REKLAMA

Targówek

Wyjątkowe miejsce

 

Tak budowano Teatr Targówka

  6 lutego 2017

alt='Tak budowano Teatr Targówka'
Rok 1955. Budowa domu kultury przy Kołowej
źródło: NAC/Archiwum Fotograficzne Zbyszka Siemaszki

Teatr Rampa kiedyś nosił nazwę Teatru na Targówku. Istnieje od 42 lat i ma się świetnie.

REKLAMA

Gdy we wczesnych latach 50. budowana była dzisiejsza siedziba teatru "Rampa" przy Kołowej, w okolicy nie było jeszcze bloków z wielkiej płyty. Dookoła stały małe drewniane domy i ogródki starego Targówka. Jak przez mgłę pamiętam kino, które mieściło się w dolnej sali Domu Kultury przy Kołowej. Miejska legenda głosi, że miał służyć jako jedna z węzłowych stacji planowanego metra, ale mało to prawdopodobne. W okazałym, stylizowanym nieco na modernę budynku przez wiele lat działał dom kultury i klimatyczne kino "Promyk". Dopiero w połowie lat 70. budynkiem zawładnął teatr.

Gościł największe sławy

Zaczęło się od organizowanych od czasu do czasu okazjonalnych spektakli, potem zaczęły się tu odbywać próby zespołu działającego w domu kultury, ale znany autor, reżyser i konferansjer Marian Jonkaytys marzył o teatrze muzycznym z prawdziwego zdarzenia. I w 1974 roku wystawił w domu kultury na Kołowej spektakl "Musicale...Musicale". I tak się zaczęło. Dokładnie 1 maja 1975 roku oficjalnie zaczął na Kołowej działać teatr, który przyjął nazwę adekwatną do położenia "Na Targówku". Jonkajtys został pierwszym dyrektorem. Stworzył nowoczesną scenę muzyczną, przyciągnął ówczesne gwiazdy estrady: Danutę Rinn, Alicję Majewską, Ewę Śnieżankę, Tadeusza Rossa. Ciekawe, że występował tu też m.in. Grzegorz Markowski - późniejszy, charyzmatyczny wokalista zespołu Perfect. W jednym z przedstawień tańczył nawet krakowiaka.

W 1981 roku ówczesny dyrektor Jan Krzyżanowski próbował nieco zmienić profil teatru - obok spektakli muzycznych w repertuarze zagościły sztuki klasyczne i współczesne. Na scenie wciąż pojawiały się gwiazdy piosenki, choćby Sława Przybylska, ale i znani aktorzy dramatyczni, jak Mieczysław Voit czy Barbara Horawianka.

Zapraszamy na zakupy

Najlepsze musicale

W roku 1987 dyrekcję przejął Andrzej Strzelecki, który pod nową nazwą: Teatr Rampa powrócił do muzycznych tradycji. Stworzył zupełnie nowy zespół, zaczął wystawiać kolejne musicale. Współpracował z wielkimi, ale i odkrywał nowe talenty, takie choćby jak Janusz Józefowicz. Wielką sławę w tamtym czasie zdobył musical "Złe zachowanie" w reżyserii Strzeleckiego.

W repertuarze Rampy na przestrzeni czterdziestolecia było zresztą wiele legendarnych przedstawień, które zbudowały jego osobowość i styl. Choćby rockowy musical "Jeździec burzy" w reżyserii Arkadiusza Jakubika wystawiany z przerwami od 2000 roku do dziś albo przeniesiony z Broadwayu musical "Rent". Od 1998 roku do chwili obecnej dyrektorem Teatru jest Witold Olejarz. Publiczność teatru powiększyła się dwukrotnie a wpływy z biletów pięciokrotnie. Teatr otworzył się na publiczność dziecięcą, ale nie stracił tożsamości. Kolejne premiery przyciągają tłumy, ostatnio świetne wystawienie legendarnego "Jesus Christ Superstar". Jest dobrze, a "nasz" jedyny teatr jest dziś rozpoznawalną wizytówką dzielnicy. Oby tak dalej.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe