Tablica na wysepce
1 września 2006
Na wysepce, przeciwko której protestowali okoliczni mieszkańcy domów jednorodzinnych, bo przez nią duże samochody nie mogą się "złamać" i niszczą ich chodnik, stanie tablica poświęcona twórcy nazwy Legionowa i patrona ulicy na Bukowcu.
Generał Bolesław Roja (1879-1940), w latach 1899-1905 służył w armii aus-triackiej, następnie w ruchu niepodległościowym. Podczas I wojny światowej był dowódcą 4 pułku piechoty, a następnie III Brygady w Legionach Polskich. Od 1918 służył w Wojsku Polskim, w 1922 przeniesiony w stan spoczynku. W latach 1928-29 był posłem na sejm. Został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Był autorem prac o tematyce historycznej i wojskowej. Na cześć czynu legionowego generał Bolesław Roja nadał koszarom w Jabłonnie nazwę Legionowo, nawiązując do osady polowej Legionów Polskich istniejącej na Polesiu Wołyńskim. Dzięki temu gen. Roja uchodzi za "ojca chrzestnego" nazwy naszego miasta.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej Roi zdarzyło się poprowadzić atak polskich żołnierzy na pozycje artylerii bolszewickiej z... samochodu osobowego. Autor póź-niejszych książek historycznych Karol Bunsch tak zapamiętał wizytację posterunku przez swojego szefa: "Przyjechał autem na pierwszą linię w czasie strzelaniny i zapytał mnie, gdzie wystawiłem placówki. Gdy mu wskazałem, powiedział: "tam to sr... chodzę" i kazał je wysunąć daleko do przodu". Po konflikcie z marszałkiem Piłsudskim, Roja odszedł z wojska, próbował w II RP swoich sił jako twórca To-warzystwa Żeglugowego, lecz splajtował. Ciężko chory, został zamordowany w 1940 r. w obozie koncentracyjnym przez okupantów niemieckich.
mz, km