Stuletnia willa wraca do życia
18 października 2017
Stojący na skraju Targówka zabytkowy budynek czeka kapitalny remont. W przyszłym roku zagości tam kultura.
W rejonie ulic Księcia Ziemowita, Naczelnikowskiej i Zabranieckiej stoi kilkanaście domów z początku XX wieku, będących świadectwem historii Targówka Fabrycznego. Najcenniejszym budynkiem w tej zapomnianej okolicy jest willa z ogrodem z początku XX wieku, nosząca adres "Siarczana 6". Pierwotnie należała do przedsiębiorcy nazwiskiem Kijewski, jednego z właścicieli fabryki chemicznej Kijewski, Scholtze i Spółka, działającej na Targówku.
- Potencjał tego miejsca stanowi przede wszystkim jego wartość historyczna wraz z unikalną architekturą - pisze Stowarzyszenie Architektów Polskich, które analizowało to miejsce jako potencjalne "centrum lokalne". - Wykorzystana do nowych funkcji i wzbogacona o współczesną w formie rozbudowę ma szansę stać się wyróżnikiem w skali miasta i symbolem dzielnicy łączącej wartości oryginalnej zachowanej substancji historycznej z nowoczesnym designem.
O remoncie willi, dobudowaniu do niej nowego skrzydła i przekształceniu jej w dom kultury mówiło się już dwa lata temu. Teraz sprawa nabrała rozpędu. Warszawskiemu samorządowi udało się zdobyć dla zabytku unijne dofinansowanie a Urząd Dzielnicy Targówek znalazł już firmę, która - oczywiście według wytycznych konserwatora - zajmie się remontem i rozbudową budynku. PBH Izolbud wygrał przetarg z propozycją wykonania prac za 5,55 mln zł brutto. Rewitalizacja Siarczanej 6 potrwa do sierpnia przyszłego roku.
(dg)