REKLAMA

Targówek

bezpieczeństwo

 

Strefa Tempo 30 na Zaciszu?

  10 listopada 2014

Strefa Tempo 30 na Zaciszu?

Mieszkańcy Zacisza chwalą sobie progi zwalniające, zamontowane na Gilarskiej i Jórskiego. Może to czas, żeby całe osiedle objąć strefą Tempo 30?

REKLAMA

Co różni stosowane masowo w krajach zachodniej Europy strefy Tempo 30 od polskich ulic z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, nawet tych z zamontowanymi progami zwalniającymi? Tym, że limit prędkości jest wymuszany fizycznie przez elementy uspokojenia ruchu. To nie tylko progi, ale także wyniesione o 15-20 cm tarcze skrzyżowań, zmuszające samochody do zwolnienia i podkreślające pierwszeństwo pieszych na przejściach. W klasycznej strefie Tempo 30 wszystkie skrzyżowania są równorzędne i nie ma wydzielonych dróg czy pasów rowerowych - rowery i samochody korzystają z tego samego pasa.

- Strefy Tempo 30 to dobry pomysł, zwłaszcza w takich dzielnicach - mówi Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wbrew powszechnej opinii objęcie jakiegoś obszaru taką strefą niekoniecznie oznacza, że kierowcy będą musieli jeździć wolniej i ubędzie miejsc parkingowych. Samochody już jeżdżą tam wolno a ustawienie progów czy podniesienie tarcz skrzyżowań sprawi tylko, że faktycznie wszyscy kierowcy będą jeździć tak, jak rozsądna większość. Uspokojenie ruchu nie musi wiązać się także z likwidacją miejsc parkingowych. Można stosować dobrze znane z krajów starej Unii parkowanie naprzemienne: auta stają raz po jednej a raz po drugiej stronie ulicy, aby kierowcy nie mogli się na takich ulicach rozpędzać.

- Zacisze jest dość dużym osiedlem z wieloma wąskimi uliczkami. Niektóre są nawet za wąskie, aby zmieścić tam chodnik i asfalt - przypomina radny Jędrzej Kunowski. - Objęcie całego Zacisza strefą Tempo 30 wymagałoby poniesienia dużych kosztów, a i tak na wielu ulicach ruch prawie nie istnieje. Uspokojenie ruchu nie musi wiązać się z likwidacją miejsc parkingowych. Można stosować dobrze znane z krajów starej Unii parkowanie naprzemienne: auta stają raz po jednej a raz po drugiej stronie ulicy, aby kierowcy nie mogli się na takich ulicach rozpędzać. Najpierw należy wybudować wszystkie brakujące ulice. Jednak na drogach, które są osiedlowymi, a z konieczności pełnią dziś funkcję "obwodnicy" i mają duże natężenie ruchu - na przykład w pobliżu szkoły - jest to jak najbardziej wskazane.

W czerwcowym głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym wart 180 tys. zł projekt strefy Tempo 30 nie zyskał aprobaty mieszkańców Zacisza, zdobywając tylko 239 głosów. Ze względu na koszt projekt musiał zdobyć aż o 906 głosów więcej... ale wtedy nie powstałby w przyszłym roku plac zabaw przy Tużyckiej.

- Warto zwrócić uwagę na korzyści dla lokalnych społeczności. Poprawia się bezpieczeństwo pieszych, dzieci mogą spokojnie same iść do szkoły osoby starsze nie mają problemów z przekraczaniem ulicy - dodaje Grunt-Mejer. - Dzięki uspokojeniu ruchu jest też dużo mniejszy hałas.

DG

 

Komentarze (5)

# mieszkanka Zacisza

11.11.2014 12:24

Świetny pomysł! Popieram.

# Kamil

14.11.2014 00:36

Czekamy na nowotrocką, progi ok, tylko kierowcy olewają ograniczenie prędkości i większość omija je środkiem.

# Ńik

15.11.2014 07:30

To jest chore! Na Zachodzie służby ratownicze przynajmniej mają więcej helikopterów, a u nas? Ulice i tak są wąskie i kręte, to wystarczy!

REKLAMA

# Groszek

15.11.2014 12:09

To jakaś propaganda bo z moich obserwacji wynika, że owe progi wyspowe niewiele pomagają. Są tacy spryciarze, którzy wspaniale omijają te progi bez wyhamowywania prędkośći auta.

# z okolicy tych ulic

26.11.2014 00:18

Progi wyspowe nie zdają egzaminu.
Są one zbyt daleko oddalone od siebie.
Pomimo tych "wysp" na Jórskiego, Gilarskiej czy Ostródzkiej są cwaniaki co doskonale pokonują te przeszkody bez wytracania szalonej prędkości.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe