Szpital dla Legionowa? W Wieliszewie
7 kwietnia 2017
W połowie przyszłego roku w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie powstanie oddział chorób wewnętrznych, a także chirurgia. Łącznie przybędzie 100 łóżek. To jednak nie koniec dobrych wieści. Jak zapowiadają przedstawiciele szpitala, z czasem dojdą kolejne, podstawowe dla mieszkańców powiatu oddziały typu SOR, kardiologia i położnictwo.
Co przez lata nie udawało się przez lata lokalnym politykom i samorządowcom, w swoje ręce postanowili wziąć prywatni przedsiębiorcy. O sukcesie Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego z Wieliszewa niech świadczy fakt, że leczą się w nim pacjenci z całej Polski, a od kilku miesięcy trwa kolejna rozbudowa o nowe skrzydło i nie chodzi tym razem o onkologię. Mazowiecki Szpital Onkologiczny z Wieliszewa jest placówką w pełni prywatną, jednak spełniającą wszelkie standardy narzucone przez ministerstwo zdrowia. Pacjenci chorzy na nowotwory są w niej leczeni w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Oddział wewnętrzny i chirurgia
- W nowo budowanym budynku szpitala planujemy uruchomić oddział wewnętrzny i oddział chirurgii ogólnej o łącznej liczbie ok. 100 łóżek. Zakończenie inwestycji i oddanie do użytkowania planowane jest na drugą połowę 2018 roku - potwierdza Justyna Świeżek, prezes Krajowej Fundacji Medycznej. Pani prezes zapytana, czy w kolejnych etapach władze szpitala zamierzają rozbudowywać obiekt o niezbędne oddziały, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy (tzw. SOR), kardiologię i oddział ginekologiczno-położniczy odpowiedziała twierdząco. - Biorąc pod uwagę, że powiat legionowski liczy ponad 100 tys. mieszkańców, w naszym przekonaniu brak szpitala powiatowego jest ogromnym problem. Dlatego Krajowa Fundacja Medyczna prowadząca Mazowiecki Szpital Onkologiczny podjęła decyzję o rozbudowie swojej bazy, planując poszerzyć zakres świadczenia usług w pierwszej kolejności o oddział wewnętrzny i chirurgii ogólnej, a w dalszej perspektywie o pozostałe oddziały typowe dla szpitali powiatowych - dodała Justyna Świeżek.
Politycy obiecywali, prywatny inwestor zrobił
- Absolutnie popieram rozbudowę tego szpitala. Nie po raz pierwszy prywatny inwestor zawstydza działania władz samorządowych. Namawiam starostę do tego, aby rozmawiać z lokalnymi biznesmenami. Nie obiecywać, nie mówić ciągle o Legionowie, tylko skoncentrować wysiłki właśnie na Wieliszewie - skomentował sprawę na gorąco wieliszewski radny Edwin Zezoń. I w zasadzie trafnie podsumowuje on dotychczasowe działania władz samorządowych w tej kwestii, które przy okazji zbliżających się wyborów obiecywały rychłą budowę szpitala w Legionowie w miejscu tzw. przychodni "na górce". Zresztą na wieść o budowie długo oczekiwanego szpitala w Wieliszewie lokalni politycy już zdążyli zareagować i przypisywać w tym swoje zasługi. - Gdyby nie pomoc samorządowców z Legionowa, Wieliszewa i powiatu, tego szpitala by nie było - skomentował sprawę tworzenia nowych oddziałów w wieliszewskim szpitalu, w mediach społecznościowych poseł PO Jan Grabiec. Wypadało by tylko dodać "sukces ma wielu ojców, porażka ani jednego".
Dariusz Burczyński