Historyczne centrum Warszawy wolne od chaosu przestrzennego?
26 kwietnia 2023
"Czy stolica jest skazana na nielegalne reklamy na Trakcie Królewskim, naręczny handel na Starówce, potykacze przy restauracjach na Nowym Świecie i wieszaki z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek?" - retorycznie pyta warszawski ratusz, który chciałby ogłosić turystyczne rejony miasta parkiem kulturowym. Warto dodać, że z naręcznym handlem na Krakowskim Przedmieściu straż miejska może walczyć już teraz, ale rzadko widać ją w akcji.
- Park kulturowy to narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk. Historyczne Centrum Kultury ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. To niezmiernie ważne, żeby te reprezentacyjne miejsca były chronione.
Krakowskie Przedmieście trzeba zamykać w każdy weekend [LIST]
Najpiękniejsza ulica Warszawy powinna być deptakiem nie tylko w ciepłe dni, ale w każdy weekend przez cały rok - uważa nasz czytelnik.
Projekt uchwały już od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi zastępczyni prezydenta miasta Renata Kaznowska.
Warszawa pełna reklam
Na terenie parku kulturowego uporządkowane byłyby sprawy związane z estetyką elewacji, ochroną oryginalnego detalu architektonicznego i historycznej stolarki. Dużo uwagi poświęca się w projekcie ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadza parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki tamtejszej zabudowy.
Gotowy projekt uchwały od kilku miesięcy czeka na opinię mazowieckiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego. Po jej uzyskaniu zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Trzecim krokiem będzie głosowanie miejskich radnych nad uchwałą powołującą park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy.
Kogo obowiązuje uchwała o parku kulturowym?
Przegłosowana przez miejskich radnych uchwała stanie się prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości. Nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych pozwoleń konserwatorskich, uzgodnień administracyjnych czy innych urzędowych formalności. Zarządzający parkiem samorząd popularyzuje i kontroluje przestrzegania jego zasad, a także doradza.
Kluczowe dla parku kulturowego jest jak najszybsze uchwalenie planów miejscowych, za które odpowiada Rada Warszawy. Na jego terenie nie będzie możliwości wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji innych, niż celu publicznego.
W Polsce mamy 41 parków kulturowych. W Warszawie dotychczas istnieje jeden: Wilanowski.
(jok)
.