REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Na Podróżniczej powstał kolejny szkolny moloch. Dzieci straciły spory teren

  26 października 2023

alt='Na Podróżniczej powstał kolejny szkolny moloch. Dzieci straciły spory teren'
źródło: Dzielnica Białołęka

Dobiegła końca rozbudowa najstarszej szkoły podstawowej na Białołęce. Rozbudowany i zmodernizowany budynek przy ul. Podróżniczej został powiększony m.in. o nowe sale lekcyjne i halę sportową. Dzieci straciły ogromny teren, na którym w ciepłe dni spędzały przerwy.

REKLAMA

Budynek Szkoły Podstawowej nr 257 powstał w latach 50. XX wieku. Zaprojektowano go dla 320 uczniów, ale w związku z intensywnym rozwojem dzielnicy, nauka od wielu lat odbywała się w systemie zmianowym. Powstanie najdroższa szkoła w Polsce. Lada dzień umowa Zbudują najdroższą szkołę w Polsce. Umowa lada dzień
Obok skrzyżowania Świderskiej i Ćmielowskiej, w sąsiedztwie wału wiślanego powstanie nowa szkoła podstawowa. Białołęcki ratusz podpisze w najbliższych dniach umowę o wartości 91,09 mln zł brutto. Galopująca inflacja i rosnące potrzeby dzielnicy sprawiają, że na Tarchominie wyrośnie najdroższa podstawówka w Polsce.
Nie pomogło zbudowanie podstawówki przy Ceramicznej i kolejne rozbudowy szkoły na Leśnej Polanki. Nowych osiedli powstało tak dużo, że szkole przy Podróżniczej od kilku lat groził paraliż. Aby zapewnić jako takie warunki nauki dla minimum 750 uczniów, dobudowano osiem sal lekcyjnych i halę sportową. Koszt całej inwestycji zamknął się w kwocie 44 mln złotych.

Poprzednia rozbudowa w cieniu konfliktu

To nie była jedyna rozbudowa tej placówki. Pierwsza miała miejsce w 2012 roku przy okazji likwidacji mieszkań nauczycielskich, które zajmowały część budynku. Już wówczas wiadomo było, że szkoła potrzebuje solidnej rozbudowy, ale zdecydowano o wariancie minimum, co spowodowało ogromny konflikt między częścią rodziców, dyrekcją a władzami dzielnicy. Grupa rodziców podkreślała, że tak mała inwestycja jest za droga, że potrzebna jest większa rozbudowa, a uzyskany za 1,5 mln zł efekt, to tylko prowizorka. Powstał list otwarty podpisany przez Marię Finkiewicz, która zarzuciła władzom dzielnicy niegospodarność i zwróciła się do radnych miasta o zastopowanie prowizorycznej inwestycji. Przeciwko działaniom Marii Finkiewicz zaprotestowała z kolei rada rodziców (jednym z jej członków był ówczesny przewodniczący rady dzielnicy Paweł Tyburc) i też napisała do radnych, by jej nie słuchali. Zwłaszcza że kobieta o podanym nazwisku nie widniała w szkolnej ewidencji jako opiekun żadnego z dzieci a przedstawiciele rady rodziców twierdzili, że nikt jej nie zna. Miejscy samorządowcy finalnie inwestycję "klepnęli" i z dwóch byłych mieszkań nauczycielskich nad łącznikiem do sali gimnastycznej powstały sale dydaktyczne dla sześciolatków. Przebudowana została klatka schodowa, a w dobudowanej części powstały szatnia i dodatkowa sala. Ta drobna rozbudowa nie poprawiła sytuacji w zatłoczonej szkole. Historia szybko przyznała rację Marii Finkiewicz i rodzicom wówczas protestującym.

Zapraszamy na zakupy

Co powstało w szkole przy Podróżniczej?

Obecnie w dobudowanej części znajduje się osiem dodatkowych sal lekcyjnych, cztery pracownie, biblioteka, dwie świetlice oraz hala sportowa. Nowa część budynku szkoły jest niezależna od istniejącej. Komunikację między obiema częściami zapewnia łącznik. W nowym skrzydle powstały również zaplecze sanitarne, część administracyjna, gospodarcza i wejście do budynku. Są i minusy - dobudowany budynek powstał na terenie, z którego dzieci i młodzież korzystały podczas przerw w ciepłe dni. Zlikwidowano też boisko do koszykówki.

To, co 11 lat temu nie udało się Marii Finkiewicz, zmaterializowała obecna szefowa rady rodziców Sylwia Robakiewicz-Mokwińska. To bez wątpienia dzięki jej uporowi, wielomiesięcznym przekonywaniu radnych i urzędników - inwestycja została zrealizowana.

REKLAMA

Co zmieniło się w starej części szkoły?

Aby budynek mógł funkcjonować jako całość, potrzebne były też zmiany w starej części szkoły. W ramach inwestycji przebudowane zostały: wejście do szkoły, hol główny i korytarz na parterze. Oprócz tego powstała dodatkowa sala lekcyjna, utworzona w miejscu przeniesionego pokoju nauczycielskiego.

Prace projektowe były bardziej skomplikowane, niż w innych tego typu inwestycjach, bo budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Projektant musiał więc uzgadniać z konserwatorami zabytków zarówno koncepcję, jak i sam projekt rozbudowy. Także w trakcie realizacji prac konserwatorzy zabytków czuwali nad prawidłowym przebiegiem robót.

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze (12)

# RR68

26.10.2023 11:47

Ja bym budował na parkingu, ale co ja się znam

# Aniela

26.10.2023 16:40

Obok jest wielka pusta działka. Czy Dzielnica starała sie ją kupić zamiast zabierać dzieciom pół hektara?

# Nicknick

27.10.2023 13:55

Ojej biedne dzieci, co teraz bombelki zrobią!? Może w końcu zaczną się uczyć, a nie palic podczas przerw!

REKLAMA

# Monikahhbh

27.10.2023 13:57

W ogóle po co rozbudowywać szkoły, a po co w ogóle szkoły? Po co są w ogóle lekcje? Lepiej ciągle same wuefy! Po co się uczyć jak można całe dnie szwędać się bez celu, ładu i składu. Stop nauce najlepiej bombelki wraz z rodzicami, bo bombelki są przepracowane nic nie robieniem.

# DziwnetoSpołeczeństwoBiałołęki

28.10.2023 00:35

Nie ma miejsc w szkołach - źle. Nie ma hal sportowych, sal - źle. Jest rozbudowa szkoly, nowa hala, nowe sale-jeszcze gorzej!! Bombelkom i ich rodzicom to się już w d... znaczy w głowie poprzewracało. Najlepiej jak bombelek będzie całymi dniami siedział na boisku, a mamusia może w tym czasie iść do kosmetyczki za 500 plus!!!

# Uczyć się!

29.10.2023 20:14

Do nauki, do nauki, a nie tylko przerwy i przerwy! Dzieciaki coraz głupsze! Programy z roku na rok obniżanie, bo dzieciaki sobie nie radzą bo całe dnie na boiskach, głupoty im w głowie! Jakby zaczęły się normalnie uczyć to i obniżenia programów nie byłyby konieczne.

REKLAMA

# Bombelki

30.10.2023 12:52

Bombelki uczyć się a nie drzeć swoje otwory buziowe na całe regulatory!!!! Dzieciaki uważają się za pępki świata, bo dzieci to wszystko wolno!!! Gucio wolno!!!

# lokals

01.11.2023 13:14

Wokół czajki jest sporo miejsca do rekreacji!

# Tralalalala

02.11.2023 16:21

Bombele mogą bawić się obok czajki. Polecam! A nie tylko c.. p.. a.. Ć i palić w okolicach szkół o boisk!!!!! Chowający się za śmietnikami 10,11,12 latki w strojach kopaczy piłek palący i cpiacy! Taka jest dzielnica!

REKLAMA

# Bleeee

02.11.2023 16:23

Ojej jakie biedne dzieciaczki muszą chodzić do szkoły nie mogą cały dzień biegać po trawce, ojej jaka bieda! 500 plus i bony turystyczne nie wystarczą na wczasy. Darmowe zajęcia pozalekcyjne są za bardzo trudne dla tych małych mózgowek bombeleczkow!!!!

# slakol

05.11.2023 15:34

Czajka rzut beretem. Bardzo śmierdzi?

# Kocur

08.11.2023 13:05

"...napisała do radnych, by jej nie słuchali. Zwłaszcza że kobieta o podanym nazwisku nie widniała w szkolnej ewidencji jako opiekun żadnego z dzieci a przedstawiciele rady rodziców twierdzili, że nikt jej nie zna".
Jakie to ma znaczenie? Jeśli umie się logicznie rozumować oraz potrafi się liczyć, to można i w Australii mieszkać - oczywistej niegospodarności to nie neguje. To jak twierdzić, że łapówkarstwo i działanie na szkodę firmy przez jej prezesa może zgłosić tylko i wyłącznie jej pracownik. Idiotyczna logika, bo poniądze zostały wywalone nie z budżetu rodziców, lecz wszystkich - w tym także bezdzietnych mieszkańców, a szkoła jest instytucją PUBLICZNĄ.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni