Śmieciowy w Jabłonnie?
2 września 2005
O zasadach podatku śmieciowego pisaliśmy już przed wakacjami. Idea jest prosta. Zamiast płacić za wywóz śmieci firmom prywatnym, płacimy roczny ryczałt w gminie i to gmina ma odebrać nasze śmieci. W Serocku pomysł niezupełnie się sprawdził. W Jabłonnie znów trafia na wokandę. Czy mamy szansę na śmieciowe w Legionowie?
W Serocku podatek śmieciowy nie do końca się sprawdził, ponieważ wpływy z niego nie pokrywają w całości kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami (każdy płaci 55 zł rocznie). Poza tym wprowadzony system kontenerowy zachęcił mieszkańców okolicznych gmin do wyrzucania w serockich kontenerach prywatnych odpadów. Lepszym rozwiązaniem wydaje się podpisanie przez gminę umowy z prywatnymi firmami, które odbiorą śmieci z poszczególnych posesji, co rozważają obecnie władze Serocka. Takiemu systemowi sprzeciwiają się prywatni przedsiębiorcy, zajmujący się wywozem odpadów. - Podatek śmieciowy to zamach na wolność działalności gospodarczej - wyrokuje właściciel firmy wywożącej nieczystości z ponad 2000 posesji w Legionowie. - Gmina zamiast egzekwować skutecznie obecne prawo, stworzy dodatkowy twór, zatrudniający kolejne osoby z pieniędzy podatników. Ten system będzie droższy w utrzymaniu, a odczuje to bezpośrednio każdy mieszkaniec - dodaje.
Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta to lobbing firm posiadających licencję na wywóz śmieci stanowi jedną z dwóch największych barier wprowadzenia podatku śmieciowego w Legionowie. - Na wywóz odpadów gmina podpisałaby najprawdopodobniej umowę z dwiema lub trzema firmami, a zarejestrowanych jest kilkanaście - mówi urzędnik. - Poza tym struktura mieszkaniowa w Legionowie nie sprzyja wprowadzeniu takiej opłaty. Około połowa osób mieszka na osiedlach, w zasobach spółdzielni, trudno więc będzie zebrać 30% uprawnionych do głosowania na referendum - dodaje.
Obecnie w Legionowie każdy właściciel posesji decyduje, z jaką firmą podpisać umowę na wywóz śmieci. Ma obowiązek podpisania takiej umowy. Gmina natomiast powinna kontrolować istnienie umów i rachunków za wywóz śmieci. W praktyce kontrole niewiele dają, ponieważ wystarczy okazać jeden rachunek na miesiąc. A reszta śmieci? Wracamy do początku. Lasy, parki, ulice. Brud.
stroja
* * *
Czy uważają Państwo, że podatek śmieciowy może rozwiązać (i rozwiązuje) prob-lemy z zaśmieconymi lasami i skwerkami? Jeśli tak, to jaką kwotę gotowi byliby Państwo zapłacić? Czy może wystarczy poprawić obecne rozwiązania? Czekamy na listy i zapraszamy na forum powiatu legionowskiego.