Szkoła muzyczna dumą Mokotowa. Niespodziewana decyzja jury
28 maja 2021
Śląska pracownia Konior Studio oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały docenione przez warszawski samorząd.
Choć Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy została ustanowiona dopiero w 2016 roku, już teraz można uznać ją za cieszącą się prestiżem i dającą wyobrażenie o jakości powstających w mieście budynków. W tegorocznej edycji jury powołane przez warszawski ratusz doceniło m.in.
Mister Mokotowa? Biurowiec nominowany
Zaprojektowany przez zespół JEMS Architekci biurowiec przy Puławskiej został uznany za jeden z najciekawszych nowych budynków w Warszawie.
budynek na Mokotowie.
Najładniejszy budynek Mokotowa
Nagrodę w kategorii "nowe życie budynków" otrzymał budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 przy Rakowieckiej, zaprojektowany przez Konior Studio z Katowic. Szkoła muzyczna działa w odrestaurowanym, zmodernizowanym i rozbudowanym gmachu dawnego żeńskiego sierocińca z 1901 roku.
- Realizację nagrodzono za modelowe wprowadzenie nowego życia pod stary adres z gmachem zabytkowym, który pełnił dawniej funkcję domu dziecka - pisze urząd miasta. - Teraz przy Rakowickiej działa nowoczesna szkoła muzyczna. Zabytkowa część przeszła staranną renowację i modernizację; nowa stanęła na jego tyłach. Rozbudowa jest współczesna i bardzo skromna. Wnętrza sal koncertowych, jakość ich wykończenia oraz akustyka stawiają je w rzędzie najlepszych i najpiękniejszych realizacji tego typu w Polsce. Plafony z drewna nawiązują do kształtu plastra miodu. Przypominają, że szkoła muzyczna działała wcześniej przy Miodowej.
Zabytek Mokotowa
W opisie nominacji napisano, że neogotycki zabytek odzyskał dawny blask i doskonale pełni nową funkcję. Nowy budynek o kształcie podkowy stanął w głębi działki, na tyłach starego gmachu i łączy się z nim dzięki wielkiemu atrium ze szkła.
- W środku nowo projektowanej części znajduje się bardzo efektowna sala koncertowa - napisano na stronie Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. - Ma owalny kształt, sklepienie z żaglami po bokach i okrągły plafon u góry, które są wykonane z ręcznie przycinanych kawałków drewna jesionowego. Całość ma miękką formę niczym namiot, z estradą na 100-osobową orkiestrę i widownią na 300 widzów. Przestrzenie wokół niej rozprowadzają do mniejszych sal koncertowych i sal prób. Wnętrza są wyłożone drewnem. Na zewnątrz udało się wygospodarować przestrzeń na niewielki ogród. Owalny kształt sali koncertowej, jej sklepienie oraz wykładziny z drewna zapewniają doskonałą akustykę.
(dg)