Ośrodek leczenia mukowiscydozy powstanie na Bródnie. "Pierwszy taki na Mazowszu"
10 września 2021
Samorząd Mazowsza oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą chcą utworzyć nowoczesne centrum leczenia mukowiscydozy dla dorosłych. Byłoby to pierwsze takie miejsce w województwie i jedno z nielicznych w kraju. Placówka ma powstać do 2026 roku w Szpitalu Bródnowskim.
Mukowiscydoza to ciężka, ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 2000 osób. Największe spustoszenie czyni w płucach, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczepienie tego organu. Wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie, codzienna fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie.
Jedyna na Mazowszu
Dziś na Mazowszu funkcjonuje tylko jedna placówka kompleksowo pomagająca chorym. Swoje wsparcie kieruje jednak tylko do dzieci. Jest to Centrum Leczenia Mukowiscydozy w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Powstało w latach 2014-2016 we współpracy z samorządem województwa oraz Instytutem Matki i Dziecka.
- To dziś najnowocześniejsza tego typu placówka w kraju - mówi marszałek województwa Adam Struzik. - Dzięki niej dzieci żyjące z tą ciężką chorobą są pod znakomitą opieką. Chcemy pójść o krok dalej i stworzyć miejsce dla osób dorosłych.
Centrum mukowiscydozy na Bródnie
Podczas spotkania delegacji Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą 23 sierpnia marszałek Struzik potwierdził, że samorząd województwa zaplanował taki ośrodek w strukturach Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Obecnie przygotowywana jest koncepcja architektoniczna rozbudowy szpitala, natomiast zakończenie inwestycji zaplanowane jest na przełom 2025 i 2026 roku.
Marszałek uważa, że Szpital Bródnowski to optymalna lokalizacja dla nowego ośrodka leczenia mukowiscydozy u dorosłych. Z powodu trudnej sytuacji pacjentów samorząd planuje także utworzenie "ośrodka pomostowego", który z jednej strony pozwoli zapewnić chorym dostęp do kompleksowego leczenia, z drugiej umożliwi zbudowanie i przeszkolenie przyszłego zespołu lekarskiego docelowego centrum.
(db)