisiejszym Nepalu, gdzie orszak jego matki zatrzymał się na postój.

Wawerski Wesak odbywał się w aurze, kojarzącej się z porą monsunową: podczas ulewy. Ceremonia rozpoczęła się wspólną medytacją (zazen), po której wysłuchano nagranego wykładu opiekującej się falenickim ośrodkiem nauczycielki i odczytano opowieść, związaną z okolicznościami narodzin Buddy. Były śpiewy, ołtarz ozdobiony kwiatami i owocami oraz - dla większości Polaków egzotyczna - ceremonia polewania posążka Buddy słodką herbatą.

Czym byłyby święta bez wspólnego posiłku? Ciecierzyca z sosem brokułowo-pomidorowym z kaszą jaglaną i liśćmi curry, sałatki warzywne, surówki, pasztet z soczewicy, ciastka, owoce i zielona herbata - to tylko niektóre z dań i napojów, które trafiły na stół. Dla mięsa i alkoholu wstęp był wzbroniony. Atmosfera? Bardzo dobra: rodzinna (30 osób, w tym dzieci) i sprzyjająca zadumie. Chyba właśnie o to chodzi w świętowaniu, niezależnie od wyznawanej religii.

DG

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA