Szkoła nauk ścisłych na Bemowie. Rewolucja w nauczaniu
22 stycznia 2019
Już niebawem uczniowie szkół podstawowych na Bemowie matematykę, fizykę i chemię będą tłumaczyć swoim rodzicom, a nie odwrotnie - do klas wkracza bowiem Szkoła Nauk Ścisłych im. Włodzimierza Kołosa, która dzięki nowatorskiemu podejściu wywróci do góry nogami dotychczasowy sposób uczenia się tych często nielubianych przedmiotów.
Zajęcia są organizowane dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej. O nowym sposobie przyswajania nauk ścisłych opowiada nam Anna Ćwierzyńska.
Kto może zasiąść w ławce Szkoły Nauk Ścisłych?
Każdy uczeń klas 4-7, który jest zainteresowany naukami ścisłymi, chciałby je poznać od innej strony niż szkolne zajęcia. Głównym założeniem programowym Szkoły jest nauczanie matematyki, fizyki, chemii, logiki, elektroniki według obecnego powszechnie uznawanego stanu wiedzy naukowej, ale w zupełnie inny sposób. Podczas zajęć wykorzystujemy przede wszystkim doświadczenia i eksperymenty. Korzystamy z zaawansowanych pomocy naukowych i prawdziwego sprzętu laboratoryjnego. Nasze zajęcia nie opierają się o podstawę programową, poważnie wykraczają poza nią. Nie będzie to powtórzenie szkolnych zajęć, tylko ciekawa i solidna, dająca satysfakcję nauka.
Dzieciom nie wystarczy nauka podstawy programowej?
Zakładając Szkołę Nauk Ścisłych za cel postawiliśmy sobie rzetelne i skuteczne nauczanie przedmiotów ścisłych. Prywatnie jesteśmy rodzicami, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, a poza tym jesteśmy matematykami i chemikami z doświadczeniem pedagogicznym. Zauważyliśmy, że matematyczne, fizyczne czy chemiczne pojęcia nie przerażają dzieci pod warunkiem, że nie są podawane jako suche informacje do zapamiętania na następny dzień. My zachęcamy dzieci do odkrywania świata, naprowadzamy je na drogę intuicyjnego poznania pojęć nauk ścisłych i pokazujemy, jak wykorzystywane są na co dzień. Prowokujemy do stawiania pytań, krytycznego myślenia i poprawnego wnioskowania. Przedstawimy im więc także te dziedziny matematyki, fizyki czy chemii, które są pomijane w programie szkoły, a są fundamentalne dla dorobku współczesnej cywilizacji. Materiał stanowi podstawę pojęciową dla dalszej edukacji szkolnej a w przyszłości w takich dziedzinach jak informatyka, nauki ścisłe, medycyna, prawo czy ekonomia.
Czego Państwa nauczyciele wymagają od dzieci?
Nie wymagamy od uczniów wiadomości wstępnych z poszczególnych przedmiotów. Ewentualne braki w wiedzy dzieci uzupełnimy sami. Zajęcia prowadzimy według naszych autorskich programów. To pozwala nam na wprowadzanie naukowych pojęć dzieciom już od IV klasy szkoły podstawowej. Wymagamy jedynie aktywnego uczestniczenia w zajęciach i rzetelnej pracy w celu przyswojenia przekazywanej wiedzy. Stawiamy pytania, po czym planujemy i przeprowadzamy eksperymenty mogące nam udzielić odpowiedzi. Uczymy wyciągania wniosków z kolejnych doświadczeń. Przy okazji uczniowie przekonują się, jak poszczególne dziedziny nauki przenikają się i jaki mają na siebie wpływ oraz dlaczego ważne jest poznawania każdej z nich. Łączymy różne działy matematyki, fizyki i chemii w przekrojowy projekt, w którym wiele aspektów nauki odkrywamy empirycznie, np. budując rakietę i dobierając do niej paliwo czy eksperymentując z prawem Bernoulliego, aby zrozumieć dlaczego ciężki samolot lata w powietrzu.
Gdzie i kiedy organizowane są zajęcia?
Zajęcia organizowane są w wybranych bemowskich szkołach podstawowych i odbywają się po południu, od poniedziałku do piątku. Po szczegóły dotyczące dokładnych lokalizacji i godzin zajęć zapraszamy na FB i na naszą stronę www.
Szkoła Nauk Ścisłych im. Włodzimierza Kołosa
www.sns.szkola.pl
www.facebook.com/SzkolaNaukScislych
sekretariat@sns.szkola.pl
tel. 22 203-61-00.