REKLAMA

Puls Warszawy

Różne

 

Szymborska, Budrewicz i inni. Patroni w kolejce po ulice

  4 marca 2017

alt='Szymborska, Budrewicz i inni. Patroni w kolejce po ulice'
Od śmierci Wisławy Szymborskiej i Olgierda Budrewicza minęło ponad pięć lat. Wystarczy głosowanie w Radzie Warszawy, by noblistka i varsavianista zostali patronami ulic. źródło: Wikimedia Commons / Kmarius

Prawie 30 ulic zmieni nazwy podczas nadchodzącej akcji dekomunizacyjnej. Wśród propozycji nowych patronów brakuje kilku oczywistych nazwisk.

REKLAMA

Duracza, Dąbrowszczaków, al. Armii Ludowej, Rudnickiego, Kowalczyka - to tylko kilka z trzydziestu ulic, które będą musiały zmienić nazwę za sprawą ustawy dekomunizacyjnej. W ubiegłorocznym głosowaniu posłowie wszystkich opcji politycznych byli jednomyślni: nazwiska komunistów i organizacji komunistycznych muszą zniknąć z map polskich miast. O nowych nazwach musi zdecydować do 2 września Rada Warszawy (jeśli tego nie zrobi, wyręczy ją wojewoda). Wśród propozycji nowych patronów można znaleźć nazwiska Kazimiery Iłłakowiczówny i Zofii Kossak-Szczuckiej. A gdzie...

Olgierd Budrewicz?

W listopadzie minęło pięć lat od śmierci jednego z najwybitniejszych w XX wieku znawców Warszawy. Dziennikarz, pisarz i podróżnik Olgierd Budrewicz był związany z naszym miastem przez całe życie. Walczył w powstaniu. Opublikował niezliczoną liczbę książek, albumów i artykułów, poświęconych Warszawie. Szczególnie związany był z Żoliborzem, na którym mieszkał przez ponad 60 lat.

Zapraszamy na zakupy

Irena Jarocka?

Do jednej z najpopularniejszych piosenkarek lat 70. mogą przyznać się m.in. Groty i Winnica, gdzie mieszkała w różnych okresach życia. Od kilku lat o upamiętnienie Ireny Jarockiej stara się była radna Mariola Rabczon, która proponuje nazwanie jej imieniem lasku przy Leśnej Polanki. Niedawno warszawska radna Anna Nehrebecka, sprawująca pieczę nad miejskim nazewnictwem uznała, że... lasów nie można nazywać. Łatwo o tym zapomnieć, spacerując po lesie Kabackim im. Stefana Starzyńskiego czy lasku im. Samuela B. Lindego.

REKLAMA

Halina Skibniewska?

Niecałe sześć lat po śmierci jedna z najważniejszych dla XX-wiecznej Warszawy postaci jest niemal zapomniana. Halina Skibniewska była w latach 60. prawdziwą królową rodzimej architektury. Zbudowane według jej projektów Osiedle Szwoleżerów i Sady Żoliborskie to przykłady naprawdę świetnych miejsc do zamieszkania, pełnych oryginalnych i ponadczasowych rozwiązań.

REKLAMA

Wisława Szymborska?

1 lutego minęła piąta rocznica śmierci poetki. Choć pochodząca z Wielkopolski i związana z Krakowem, byłoby to zdumiewające, gdyby noblistka nie została patronką ulicy w stolicy swojego kraju.

Isaac Bashevis Singer?

Jeden z najwybitniejszych żydowskich pisarzy ubiegłego stulecia w Warszawie mieszkał i o Warszawie pisał, o czym przypomina m.in. odbywający się od 2004 roku festiwal. Noblista ma ulice swojego imienia m.in. w Tel Awiwie i Biłgoraju. U nas - nie.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# ŻelaznA

08.03.2017 10:53

"Wśród propozycji nowych patronów można znaleźć nazwiska Kazimiery Iłłakowiczówny, Giordana Bruna i Zofii Kossak-Szczuckiej."
Przecież ulica Bruna już jest: na Mokotowie, między Batorego a Racławicką.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy