REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Święto dla Białołęki

  25 sierpnia 2006

Na temat roli świąt w życiu ludzkości powstały już setki, jeśli nie tysiące prac socjologów, antropologów, również historycy mają w tym swój udział.

REKLAMA

Generalnie oprócz upamiętniania i przypominania wydarzeń ważnych z przeszłości, oddania hołdu ludziom i czynom, zasłużonym dla wartości i spraw ważnych dla współczesnych, podkreśla się również ich rolę w budowie tożsamości i integrowaniu obchodzących ją społeczności. Wiek XX, zwłaszcza II wojna światowa, był dla Warszawy i jej mieszkańców szczególnie okrutny. Dlatego też pamięć o tych wydarzeniach siłą rzeczy musi być naznaczona dramatyzmem i powagą.

Jednak zarówno Warszawa, jak i dzielnica Białołęka mają w swojej historii także wydarzenia ciekawe, ale bardziej radosne. Przykładem może być bitwa pod Białołęką 25 lutego 1831 roku, która na długie lata rozsławiła nazwę podwar-szawskiej wsi, i co więcej, była dla strony polskiej bitwą zwycięską. Wraz z bitwą pod Olszynką Grochowską przedłużyła szanse Powstania Listopadowego, a także wzbudziła podziw i respekt u strony rosyjskiej, która zrozumiała, że tak łatwo nie ujarzmi Polaków. Dlatego właśnie na ostatnim spotkaniu społecznej rady kultury BOK rozważano, czy nie połączyć obchodów tego wydarzenia z jakimś niefor-malnym świętem Białołęki. Rzecz jasna obchody takie miałyby charakter popu-laryzatorski, zabawowy, pozwalający zaistnieć i pokazać się organizacjom poza-rządowym działającym w Białołęce, placówkom oświatowym etc. Gdyby powyższa inicjatywa wzbudziła zainteresowanie i znalazłyby się środki finansowe, można by pomyśleć o jakimś rajdzie czy nawet elementach kostiumowej inscenizacji.

Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje termin obchodów tej rocznicy. Można by ją obchodzić zgodnie z kalendarzem 25 lutego, choć na przeszkodzie imprezom plenerowym zdecydowanie może stanąć tu aura (inna rzecz, że naszym przodkom takie problemy nie przeszkadzały i w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego organizacje "Strzelec" i Polska Macierz Szkolna organizowały nocne rajdy). Można też pod koniec listopada, wraz z obchodami rocznicy Powstania Listopadowego. Odnośnie bieżącego roku pojawiła się koncepcja, by właśnie pod koniec listopada zorganizować promocję II wydania "Historii Białołęki" i w ten sposób zainicjować tradycję obchodów święta białołęckiego.

Warto w tym miejscu odnotować (przy zachowaniu, rzecz jasna, proporcji), że takie obchody i imprezy towarzyszące mają niekiedy szansę rozwinąć się na więk-szą skalę i wnieść znaczący wkład nie tylko w rozwój lokalnej tożsamości i inte-gracji, ale także stać się elementem działań promocyjnych na rzecz własnej dziel-nicy czy miasta - jak tego dowodzi choćby przeprowadzona ostatnio inscenizacja bitwy pod Pułtuskiem z 1806 roku.

Krzysztof Madej

Autor jest historykiem, sekretarzem rady osiedla Białołęka Dworska. Na zdjęciu z żona Anną.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA