REKLAMA

Wawer

różne »

 

Tak świętowano Urodziny Buddy w Falenicy

  28 maja 2014

alt='Tak świętowano Urodziny Buddy w Falenicy'

W ośrodku zen w Falenicy 17 maja świętowano Wesak - Urodziny Buddy. To jedno z najważniejszych świąt w buddyjskim kalendarzu.

REKLAMA

Obchodzony w okolicach pełni Księżyca na przełomie maja i czerwca Wesak jest najbardziej radosnym buddyjskim świętem, upamiętniającym narodziny Buddy Śakjamuniego. Urodził się on prawdopodobnie w 563 r. p. Zen w Falenicy. Prawie 20 lat Zen w Falenicy. Prawie 20 lat
Spokój, cisza i poszukiwanie oświecenia 20 kilometrów od centrum Warszawy: działający w Falenicy ośrodek medytacyjny japońskiego buddyzmu zen, należący do Związku Buddystów Zen "Bodhidharma", skończył 19 lat.
n.e. jako Siddhartha Gautama, syn króla. Przyszedł na świat w Lumbini w dzisiejszym Nepalu, gdzie orszak jego matki zatrzymał się na postój.

Wawerski Wesak odbywał się w aurze, kojarzącej się z porą monsunową: podczas ulewy. Ceremonia rozpoczęła się wspólną medytacją (zazen), po której wysłuchano nagranego wykładu opiekującej się falenickim ośrodkiem nauczycielki i odczytano opowieść, związaną z okolicznościami narodzin Buddy. Były śpiewy, ołtarz ozdobiony kwiatami i owocami oraz - dla większości Polaków egzotyczna - ceremonia polewania posążka Buddy słodką herbatą.

Czym byłyby święta bez wspólnego posiłku? Ciecierzyca z sosem brokułowo-pomidorowym z kaszą jaglaną i liśćmi curry, sałatki warzywne, surówki, pasztet z soczewicy, ciastka, owoce i zielona herbata - to tylko niektóre z dań i napojów, które trafiły na stół. Dla mięsa i alkoholu wstęp był wzbroniony. Atmosfera? Bardzo dobra: rodzinna (30 osób, w tym dzieci) i sprzyjająca zadumie. Chyba właśnie o to chodzi w świętowaniu, niezależnie od wyznawanej religii.

DG

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break