Spadkobiercy Jórskiego trzęsą Zaciszem. Czy będzie kłopot z metrem?
13 stycznia 2013
14 stycznia oficjalnie znika pętla 512 u zbiegu Blokowej i Codziennej. Przystanki i wiaty zostały zlikwidowane. Autobusy nie zatrzymują się tam już od początku roku. - Musieliśmy oddać teren - informuje Magdalena Potocka z ZTM. Na przedłużenie dzierżawy nie zgodzili się spadkobiercy Zygmunta Jórskiego. Czy w związku z roszczeniami byłych właścicieli planowana w tym rejonie stacja metra też może być zagrożona?
Jórski był w pierwszej połowie XX wieku najbogatszym człowiekiem mieszkającym na Zaciszu. Artysta plastyk utrzymywał się ze sprzedaży ogrodniczej. Po wojnie większość ziem rozparcelował, posprzedawał, dzierżawił. Był szczodrym człowiekiem. Ufundował m.in. budowę kościoła Św. Rodziny czy boiska Junaka. Nie miał dzieci, ale w latach 90. ożywili się spadkobiercy jego małżonki. Przejęli większość terenów. W miejscu, gdzie od lat znajdowała się pętla 119 a potem 512, stał niegdyś dworek rodziny Jórskich. W listopadzie właściciele terenu kategorycznie odmówili przedłużenia wygasającej z końcem 2012 roku dzierżawy. Zarząd Transportu Miejskiego kilkakrotnie próbował wpłynąć na tę decyzję, jednak bez skutku. Na oddanie terenu dostał czas do 14 stycznia.
- Linia 512 okrąża teraz Zacisze. Jej trasa biegnie ulicami: Radzymińską, Młodzieńczą, Kondratowicza, Wincentego, Gilarską, Rolanda i Codzienną i z powrotem Młodzieńczą. Są trzy nowe przystanki: Zacisze 01, zlokalizowany na ul. Codziennej w rejonie skrzyżowania z Blokową, Rolanda 03 na ul. Rolanda w rejonie skrzyżowania z Gilarską oraz Kanał Bródnowski 01 na ul. Rolanda w rejonie Kanału Bródnowskiego. Zawieszone zostało funkcjonowanie przystanku Czerwińska 02, a przystanek Zacisze 01 został zlikwidowany - mówi Magdalena Potocka, rzeczniczka ZTM.
- Naszym zadaniem jest dopilnowanie, by zmiany wprowadzane przez ZTM nie utrudniły życia mieszkańcom i by osiedle nie zostało pozbawione komunikacji - deklaruje burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowski.
Pozostała część trasy 512, nie dotycząca Zacisza, pozostaje bez zmian. Do pasażerów docierają informacje, że wkrótce 512 będzie miało pętlę na Bródnie i spadnie częstotliwość jego kursowania. Czy to prawda?
- Mimo pojawiających się spekulacji przynajmniej na razie nie planujemy dodatkowych zmian. Autobus 512 nie pojedzie na Bródno. Z jednej strony pętla jest na Esperanto, z drugiej kończy trasę u zbiegu Codziennej i Blokowej. Planujemy dodatkowy przystanek Bohuszewiczówny 02 - mówi Magdalena Potocka.
Co z metrem?
W rejonie "zagrożonym" przez spadkobierców miała powstać stacja metra. Założenie jest takie, by z każdej stacji można było w płynny sposób przenieść się do autobusu i w ten sposób kontynuować podróż. Czy przejęcie terenu przez spadkobierców żony Jórskiego nie wpłynie na te plany?
- W żadnym przypadku. Zresztą pod ulicą Blokową będzie przebiegać już tunel, a nie stacja, chociaż ta będzie w pobliżu. Stacja na Zaciszu zostanie zlokalizowana na południe od ul. Rolanda. Poza tym to dalszy etap prac. W latach 2015-2016 po tej stronie Wisły powstaną trzy stacje: Szwedzka, Targówek I i Targówek II. A jeżeli chodzi o dalszy odcinek, to należałoby rozpatrywać perspektywę dziesięcioletnią - tłumaczy Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
Stacje metra na Pradze Północ i Targówku w ostatecznym (chociaż odległym) kształcie mają wyglądać następująco:
Cały czas trwa dyskusja w sprawie lokalizacji ostatniej stacji. Radni Białołęki postulują, by metro skierować w stronę zespołu osiedli Derby ze stacją i parkingiem P+R obok centrum handlowego Targówek.
mac