REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Stanowcze NIE dla rozbudowy Bysia. "Smród, pył i hałas"
REKLAMA

Protest mieszkańców przeciwko rozbudowie Bysia, źródło: Stowarzyszenie Czyste Bielany


REKLAMA

Stanowcze NIE dla rozbudowy Bysia. "Smród, pył i hałas"

Czy dojdzie do rozbudowy zakładu składowania i przerabiania odpadów Byś? Mieszkańcy protestują, władze dzielnicy wyrażają swój sprzeciw, szef firmy uspokaja.

REKLAMA

Mieszkańcy Bielan, w szczególności osiedli Radiowo, Wólka Węglowa, Placówka, Chomiczówka i Młociny, twierdzą, że przez długie lata doświadczali wyjątkowo intensywnej uciążliwości zapachowej związanej z funkcjonowaniem kompostowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na Radiowie. Po latach starań mieszkańców, lokalnych stowarzyszeń i samorządów udało się doprowadzić do wstrzymania działalności instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Teraz dzielnicę trapi kolejny śmieciowy problem.

Byś chce się modernizować

Tuż obok MPO działa prywatna spółka Byś. W 2015 roku firma wystąpiła o wydanie pozwolenia na rozbudowę kompleksu zakładu odzysku odpadów. Procedury trwały, a jesienią dołożono wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej m.in. na budowie hali magazynowej do zbierania odpadów oraz zbiorników bezodpływowych: na ścieki bytowe i przemysłowe, retencyjnego na ścieki deszczowe i wodę pożarową na działkach położonych przy Wólczyńskiej 249 i Loteryjki. Mieszkańcy zaczęli protestować i składać pisma do przeróżnych urzędów, aby zablokować plany przedsiębiorstwa. Na czele protestu stoi Stowarzyszenie Czyste Bielany, które nie wierzy w zapewniania przedstawicieli firmy, że chodzi jedynie o modernizację zakładu, spodziewając się zwiększenia ilości przerabianych odpadów.

"Degradacja terenu"

- Już 5 lat temu informowaliśmy prezydent Hannę Gronkiewicz Waltz, że lokalizacja tego zakładu i jego rozbudowa w formie, w jakiej domaga się właściciel, spowoduje zdegradowanie olbrzymiego terenu, zniszczenie środowiska naturalnego, łącznie z sąsiadującą Puszczą Kampinoską, nie mówiąc już o obniżeniu jakości życia mieszkańców, zagrożeniu zdrowia oraz do obniżenia wartości naszych nieruchomości, na które pracujemy całe życie - napisała do prezydenta Rafała Trzaskowskiego przewodnicząca Stowarzyszenia Czyste Bielany Jolanta Całka.

Jak przekonuje stowarzyszenie, Byś emituje odczuwalny na odległość odór, czego potwierdzeniem są liczne skargi składane przez mieszkańców do władz miasta. Oprócz uciążliwości zapachowych występują też akustyczne - związane z hałasem pracującej kruszarki, jak i wzmożonym ruchem ciężarówek dowożących i wywożących odpady. Praca kruszarki do gruzu powoduje duże zapylenie okolic. Są też obawy, że wraz z budową hali zakład będzie przyjmował nawet o połowę więcej odpadów do przerobienia, co wiązać się będzie z jeszcze większą uciążliwością.

Hala ma ograniczyć odór, zapylenie i hałas

Sprawa rozbudowy zakładu była omawiana w styczniu na posiedzeniu bielańskiej komisji ochrony środowiska. Jak wyjaśniali przedstawiciele firmy, modernizacja pozwoli na umieszczenie wielu prowadzonych procesów, które dziś odbywają się na otwartym powietrzu, w zamkniętej, wyciszonej i wyposażonej w nowoczesne filtry hali. Szef zakładu zapewniał samorządowców, że nie zostanie zwiększony obecny poziom przerobu odpadów, niezależnie od przeprowadzonej inwestycji.

- Firma Byś nie występuje, ani nie występowała o pozwolenie na zwiększenie poziomu przerobu. Planowana inwestycja nie daje też żadnego potencjału do zwiększenia tego poziomu - zapewnia prezes Bysia Wojciech Byśkiniewicz. Deklaruje, że docelowo zmniejszyć się ma on o połowę z obecnych 60 tys. ton do 30 tys. ton. Dzięki budowie hali zostanie ograniczony hałas ze względu na umieszczenie w zamkniętej, specjalnie wytłumionej hali tych procesów, które teraz odbywają się na otwartym terenie zakładu.

- Zgodnie z najnowszymi normami hala wyposażona będzie w specjalne filtry i technologie ograniczające emisję do atmosfery. W znacznej części wyeliminowane zostanie zatem pylenie i hałas - zapewnia Wojciech Byśkiniewicz.

Zapewnieniom prezesa nie dają jednak wiary mieszkańcy, jak i władze dzielnicy. Póki co na styczniowej sesji rady dzielnicy radni przyjęli stanowisko wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec rozbudowy Bysia.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

25.02.2020 18:59 #lideksynubeka
Rozbudowywać tego Bysia ile wlezie. Być może smród nauczy mieszkańców Bielan rozumu. A uczyć się muszą,gdyż sami głosują na tego,kto im ten smród zapewnia. I dają się jak ostatni frajerzy robić na szaro. Onegdaj Pietruczuk Grzegorz nib jako burmistrz Bielan tę kompostownię zwalczał,ale jako radny sejmiku województwa rozwój kompostowni popierał i za dodatkowymi funduszami rozwojowymi głosował.
Tak,że jedno wielkie tak dla rozbudowy.
25.02.2020 20:25 #polaczek
Myślę ze protestujący powinni zapłacić za wywóz śmieci tak po 100 zł od mieszkanca. Szybko by im smród przestał przeszkadzać. Ci co mieszkaja od lat na tym terenie tak nie protesują. Najbardzieś śmierdzi tym co dopiero teraz kupili mieszkanie albo pobudowali dom. Tak samo było na Białołęce jak czajkę rozbudowywali.Wiedzieli że czajka tam jest i będzie dalej rozbudowana. Place były tanie to stawiało się domy. Później wielki krzyk
27.02.2020 00:06 #mta
Dla tych złośliwych powyżej trochę historii: MPO miało zniknąć już w 1992r. Było to zapisane w Studium zagospodarowania Bielan jeszcze w 2015r. Tam gdzie jest BYŚ miał być teren rewitalizowany i przeznaczony pod usługi i przemysł ale na pewno nie pod śmieci. Ludzie kupowali tereny w pierwszej dekadzie XXI w, a ponieważ był to bum developerski to tereny były drogie. Teraz są tanie bo nikt nie zainwestuje w dom czy osiedle pod zakładem śmieciowym. Mieszkańcy Wólki Węglowej już od momentu, kiedy wszedł tam Byś od 2005 roku protestowali i słali pisma i petycje do urzędników. Niestety Bielany nie mają szczęścia do urzędników i w dzielnicy i w mieście, dlatego mieszkańcy Wólki mówią teraz kategoryczne NIE dla rozbudowy, nawet jak śmieci będą kosztować 100zł od osoby - i tak za wszystko płacimy my mieszkańcy Bielan - i na pensję urzędnika i na prosperującego przedsiębiorcę zakładu odpadowego. Takie zakłady nie powinny być lokowane w mieście. Tak jak w XVI wieku odpady były na Gnojnej w Centrum, to zakład Byś będzie i tak przeniesiony poza miasto. I to każdy musi zrozumieć. lepiej teraz bo wyjdzie to taniej.
27.02.2020 08:42 #iza
jakie władze, taki smród.
27.02.2020 08:43 #jan
czy to nie ci sami mieszkańcy, którzy nie chcą mostu z Białołęką?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Ogłoszenia drobne

Kupię samochód
 Chcesz szybko i bezproblemowo sprzedać swój samochód? Skontaktuj się z nami:609 668 736 ✅ Skupujemy auta różnych marek, różne modele. Interesują nas przede wszystkim roczniki 1980-2006, również samochody powypadkowe, uszkodzone, do poprawek blacharskich, bez OC i przeglądu. Jesteśmy legalnie działającą firmą, dbamy o niezbędne formalności.

Turystyka
 We produce real documents such as registered passport and fake passport online at the best rate. Our expert team cares about everything while making document and that look 100% real and you can be used everywhere. To gain access to the chip in your passport, you need to scan the document using the camera of the Smartphone. For more details visit our website. https://fidelitydocuments.com/services/buy-passports Email: info@fidelitydocuments.com Call or Whatsapp: +1 (516)261-2460

Finanse
 Cześć, jestem Swinka Klaudia, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach. Potrzebujesz pożyczki lub twój bank odmówił wcześniej udzielenia ci pożyczki, jest to okazja, której szukasz. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki, takie jak kredyty biznesowe, kredyty samochodowe, kredyty korporacyjne, kapitał podwyższonego ryzyka, kredyt mieszkaniowy, kredyt studencki lub dowolny kredyt o oprocentowaniu 2%. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z nami teraz: swinkalaudia@gmail.com

Usługi transportowe
 Taxi Serock 24h - To całodoba taksówka w Serocku. Możesz zamówić nasze taksówki pod numerem 508-508- 300. Mamy duże, pojemne pojazdy, prowadzone przez wykwalifikowanych kierowców. Dodatkowo oprócz usług transportu osób proponujemy również dowóz zakupów na telefon, dostarczanie listów i przesyłek, autoholowanie. Zadzwoń do nas na numer 508-508-300 albo odwiedź naszą stronę internetową. Taxi Serock 24h Warszawska 41, 05-140 Serock, Polska


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Helloprint Polska
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Nowości do -45%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA