REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Śmieciowy w Jabłonnie?

  2 września 2005

O zasadach podatku śmieciowego pisaliśmy już przed wakacjami. Idea jest prosta. Zamiast płacić za wywóz śmieci firmom prywatnym, płacimy roczny ryczałt w gminie i to gmina ma odebrać nasze śmieci. W Serocku pomysł niezupełnie się sprawdził. W Jabłonnie znów trafia na wokandę. Czy mamy szansę na śmieciowe w Legionowie?

REKLAMA

Rozważania na temat skutecznego systemu funkcjonowania gospodarki komunalnej mogą zająć wiele tomów. Największe emocje wzbudzają żywe dowody nieefektyw-ności danego systemu: składowiska butelek po napojach i puszek po piwie, a także opon samochodowych, zniszczonych mebli i części komputerowych w lasach, ogromne foliowe torby wypełnione śmieciami koło gminnych kontenerów na odpady segregowane, oraz przy małych, ulicznych śmietnikach. Na najbliższej sesji radni Jabłonny będą decydować, czy przeprowadzić gminne referendum w sprawie wprowadzenia podatku śmieciowego. Najbardziej dogodny termin, to zbliżające się wybory. Tylko wtedy zagłosuje co najmniej 30% osób uprawnionych do głoso-wania.

W Serocku podatek śmieciowy nie do końca się sprawdził, ponieważ wpływy z niego nie pokrywają w całości kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami (każdy płaci 55 zł rocznie). Poza tym wprowadzony system kontenerowy zachęcił mieszkańców okolicznych gmin do wyrzucania w serockich kontenerach prywatnych odpadów. Lepszym rozwiązaniem wydaje się podpisanie przez gminę umowy z prywatnymi firmami, które odbiorą śmieci z poszczególnych posesji, co rozważają obecnie władze Serocka. Takiemu systemowi sprzeciwiają się prywatni przedsiębiorcy, zajmujący się wywozem odpadów. - Podatek śmieciowy to zamach na wolność działalności gospodarczej - wyrokuje właściciel firmy wywożącej nieczystości z ponad 2000 posesji w Legionowie. - Gmina zamiast egzekwować skutecznie obecne prawo, stworzy dodatkowy twór, zatrudniający kolejne osoby z pieniędzy podatników. Ten system będzie droższy w utrzymaniu, a odczuje to bezpośrednio każdy mieszkaniec - dodaje.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta to lobbing firm posiadających licencję na wywóz śmieci stanowi jedną z dwóch największych barier wprowadzenia podatku śmieciowego w Legionowie. - Na wywóz odpadów gmina podpisałaby najprawdopodobniej umowę z dwiema lub trzema firmami, a zarejestrowanych jest kilkanaście - mówi urzędnik. - Poza tym struktura mieszkaniowa w Legionowie nie sprzyja wprowadzeniu takiej opłaty. Około połowa osób mieszka na osiedlach, w zasobach spółdzielni, trudno więc będzie zebrać 30% uprawnionych do głosowania na referendum - dodaje.

Obecnie w Legionowie każdy właściciel posesji decyduje, z jaką firmą podpisać umowę na wywóz śmieci. Ma obowiązek podpisania takiej umowy. Gmina natomiast powinna kontrolować istnienie umów i rachunków za wywóz śmieci. W praktyce kontrole niewiele dają, ponieważ wystarczy okazać jeden rachunek na miesiąc. A reszta śmieci? Wracamy do początku. Lasy, parki, ulice. Brud.

stroja

* * *

Czy uważają Państwo, że podatek śmieciowy może rozwiązać (i rozwiązuje) prob-lemy z zaśmieconymi lasami i skwerkami? Jeśli tak, to jaką kwotę gotowi byliby Państwo zapłacić? Czy może wystarczy poprawić obecne rozwiązania? Czekamy na listy i zapraszamy na forum powiatu legionowskiego.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024