REKLAMA

Targówek

komunikacja »

 

Spadkobiercy Jórskiego trzęsą Zaciszem. Czy będzie kłopot z metrem?

  13 stycznia 2013

alt='Spadkobiercy Jórskiego trzęsą Zaciszem. Czy będzie kłopot z metrem?'

14 stycznia oficjalnie znika pętla 512 u zbiegu Blokowej i Codziennej. Przystanki i wiaty zostały zlikwidowane. Autobusy nie zatrzymują się tam już od początku roku. - Musieliśmy oddać teren - informuje Magdalena Potocka z ZTM. Na przedłużenie dzierżawy nie zgodzili się spadkobiercy Zygmunta Jórskiego. Czy w związku z roszczeniami byłych właścicieli planowana w tym rejonie stacja metra też może być zagrożona?

REKLAMA

Jórski był w pierwszej połowie XX wieku najbogatszym człowiekiem mieszkającym na Zaciszu. Artysta plastyk utrzymywał się ze sprzedaży ogrodniczej. Po wojnie większość ziem rozparcelował, posprzedawał, dzierżawił. Był szczodrym człowiekiem. Ufundował m.in. budowę kościoła Św. Rodziny czy boiska Junaka. Nie miał dzieci, ale w latach 90. ożywili się spadkobiercy jego małżonki. Przejęli większość terenów. W miejscu, gdzie od lat znajdowała się pętla 119 a potem 512, stał niegdyś dworek rodziny Jórskich. W listopadzie właściciele terenu kategorycznie odmówili przedłużenia wygasającej z końcem 2012 roku dzierżawy. Zarząd Transportu Miejskiego kilkakrotnie próbował wpłynąć na tę decyzję, jednak bez skutku. Na oddanie terenu dostał czas do 14 stycznia.

- Linia 512 okrąża teraz Zacisze. Jej trasa biegnie ulicami: Radzymińską, Młodzieńczą, Kondratowicza, Wincentego, Gilarską, Rolanda i Codzienną i z powrotem Młodzieńczą. Są trzy nowe przystanki: Zacisze 01, zlokalizowany na ul. Codziennej w rejonie skrzyżowania z Blokową, Rolanda 03 na ul. Rolanda w rejonie skrzyżowania z Gilarską oraz Kanał Bródnowski 01 na ul. Rolanda w rejonie Kanału Bródnowskiego. Zawieszone zostało funkcjonowanie przystanku Czerwińska 02, a przystanek Zacisze 01 został zlikwidowany - mówi Magdalena Potocka, rzeczniczka ZTM.

- Naszym zadaniem jest dopilnowanie, by zmiany wprowadzane przez ZTM nie utrudniły życia mieszkańcom i by osiedle nie zostało pozbawione komunikacji - deklaruje burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowski.

Pozostała część trasy 512, nie dotycząca Zacisza, pozostaje bez zmian. Do pasażerów docierają informacje, że wkrótce 512 będzie miało pętlę na Bródnie i spadnie częstotliwość jego kursowania. Czy to prawda?

- Mimo pojawiających się spekulacji przynajmniej na razie nie planujemy dodatkowych zmian. Autobus 512 nie pojedzie na Bródno. Z jednej strony pętla jest na Esperanto, z drugiej kończy trasę u zbiegu Codziennej i Blokowej. Planujemy dodatkowy przystanek Bohuszewiczówny 02 - mówi Magdalena Potocka.

Co z metrem?

W rejonie "zagrożonym" przez spadkobierców miała powstać stacja metra. Założenie jest takie, by z każdej stacji można było w płynny sposób przenieść się do autobusu i w ten sposób kontynuować podróż. Czy przejęcie terenu przez spadkobierców żony Jórskiego nie wpłynie na te plany?

- W żadnym przypadku. Zresztą pod ulicą Blokową będzie przebiegać już tunel, a nie stacja, chociaż ta będzie w pobliżu. Stacja na Zaciszu zostanie zlokalizowana na południe od ul. Rolanda. Poza tym to dalszy etap prac. W latach 2015-2016 po tej stronie Wisły powstaną trzy stacje: Szwedzka, Targówek I i Targówek II. A jeżeli chodzi o dalszy odcinek, to należałoby rozpatrywać perspektywę dziesięcioletnią - tłumaczy Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.

Stacje metra na Pradze Północ i Targówku w ostatecznym (chociaż odległym) kształcie mają wyglądać następująco:

  • Szwedzka - skrzyżowanie Strzeleckiej ze Szwedzką
  • Targówek I - przecięcie Ossowskiego i Pratulińskiej
  • Targówek II - na miejscu bazarku przy Trockiej, skrzyżowanie Trockiej z Pratulińską
  • Zacisze - pod Figara, przy skrzyżowaniu Rolanda z Lecha.
  • Kondratowicza - skrzyżowanie Kondratowicza z Malborską
  • Bródno - skrzyżowanie Kondratowicza z Rembielińską.

    Cały czas trwa dyskusja w sprawie lokalizacji ostatniej stacji. Radni Białołęki postulują, by metro skierować w stronę zespołu osiedli Derby ze stacją i parkingiem P+R obok centrum handlowego Targówek.

    mac

  •  

    REKLAMA

    Komentarze (6)

    # polpin

    16.01.2013 09:44

    Rozumiem jak od dziesiątków lat ludzie walczą o swoje po zabraniu przez Państwo. Ale nagle budzą się niby dawni właściciele - więc powinni za te wszystkie lata opłacić podatki i opłaty za użytkowanie - od razu mina by zrzedła.

    # gość126

    16.01.2013 11:23

    A w zamian dostać za te pół wieku stawkę za wynajem gruntu.
    To ciekawe komu by zrzedła Panie mądry...

    # cimcim

    17.01.2013 12:42

    metro dojedzie do supermarketów na targówku aby miały większe zyski a to żeby ludzie mieli bliżej z domu do stacji to mało ważne...

    REKLAMA

    # IWONA78

    17.01.2013 12:56

    Ludzie na Bródnie mają tramwaj, którym szybciej dojadą do Wileniaka i przyszłej stacji SKM Rondo Żaba, niż dookoła metrem. A zakupy w markatach też robią mieszkańcy, którym będzie wygodniej.

    # Zbysio

    18.01.2013 22:44

    Trzeba koniecznie przemienić nazwę ulicy Jórskiego na Pocieszną.

    # zaciszanin

    30.01.2013 09:56

    A niby do jakich marketów metro miałoby dojeżdżać? Ktoś tu sugeruje, że metro na Bródnie, Targówku nie jest potrzebne? Ciekawe jak z Zacisza lub Targówka mieszkaniowego dojdę do tramwaju (kilka kilometrów)? SKMy jeżdżą chyba co 1 godz. - metro co kilka minut. Porównywanie innych środków transportu do metra to jakieś nieporozumienie.

    REKLAMA

    więcej na forum

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuTargówek

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Wyjazdy sportowe
    Wyjazdy sportowe

    Najchętniej czytane na TuTargówek

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    REKLAMA

    Sylwester 2024/2025
    Sylwester 2024/2025
    Sylwester 2024/2025

    REKLAMA

    Boże Narodzenie 2024
    Boże Narodzenie 2024