REKLAMA

Wawer

komunikacja »

 

Stacje linii otwockiej. "Robi się niedobrze"

  7 lipca 2014

alt='Stacje linii otwockiej. "Robi się niedobrze"'

Zabytkowe stacje w Wawrze wyglądają skandalicznie: przeciekające dachy, pokryte bazgrołami poczekalnie, smród moczu. Czy coś się zmieni?

REKLAMA

Cztery lata temu modernistyczne budynki stacji Międzylesie, Radość, Miedzeszyn i Falenica zostały wpisane do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Nic dziwnego, bo wybudowana przed II wojną światową zelektryfikowana linia kolei podmiejskiej jest zarówno świadectwem swoich czasów, jak i perełką mazowieckiej architektury. Stacja Falenica została wyremontowana przez prywatnego inwestora i otwarto na niej cieszącą się popularnością klubokawiarnię. Pozostałe niestety niszczeją, a chyba w najgorszym stanie jest stacja Międzylesie, w bezpośrednim sąsiedztwie której znajdują się dzielnicowy ratusz i Wawerskie Centrum Kultury. Zamiast być wizytówką dzielnicy, stacja straszy.

- Od tego widoku i smrodu robi się niedobrze - to powszechna opinia wśród pasażerów, korzystających z SKM-ki i Kolei Mazowieckich.

- Od 1 lipca za czystość i bieżące utrzymanie przystanków w Warszawie będzie odpowiadać nowa firma sprzątająca, którą będziemy rygorystycznie rozliczali np. z usuwania graffiti, czyszczenia przystanków i innych czynności wykonywanych codziennie - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych.

Będzie czyściej, ale estetyka to nie jedyny problem. Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) przeprowadziło audyt dostępności stacji, którego wyniki są przygnębiające. Stacje są niedostępne dla niepełnosprawnych i nie mają oznaczeń dotykowych dla niewidomych. Brakuje miejsc siedzących (zwłaszcza zadaszonych), przejrzystych rozkładów jazdy i oznaczeń wyjść.

- Planujemy poważniejsze remonty przystanków od Olszynki Grochowskiej do Świdra - mówi rzecznik PKP PLK. - W tej sprawie musimy między innymi dokonać uzgodnień z konserwatorem zabytków i przygotować inne potrzebne dokumenty.

PKP Polskie Linie Kolejowe na razie nie podają żadnych terminów. Pozostaje więc trzymać kciuki, by remont nastąpił jak najszybciej.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# aswe

09.07.2014 07:12

W Rembertowie nie lepiej. Capi jak w najgorszym kiblu w przejściu podziemnym

# NIK!

12.07.2014 04:29

Coś podobnego -- zabytek nieprzyjazny niepełnosprawnym! No któż by się spodziewał! A następny numer będzie, jak będą chcieli przebudować stacje na dwuperonowe dla większej prędkości...

# gość

14.07.2014 08:51

Te stacje powinny zostać rozebrane przy okazji remontu całej linii - żadnej wartości nie przedstawiają.

REKLAMA

# fred

17.07.2014 11:21

albo w Wawrze napisy w stylu Radom pamiętamy, czy wawerscy legioniści nabazgrolone chyba przez kilkulatka

# fred

13.08.2014 21:17

Większość napisów zamalowana. Dziękuję.

# gość

17.12.2014 23:08

ja mieszkam przy jednej z tych stacji i ich stan jest skandalicznie koszmarny!!! oczywiście pewnie pkp nie rozpocznie remontu bo konserwator się nie zgodzi a jeszcze chwila i te wiaty same się ROZPIER***Ą!!!!!!!!!!!!!!! nie wiem czemu mieszkańcy tak bronią te wiaty? przecież one są zwykłymi zniszczonymi piepszonymi dachami tak jak na każdej stacji. a poza tym w polsce jest jeszcze wiele stacji z takimi wiatami. więc te wiaty mogły by być zburzone gdyby nie konserwator a ludzie mogliby obserwować takie stacje gdzie indziej tam gdzie bardziej pasują

REKLAMA

# gość

18.12.2014 10:16

#gość napisał(a) 17.12.2014 23:08
ja mieszkam przy jednej z tych stacji i ich stan jest skandalicznie koszmarny!!! ...te wiaty mogły by być zburzone...
Te wiaty to zabytek na skalę światową.
Trzeba je poddać renowacji.

# wiat

22.05.2017 20:49

Trzeba zamówić http://www.toparchitektura.pl/wiaty-przystankowe.html.
więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni