Stare Bielany: kościół z barierami
5 października 2011
Kościół św. Zygmunta na pl. Konfederacji, chluba Starych Bielan, nie jest dostępny dla wszystkich wiernych. Z powodu braku dogodnego podjazdu na schodach kłopot z dotarciem na mszę mają osoby niepełnosprawne i matki z wózkami.
Rzekomo nie mogli
Sprawa ciągnie się od lat. Podobno już poprzedni proboszcz, ks. Jerzy Piłat starał się o pozwolenie na montaż elektrycznego podnośnika na schodach. Niestety, rzekomo zgody nie wydał wówczas bielański wydział architektury i urbanistyki. - Ponoć elektryczny podnośnik nie współgrał im z architekturą kościoła - mówi pracownica parafialnej kancelarii.Szybko okazało się jednak, że do tej pory nikt z kościoła św. Zygmunta nie zgłaszał do bielańskiego urzędu zamiaru montażu elektrycznego podnośnika na schodach. Nie zostało również potwierdzone podjęcie jakiejkolwiek inicjatywy w sprawie poprawy dostępności kościoła dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Jednocześnie okazało się, że montaż takiej elektrycznej platformy (podnośnika) na schodach nie wymaga uzyskania zgody architektonicznobudowlanej. - Jakakolwiek odmowa w tym zakresie nie mogła więc mieć miejsca - mówi Tadeusz Olechowski, rzecznik urzędu dzielnicy Bielany.
Blaszany zjazd?
- W latach 80., kiedy oddano kościół do użytku, mało się mówiło o przełamywaniu barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Trzeba być realistą. Mogę zrobić podnośnik elektryczny, ale nie wiem, jak długo przetrwa - mówi bez ogródek ksiądz Krzysztof Kosk, proboszcz parafii św. Zygmunta.Projekt blaszanego podjazdu zostanie teraz skonsultowany z radą parafialną. - Jeśli opinia będzie pozytywna i uzyskam z dzielnicy pozwolenie na budowę, to wiosną 2012 r. mógłbym taki podjazd wykonać - zapewnia proboszcz.
Urzędnicy dziwią się problemom proboszcza.
- Prawdą jest, że teren parafii obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Starych Bielan oraz że kościół objęty jest ochroną Stołecznego Konserwatora Zabytków. Żadne jednak z powyższych uwarunkowań nie ogranicza możliwości działania właściciela nieruchomości w kierunku złagodzenia bariery architektonicznej, jaką są schody prowadzące do kościoła, przez zainstalowanie na nich podnośnika lub platformy dla osób niepełnosprawnych i wózków - podsumowuje Tadeusz Olechowski z bielańskiego ratusza.
Anna Przerwa