Szczury grasują po Słodowcu. Co robią urzędnicy?
3 lutego 2022
Okoliczni mieszkańcy alarmują o pladze szczurów w sąsiedztwie stacji metra Słodowiec.
Według relacji mieszkańców szczury biegają na Słodowcu po chodnikach i trawnikach, a także po jezdniach Kasprowicza. W pobliskim parku Olszyna widziano stado złożone z około trzydziestu osobników oraz nory urządzone w pobliżu stawu. Jak przypominają mieszkańcy, gryzonie mogą roznosić kilkadziesiąt groźnych chorób.
Szczury przenoszą choroby
- Tyfus plamisty szczurzy, włośnica, tężec, wścieklizna, wirusowe zapalenie wątroby... Dlatego ugryzienie przez szczura jest bardzo niebezpieczne i nie należy tego lekceważyć - mówiła na antenie TVP3 Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Jak dodawał dr hab. Tadeusz Kaleta ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, szczury są dość inteligentne, bardzo ostrożne i trudno się z nimi walczy. Jeśli jeden padnie po zjedzeniu trutki, inne już jej nie ruszą.
"Dbamy o koty"
- W ciągu ostatnich pięciu lat nie podpisywaliśmy umowy na deratyzację na terenach przez nas zarządzanych. Taką umowę zawiera Zakład Gospodarowania Nieruchomościami - wyjaśnia rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek. - Podczas kampanii dotyczących właściwego dokarmiania ptactwa podkreślamy, że pozostawianie resztek jedzenia w parkach, przy skwerach i ulicach przyczynia się również do wzrostu liczebności gryzoni. Ponadto, w ramach realizacji umów na utrzymanie zieleni, firmy sprzątające mają obowiązek sprzątania pożywienia pozostawianego przez mieszkańców. Dbamy również o koty wolno żyjące, których obecność ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się gryzoni.
Rzeczniczka dodaje, że dzielnicowy wydział ochrony środowiska stara się edukować mieszkańców przy pomocy akcji w mediach społecznościowych oraz tablic w przestrzeni miejskiej. W ciągu ostatniego roku urzędnicy otrzymali tylko dwanaście zgłoszeń dotyczących gryzoni. Z informacji uzyskanych od Zarządu Zieleni wynika, że okolice stacji metra Słodowiec objęte są stałą umową na deratyzację a przy nasileniu się problemu podejmowane są działania doraźne mające na celu likwidację gryzoni.
(db)