REKLAMA

Bielany

kultura »

 

Święto Starych Bielan. "Nasza starówka odzyska dawny blask"

  23 maja 2017

alt='Święto Starych Bielan. "Nasza starówka odzyska dawny blask"'

W niedzielę hucznie obchodziliśmy przy ul. Płatniczej święto Starych Bielan. Okazją do zorganizowania imprezy była 90. rocznica istnienia naszej lokalnej starówki.

REKLAMA

W organizację wydarzenia przygotowanego przez urząd dzielnicy zaangażowali się prawie wszyscy mieszkańcy ul. Płatniczej, którzy udostępnili swoje ogródki pod liczne atrakcje i okoliczni przedsiębiorcy: Café de la Poste, Roślina, Stacja Bielany, Karuzel Bielański oraz sklepy: Jadłostacja i U Kuby. Miłośników historii Warszawy przyciągnęły: wystawa plenerowa prezentująca dzielnicę na starych zdjęciach, pokaz kilkuminutowego fragmentu filmowego z lat 20. XX wieku dokumentującego budowę os. Zdobycz Robotnicza, seans animowanego filmu "Warszawa 1935" Tomasza Gomoły, spacer z Jarosławem Zielińskim ulicą Płatniczą oraz możliwość wygrania książki "Bielany - przewodnik historyczny". Koneserów malarstwa - wystawa prac plastycznych bielańskich artystów. Tych, którzy tego rodzaju wydarzenia traktują po prostu jako niedzielną rozrywkę, wabiły gry terenowe, kiermasze i stoiska z gastronomią oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce. Melomanów zaś - występy zespołów Stryjenka i Wuj oraz Kapsel.

Burmistrz Tomasz Mencina podkreśla, że Stare Bielany to posiadająca niepowtarzalny klimat "Bielańska Starówka", unikatowe miejsce nie tylko w skali dzielnicy, ale i całej Warszawy. - Jeszcze w tym roku rozpoczniemy remont ul. Schroegera na odcinku ul. Przybyszewskiego - al. Zjednoczenia. Na ten cel przeznaczymy 1,6 mln złotych. Będziemy dążyć do tego, aby w możliwie największym stopniu zachować klimat przedwojennych Bielan, m.in. zamontujemy elektryczne latarnie stylizowane na gazowe, aby nasza bielańska starówka odzyskała dawny blask - zapewnia. Ważną częścią imprezy było odsłonięcie tablicy z napisem "ul. Chełmżyńska" - tak nazywała się Płatnicza w latach 1926-52, a swoją historyczną nazwę straciła, gdy po włączeniu w granice Warszawy Kawęczyna władze miasta zdecydowały się pozostawić nazwę właśnie kawęczyńskiej ulicy Chełmżyńskiej.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Anula właśnie stąd

23.05.2017 10:52

Piękna sytuacja, wspaniałe wydarzenie...
Przywołujące przeszłość, ale też odwołujące się do współczesności.
Integrujące lokalne społeczności :)
Rzecz bezcenna.
Dziękuję mieszkańcom ulicy Płatniczej, dziękuję władzom Bielan za pomysł, dziękuję licznym mieszkańcom dzielnicy za przybycie, dziękuję temu portalowi, że o tym mądrze napisał i pokazał ciekawe zdjęcia.

# go%u015B%u0107

06.08.2017 13:16

Bardzo dobrze, że wreszcie zaczyna się znów coś dziać na Bielanach. Może wrócą czasy gdy władze dzielnicy zro0zumieją, że to jest bardzo istotne. Wiele się działo, gdy Bielany były samodzielną gminą kierowaną przez Michała Mazurowskiego. Wówczas w Warszawie Bielany i Bemowo, które ze sobą współpracowały, były chyba wiodącą warszawską gminą. Dobrze, ze dostrzega się i potencjał i piękno starych zakątków dzielnicy. Bo to jest niepowtarzalny klimat
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA