Spotkanie z kosmosem na Białołęce - już w sobotę!
16 maja 2014
17 maja w Zespole Szkół nr 43 odbędzie się impreza kulturalno-edukacyjna "Kosmos wokół nas". Dzieci, młodzież i dorośli spotkają się z astronomami oraz inżynierami budującymi satelity i łaziki marsjańskie, wspólnie z naukowcami zbudują jądro komety, a przy sprzyjającej pogodzie będą mogli też obserwować słońce.
Od listopada 2012 roku Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wejście do tej organizacji stanowi kamień milowy dla rozwoju technologicznego Polski. Nasz kraj może brać udział m.in. w konkursach organizowanych przez ESA. W jednym z ostatnich konkursów, polegających na wybudzeniu sondy Rosetta z hibernacji, wziął udział 17-letni Józek Dobrowolski i został jednym z laureatów. Licealista z Ostrołęki będzie gościem imprezy "Kosmos wokół nas".
Ostatnie dwa lata to także czas intensywnej pracy inżynierów budujących pierwsze polskie satelity. Od roku 2012 na orbicie okołoziemskiej znajduje się satelita PW-Sat zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) na Politechnice Warszawskiej. W listopadzie 2013 r. został wystrzelony pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem, zbudowany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na start czeka już kolejny - Heweliusz.
Modele lotne satelitów oraz roboty, w tym łazik marsjański Skarabeusz zbudowany przez SKA, będzie można zobaczyć w trakcie imprezy na terenie szkoły.
Kolejnymi atrakcjami będą obserwacje słońca oraz pokazy nocnego nieba w mobilnym planetarium, które zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. W tym roku Centrum Edukacyjne "Planeta Anuka" przygotowało seans pt. "Drogowskazy na niebie".
PG