REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

"Rowerowy Maj" nie dla wszystkich. "Akcja wyklucza znaczną część dzieci"

  28 kwietnia 2023

alt='"Rowerowy Maj" nie dla wszystkich. "Akcja wyklucza znaczną część dzieci"'
źródło: Facebook/Rowerowy Maj w Warszawie

W ramach akcji "Rowerowy Maj" w tym roku udział ma wziąć 441 warszawskich placówek, co łącznie da 6318 grup przedszkolnych i klas szkolnych. Ideą jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży ekologicznego dojazdu do swoich placówek. Jednak rodzice wielu z nich mówią wprost o "wykluczeniu komunikacyjnym" ze względu na brak bezpiecznej drogi prowadzącej z miejsca zamieszkania do szkoły i przedszkola.

REKLAMA

- Moje dziecko płacze, kiedy mówię mu, że nie damy rady dojeżdżać do szkoły na rowerze. Chodzi o coroczną akcję "Rowerowy Maj", która właśnie się rozpoczyna. Dzieciaki dojeżdżające na dwóch kółkach do przedszkola czy szkoły są nagradzane naklejkami, jednak mój synek nie może uczestniczyć w akcji. Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny
W środę 1 marca na warszawskie ulice powracają rowery miejskie Veturilo. Wszystkie jednoślady będą fabrycznie nowe. Sposób wypożyczania i zwrotu też się zmienia na dużo łatwiejszy.
Nie dlatego, że nie chce, tylko nie może, bo nie ma bezpiecznego dojazdu. Nie zaryzykuję zdrowia i życia dziecka - napisał do nas czytelnik z Białołęki.

Dzielnice Warszawy wykluczone komunikacyjnie

Wschodnia Białołęka, w której mieszka, to wciąż "zapuszczony" teren, komunikacyjnie zacofany. Przy wielu ulicach brakuje tak podstawowej infrastruktury, jak chodniki, pobocza czy wiaty przystankowe. O sieci bezpiecznych dróg rowerowych prowadzących do obiektów oświatowych nie wspominając.

- Nie tylko mój synek ma łzy w oczach, kiedy nie może dostać naklejki za dojazd na rowerku. Wiele dzieci jest w podobnej sytuacji, bo są komunikacyjnie wykluczone. Jedni mają bliziutko do przedszkola, więc jakoś tam sobie podjadą i naklejki zbierają, inni mają do pokonania 3 czy 5 km po ruchliwych ulicach bez pobocza, więc rowerkiem nie przyjadą. Najpierw wypadałoby przygotować sprawną sieć dróg rowerowych a dopiero potem zapraszać dzieci do takiej akcji, nie tylko w centralnej części miasta, ale też w tak zacofanych komunikacyjnie dzielnicach jak Białołęka, Wawer, Rembertów, Ursus, Włochy, a nawet część Bemowa, Bielan i Wilanowa - przekonuje czytelnik i trudno nie przyznać mu racji.

Kup bilet

Co na to warszawski ratusz?

Okazuje się, że warszawscy urzędnicy mają odmienne zdanie przekonując, że "akcja jest świetnie przemyślana i z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę dzieci w każdej warszawskiej dzielnicy".

- Uczestniczyć w akcji można na wiele sposobów. Promujemy dojazdy nie tylko na rowerze, ale też na hulajnodze, na rolkach, czy na deskorolce. Dzieciaki często dojeżdżają na lekcje razem z rodzicami, którym zawsze wydawało się, że mogą zawieźć je na lekcje wyłącznie samochodem, a przekonują się, że nie. Nagradzane są też dojazdy łączone np. autobus plus rower, a minimalny dystans, jaki uczestnik powinien pokonać aktywnie to 300 m w przypadku przedszkolaków i 500 m w przypadku uczniów szkół podstawowych - wyjaśnia Wojciech Staszewski z wydziału prasowego ratusza.

- Zapraszam urzędników do mojej dzielnicy. To Wawer, zaplecze miasta. Tu nie da się dojechać bezpiecznie z dzieckiem na rowerze do szkoły. Nie do zrealizowania jest też pomysł połączenia tego z dojazdem autobusem, bo tu nie ma normalnej, punktualnej komunikacji miejskiej - komentuje mieszkanka Wawra. - Akcja nas dyskryminuje. Moje dziecko mogłoby dostać naklejkę na przykład za to, że po południu pojeździło na rowerze z rodzicami. Możemy to dokumentować np. filmikiem.

REKLAMA

Każdy może wziąć udział w "Rowerowym Maju"? W teorii

- Każdy może więc wziąć udział w "Rowerowym Maju". To zresztą akcja masowa. Nie ma w Warszawie imprezy, gromadzącej więcej uczestników. W tym roku tylu, co w Maratonie Nowojorskim i Maratonie Berlińskim razem. Z tą różnicą, że będą to dzieci - dodaje Staszewski.

Na nasze pytanie, czy dzieci, które nie mają możliwości dojazdu do swojej placówki rowerem, mogłyby być - zgodnie z propozycją czytelniczki - nagradzane alternatywnie, np. za udowodnioną jazdę na rowerze w okolicy swojego miejsca zamieszkania, np. w parku czy lesie, usłyszeliśmy odpowiedź odmowną.

- Celem akcji jest promowanie zrównoważonej mobilności na co dzień i pokazanie, że rower jest wygodnym i bezpiecznym środkiem transportu w drodze do szkoły (a w przyszłości na uczelnię, czy do pracy). Nie chodzi o jazdę rekreacyjną, a o korzystanie z roweru, hulajnogi czy rolek w celach transportowych - wyjaśnia urzędnik, zapominając o tym, że trudno jest mówić - zwłaszcza w przypadku dzieci - o rowerze jako o "bezpiecznym środku transportu" w drodze do szkoły, jeśli wymaga to pokonywania ruchliwych dróg bez pobocza.

- Bezczelność i brak elementarnej wiedzy urzędników jest porażająca - komentuje odpowiedź urzędu nasza czytelniczka. - Organizują akcję, która z góry wyklucza znaczną część dzieci z powodu wieloletnich zaniedbań w budowie bezpiecznych dróg, i nawet nie są skłonni przemyśleć alternatywnego nagrodzenia dzieci wykluczonych z akcji. Pan Staszewski, zanim następnym razem palnie publicznie podobną bzdurę w imieniu prezydenta Warszawy, powinien zasięgnąć opinii psychologa dziecięcego.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (12)

# Komentarz mieszkańca

28.04.2023 13:43

Ponieważ akcja ma charakter masowy, to rodzice z dziećmi z Wawra i Białołęki powinni zrobić codziennie przed ósmą rano "Masę krytyczną" w okolicach swoich szkół. Może wtedy do ratusza coś dotrze

# Wilfrid

28.04.2023 16:05

Raczej powinni kręcić kółka na parkingu ratusza, tym dla służbowych aut.

# bananan

28.04.2023 18:14

No pewnie, to nie róbmy żadnych akcji i niech wszystkie dzieci są pokrzywdzone bo niektóre mieszkają we wspomnianych miejscach...

REKLAMA

# sasz

28.04.2023 19:07

#bananan napisał(a) 28.04.2023 18:14
No pewnie, to nie róbmy żadnych akcji i niech wszystkie dzieci są pokrzywdzone bo niektóre mieszkają we wspomnianych miejscach...

Nie zrozumiałaś/łeś. Nie chodzi o to, żeby nie organizować, tylko np dodać inną kategorię

# mmm

28.04.2023 20:32

Niech burmistrz Wawra pusci swoja latorosl rowerem ul. Zwolenska do SP109, moze wtedy zacznie cos kumac

# Aneta89

29.04.2023 11:16

Polecam jazdę z dzieckiem do przedszkola czy szkoły ulicą Ruskowy Bród.

REKLAMA

# Wredny Kocur

04.05.2023 09:32

Jaki jest problem ze Zwoleńską? Patrzę na googla, a tam po obu stronach, może i w miarę wąski ale równy chodnik. Jaki jest problem nim jechać? 30 lat temu jakoś dawałem radę po postsowieckich krzywych i dziurawych chodnikach śmigać, ew. hamując, by przeprosić pieszego [dzwonka nie użwałem]. Robienie wszedzie DRD tylko wywołało u ludzi postępującą postawę roszczeniową i zchamienie użytkowników jednośladów i imho - znacznie obniżyło bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu zmniejszając ich czujność.

# Wsa

04.05.2023 09:46

Pytanie na co idą nasze podatki? Nasze to znaczy podatki mieszkańców Białołęki? Jest duza dysproporcja pomiędzy wydatkami na infrastrukturę w innych częściach Warszawy, a tymi na Białołece. Ratusz nas pomija, urzęsnicy nas i naszych dzieci nie widzą. Zatem trzeba przestać płacić tu podatki.

# Wredny Kocur

04.05.2023 10:05

Wspomniany Ruskowy Bród jest jeszcze lepszy, bo nie ma latarni na chodnikach, tylko stoją w pasie trawy oddzielającycm chodnik od jezdni - czego tam jeszcze chcieć do szczęścia? Otóz, jeśli mapy są aktualne, to mniej więcej od połowy jeździ się wężykiem od lewej, do prawej strony jezdni przez pozbawione sygnalizacji przejścia, a w jednym przypadku nawet bez pasów - co ciekawe, z widocznym w street view krzyżem upamiętniającym wypadek śmiertelny. :] To jednak już kwestia własności gruntów, bo na wielu odcinkach są zatoczki przy posesjach ale to już wina włodarzy.

REKLAMA

# stary rower.

04.05.2023 19:54

Rozwiązanie jest proste : wydać wszystkim te naklejki i problem ścieżek , dojazdów zniknie ! O ile strony będą bardzo zadowolone !

# mmm

04.05.2023 23:50

Wredny Kocur - zamiast gadać kocopoly na podstawie googla to przejdź się tym "chodnikiem" przy Zwolenskiej. są miejsca gdzie chodnik nie trzyma ustawowego metra, sa tez latarnie posrodku, dodaj wyjazdy z nieruchomosci i nakur.....jace Zwolenska samochody. dorosly idąc chodnikiem może mieć stres a co dopiero dzieciak na rowerze. Oczywiście można twierdzić że nie jest tak źle jak na Bronowskiej gdzie praktycznie nie ma chodnika od Wodniaków w strone Wału ale słabe to pocieszenie.

# StaryCzłowiek

27.07.2023 09:57

Czego Wy oczekujecie od zarządców pato miasteczka, w którym od dekad królują takowe jak biurokracja, materializm, wyzysk, kanciarstwo, złodziejstwo, syf i które od wieków charakteryzuje się technologią z epoki kamienia łupanego przepychaną prawem i przepisami z czasów choćby Brązu?
Zrobienie czegokolwiek przez niby ludzi dla niby ludzi w tym burdelniku, zwanym potocznie jakąś stolicą ... od zawsze było jak z wyprawą na Marsa. Wszystkie dobroduszności o których wspominacie istnieją jednak, są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Fakt, trochę kilometrów jest ale marzenia się wtedy spełniają. A gdzie to?
Kierunek choćby Wiedeń, Amsterdam i podobne.
Stolice krajów ucywilizowanych mentalnością prawidłową i przede wszystkim technologią.
Dlaczego tyle burczę?
No bo chciałem właśnie z Wawki ruszyć na wycieczkę do Jeleniej Góry, okazało się że na dworcu zachodnim roweru nie wniosę na wysokie kładki bo nie ma wind a te co są to nie działają więc po tych stromych schodach rowerro dfźwigać w wieku lat 47 z bagażami aż strach ale ... nawet i gdyby działały windy toooo... 'P'OLSKA 'K'PINA 'P'RZEWOZOWA zwana potocznie Intercity jakimś nie doczepia wagonów do składów (i to w środku sezonu turystycznego) i nie ma wolnych bilecików ani na dziś, ani na jutro, ani na sobotę i nawet nie na niedzielę.
No mówię : epoka dziczy - pod każdym względem a Wy rowerkami się przejmujecie, i to w chwili gdy już 20km od Warszawy nie ma gdzie nimi bezpiecznie jeździć (dlatego wspomniałem o Holandii, Austrii).

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni